2017-05-18 | Madaniyat
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasida O‘zbekiston xalq shoiri Halima Xudoyberdiyeva tavalludining 70-yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda xalqimizning sevimli shoirasini muborakbod etish uchun yozuvchi va shoirlar, adabiyotshunoslar, adabiyot ixlosmandlari jam bo‘ldi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning farmoniga binoan adabiyotimiz ravnaqi yo‘lidagi ko‘p yillik samarali mehnati, yosh avlodning ma’naviy salohiyatini yuksaltirishdagi munosib hissasi, mamlakatimizning ijtimoiy hayotidagi faol ishtiroki uchun Halima Xudoyberdiyeva «El-yurt hurmati» ordeni bilan taqdirlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov Prezidentimiz farmonini o‘qib eshittirdi va Vatanimizning yuksak mukofotini H.Xudoyberdiyevaga tantanali ravishda topshirdi.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Ahmedov, O‘zbekiston Respublikasi Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi o‘rinbosari G.Ma’rufova, «Ma’naviy hayot» jurnali bosh muharriri E.Shukurov, «Saodat» jurnali bosh muharriri F.Jalilova, taniqli shoiralar Q.Rahimboyeva, H.Ortiqboyeva, adabiyotshunos Q.Yo‘ldoshev va boshqalar H.Xudoyberdiyeva ijodiy faoliyatiga to‘xtalib, uning o‘zbek adabiyoti ravnaqi yo‘lidagi ulkan xizmatlari, so‘zga mas’uliyati yosh ijodkorlar uchun yuksak namuna ekanini ta’kidladi. Shoiraning «El-yurt hurmati» ordeni bilan taqdirlangani Prezidentimiz ijodkorlarni doimo qo‘llab-quvvatlab kelayotganining yana bir yorqin namunasidir.
– Halima Xudoyberdiyeva she’riyatining mavzu va ma’no ko‘lami nihoyatda keng va chuqur, uning she’rlarida go‘dak, ayol, ota-ona, Vatan mavzulari ustuvor. U o‘z she’rlari bilan o‘zbek ayoliga poetik haykal qo‘ygan ijodkor, – deydi taniqli adabiyotshunos olim, professor Qozoqboy Yo‘ldoshev. – Shoiraning she’rlarini shunchaki o‘qib bo‘lmaydi. Har misrasi kishi qalbidagi tuyg‘ularni jo‘shtiradi, hayotga ishonchni oshiradi, inson nomiga munosib bo‘lib yashashga undaydi.
– Ustozimiz Halima Xudoyberdiyeva she’rlarini tez-tez takrorlab turaman, – deydi Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibasi Guli Nigor Avazova. – Ustoz she’rlaridagi shiddatkorlik, insoniylik jihatlari, tuyg‘ular tug‘yoni, jasoratning namunasi biz, yoshlarga hamisha saboq berib turadi.
O‘zbekiston xalq shoiri Halima Xudoyberdiyeva adabiyotimiz ravnaqi, ijodkorlarni doimiy qo‘llab-quvvatlashga qaratayotgan yuksak e’tibori uchun davlatimiz rahbariga samimiy minnatdorlik bildirdi.

2017-05-18 | Культура
В Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои прошло мероприятие, посвященное 70-летию народного поэта Узбекистана Халимы Худойбердиевой. Для того чтобы поздравить любимую народом поэтессу собрались писатели и поэты, литературоведы, поклонники литературы.
Согласно указу Президента нашей страны Шавката Мирзиёева за многолетний плодотворный труд на пути развития национальной литературы, достойный вклад в повышение духовного потенциала молодого поколения, активное участие в общественной жизни страны Халима Худойбердиева награждена орденом "Эл-юрт хурмати".
Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х.Султанов зачитал указ Президента нашей страны и торжественно вручил Х.Худойбердиевой высокую награду Родины.
Председатель Союза писателей Узбекистана М.Ахмедов, заместитель председателя Комитета женщин Узбекистана Г.Маъруфова, главный редактор журнала "Маънавий хаёт" Э.Шукуров, главный редактор журнала "Саодат" Ф.Жалилова, известные поэтессы К.Рахимбоева, Х.Ортикбоева, литературовед К.Юлдашев и другие говорили о творческой деятельности Х.Худойбердиевой, отметили, что ее деятельность по развитию узбекской литературы, ответственное отношение к слову являются высоким образцом для молодых литераторов. Присуждение поэтессе ордена "Эл-юрт хурмати" является еще одним ярким примером постоянной поддержки со стороны главы нашего государства представителей творческих профессий.
– Широка и глубока тематика и содержание поэзии Халимы Худойбердиевой, в ней в основном воспеваются женщины, любовь к родителям, детям, Родине. Она своими стихами воздвигла поэтический памятник узбекским женщинам, – сказал известный ученый-литературовед, профессор Козокбой Юлдашев. – Стихи поэтессы невозможно читать равнодушно. Каждая строка – проникновенна, пробуждает в человеке душевные чувства, любовь к жизни, призывает жить достойно.
– Часто читаю стихи нашей наставницы Халимы Худойбердиевой, – говорит лауреат Государственной премии имени Зульфии Гули Нигор Авазова. –Человеческие качества, всплески чувств и образец мужества, преобладающие в стихах нашего любимого наставника, всегда будут примером для нас, молодежи.
Народный поэт Узбекистана Халима Худойбердиева выразила искреннюю благодарность Президенту нашей страны за высокое внимание к развитию литературы, постоянную поддержку людей творчества.