2017-05-17 | Jamiyat
Andijon viloyati Shahrixon tuman tibbiyot birlashmasiga 2017 yil 15 may kuni soat 14:30 dan boshlab, 22:00 ga qadar jami 186 nafar fuqaro tuman tibbiyot birlashmasining turli bo‘limlariga ko‘ngil aynishi, qayt qilish, bosh og‘rig‘i va tana haroratining ko‘tarilishi, umumiy holsizlik kabi kasallik belgilari bilan tibbiy yordam so‘rab murojaat qilgan.
Shifoxonalarga murojaat qilgan jami bemorlarning 4 nafarining ahvoli o‘rtacha og‘irlikda bo‘lganligini inobatga olib, ular tuman tibbiyot birlashmasining reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan va muolajalardan so‘ng ahvoli yaxshilangach, shu kunning o‘zidayoq umumiy bo‘limga o‘tkazilgan. Qolgan bemorlarning ahvoli ancha yengil, ularga umumiy palatalarda tibbiy yordam tashkil etildi. 2017 yilninng 17 may soat 17:00 holatiga ko‘ra, shifoxonada 33 nafar bemor shifokorlar nazoratida bo‘lib, ularning ahvoli ham yaxshilanmoqda.
Shifoxona va uning bo‘limlari zarur dori-darmonlar, infuzion eritmalar, bir marotaba ishlatiladigan shpris va sistemalar bilan yetarli miqdorda ta’minlangan.
Bemorlar bilan o‘tkazilgan suhbat davomida barcha bemorlar o‘z kasalliklarini 2017 yil 14 - may kuni Shahrixon tuman markazi, Amir Temur ko‘chasida joylashgan “MAKS” kafesida frezerli muzqaymoq iste’mol qilish bilan bog‘lagan.
Aniqlanishicha, Bultirboyev Jahongirmirzo Jamoliddin o‘g‘li yakka tartibdagi tadbirkor sifatida 2015 yil 4 aprelida 0004238 raqami bilan Andijon viloyati, Andijon tumani, yagona darcha markazidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Ammo u hech qanday tegishli ruxsatnomalar rasmiylashtirmasdan, o‘zi yashaydigan Andijon shahar, Farobiy MFY, Teshaboy Mirzayev ko‘chasidagi 29-uyda noqonuniy ravishda muzqaymoq uchun qorishma tayyorlash sexi tashkil etgan. Muzqaymoq tayyorlash jarayonida esa sanitariya talablariga rioya qilinmagan. Muzqaymoq qorishmalarini oziq-ovqat mahsulotlarini tashish mumkin bo‘lmagan plastmassa idishlarda kafega olib kelib, sotilishiga yo‘l qo‘yilgan.
Muzqaymoq qorishmasi vaqtinchalik saqlanadigan idishlar, 4 ta frezer uskunalarining muzqaymoq solinadigan sig‘imlari hamda frezer uskunasi qismlarini yuvish va zararsizlantirish uchun sharoit yaratilmagan, dezinfeksiya vositalaridan foydalanilmagan.
Tadbirkorda yumshoq muzqaymoq qorishmasi tayyorlashda xavfsizligini kafolatlovchi hujjatlari bo‘lmagan, muzqaymoq ishlab chiqarishda esa ishlab chiqarilgan vaqti va yaroqlilik muddatlari noma’lum bo‘lgan xomashyolardan foydalanilgan. Kafeda faoliyat yuritgan 4 nafar xodim o‘rnatilgan tartibda tibbiy ko‘rikdan o‘tmagan.
Yuzaga kelgan epidemik vaziyatni joyiga chiqib o‘rganish, bemorlarga va mahalliy mutaxassislarga o‘z vaqtida har jihatdan amaliy yordam ko‘rsatish uchun Sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari, Respublika bosh davlat sanitariya vrachi S.Saydaliyev, Virusologiya ilmiy tekshirish instituti direktori E.Musabayev, Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumlik kasalliklar ilmiy tekshirish instituti direktori A.Abdushukurov va vazirlikning bir guruh yetakchi mutaxassislari Andijon viloyati Shahrixon tumaniga yuborilgan.
Andijon viloyati Shahrixon tumanida kuzatilgan epidemik vaziyat Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan alohida nazoratga olingan.

Министерство здравоохранения: эпидемическая ситуация в Шахриханском районе взята под строгий контроль и стабилизирована
2017-05-17 | Общество
15 мая 2017 года с 14:30 по 22:00 в отделения Шахриханского районного медицинского объединения Андижанской области за медицинской помощью обратились 186 человек с признаками тошноты, рвоты, головной боли и температуры, почувствовавшие недомогание и слабость.
Состояние четверых из всех обратившихся в больницу граждан оценивалось как среднее. Они были размещены в отделение реанимации районного медицинского объединения. После принятых необходимых мер их состояние улучшилось, их в тот же день переместили в общее отделение. Состояние здоровья остальных пациентов оценивалось как легкее, им оказана медпомощь в общих палатах. По состоянию на 1700 17 мая 2017 года в больнице лежат 33 пациента, все они находятся под контролем врачей. Специалисты оценивают состояние граждан стабилизирующемся.
Больница и ее отделения в достаточном объеме обеспечены необходимыми лекарствами, инфузионными растворами, одноразовыми шприцами и системами.
В беседе со специалистами пациенты связали ухудшение состояния здоровья с употреблением фрезерных мороженых 14 мая 2017 года в кафе “МАКС”, расположенном по улице Амира Темура в Шахриханском районном центре.
Как выяснилось, Бултирбоев Жахонгирмирзо Жамолиддин угли зарегистрирован за № 0004238 4 апреля 2015 года в центре Единое Окно Андижанского района Андижанской области как индивидиуальный предприниматель.
Вместе с тем, без соответствующих разрешительных документов он организовал цех по подготовке смеси для мороженого в собственном доме №29 по улице Тешабой Мирзаев, схода граждан махалли Фаробий города Андижана. В ходе подготовки продукта не соблюдались нормы санитарии. К тому же из дома в кафе готовая продукция доставлялась в непредназначенных для продуктов питания пластмассовых посудах, там осуществлялась ее реализация.
Не были созданы условия для мытья и обезвреживания посуд для временного хранения мороженой смеси, помещений четырех фрезерных установок и их частей, не использовались средства дезинфекции.
Предприниматель не имел в наличии документы, гарантирующие безопасность при подготовки мороженой смеси, в производстве продукции использовалось сырье с неизвестной датой изготовления и сроком годности. Четверо рабочих кафе не проходили в установленном порядке медицинский осмотр.
В целях изучения эпидемического положения непосредственно на месте, оказания всесторонней практической помощи пациентам и специалистам в Шахриханский район Андижанской области были отправлены заместитель министра здравоохранения, Главный Государственный санитарный врач Республики Узбекистан С.Сайдалиев, директор Научно-исследовательского института вирусологии Э.Мусабаев, директор Научно-исследовательского института эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний А.Абдушукуров и ряд ведущих специалистов министерства здравоохранения.
В настоящее время эпидемиологическая ситуация в Шахриханском района Андижанской области находится под особым контролем Министерства здравоохранения.