2017-05-17 | Jamiyat
2017 yilning 15 may kuni davomida Shahrixon tumani tibbiyot birlashmasiga va Yuqumli kasalliklar shifoxonasiga qayt qilish va ich ketish kabi ovqatdan zaharlanish belgilari bilan 212 nafar fuqarolar murojaat qilgan.
Murojaat qilgan barcha fuqarolarga shifoxonada belgilangan tartibdagi tibbiy muolajalar ko‘rsatilib, 186 nafari statsionar holatda davolanish uchun yotqizilgan. Bemorlarning barchasi tuman markazida joylashgan “Maks” kafesida muzqaymoq iste’mol qilishganini aytishgan va kasallanishlarini shu bilan bog‘lashgan.
Yuzaga kelgan keskin epidemik vaziyatni yumshatish va zarur maslahat hamda amaliy-uslubiy yordam ko‘rsatish maqsadida, 15 may kunidan boshlab tumanda Davlat Bosh sanitar vrachi - Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari S.Saydaliev rahbarligida respublika ishchi guruhi faoliyat olib bormoqda.
Bemorlarga ko‘rsatilgan barcha zarur davolash muolajalari samarasi o‘tgan sutkalar ichida, ya’ni 17 may soat 8:00 holatiga 153 nafar fuqaroning holati yaxshilanib, uyiga javob berilgan. Qolgan 33 nafar bemorning holati qoniqarli, kundan-kunga yaxshilanib bormoqda.
Davlat sanitariya-epidemiologiya nazorati markazi mutaxassislari tomonidan bemorlar iste’mol qilgan muzqaymoq hamda ichimlik suvi manbalaridan bakteriologik va kimyoviy tahlillar o‘tkazish uchun namunalar olingan, ularni tekshirish ishlari davom etmoqda.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi va viloyat hokimiyatining bir guruh mutaxassislari tomonidan Shahrixon tumanida amalga oshirilayotgan profilaktik tadbirlarni muvofiqlashtirish ishlari olib borilmoqda.
Yuz bergan ovqatdan zaharlanish holatining kelib chiqish sabablarini aniqlash maqsadida, tuman Ichki ishlar bo‘limi tomonidan surishtiruv ishlari olib borilmoqda.

По информации УЧС Андижанской области, 15 мая в течение дня в Центральную районную больницу (ЦРБ) Шахриханского района Андижанской области с симптомами пищевого отравления (тошнота, рвота, понос) обратились 212 человек, из которых 186 госпитализированы в различные отделения больницы с предварительным диагнозом «Пищевая токсикоинфекция. Острый гастроэнтерит».
Все пострадавшие в течении предыдущих суток употребляли мороженое, купленное в торговой точке «Макс», расположенной в центре Шахрихана и принадлежащей частному предпринимателю Р.Рахимову.
В целях выяснения обстоятельств произошедшего случая массового пищевого отравления и оказания необходимой консультативной помощи в Шахриханском районе с 15 мая работает группа специалистов Минздрава во главе с Главным государственным санитарным врачом–заместителем министра здравоохранения С.Сайдалиевым.
Специалистами Шахриханского центра госсанэпиднадзора взяты образцы проб мороженого и водоисточников района на бактериологическое и химическое исследование.
Всем пострадавшим оказана необходимая квалифицированная медицинская помощь, по результатам которой к исходу вторых суток, т.е.
к 8:00 часам 17 мая с.г. из 186 госпитализированных 153 человек выписаны домой.
В настоящее время 33 госпитализированных продолжают лечение в стационарных условиях, состояние их здоровья постепенно улучшается.
Эпидемиологическая ситуация в Шахриханском районе взята под контроль. В результате проведенных подворных обходов других лиц с признаками пищевого отравления не выявлено.
В целях координации проводимых на месте профилактических мер в Шахриханском районе работает группа специалистов МЧС и хокимията области.