Shavkat Mirziyoyev: bo‘sh turgan bino va inshootlardan samarali foydalanish bugungi kunning eng muhim vazifalaridan
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Yangiyer shahriga tashrifi chog‘ida xususiylashtirilgan, ammo bugun bo‘sh turgan korxona va obyektlardan samarali foydalanish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar bilan qiziqdi.
Davlatimiz rahbariga viloyat iqtisodiyot kompleksi tomonidan xo‘jalik yurituvchi subyektlarni moliyaviy-iqtisodiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan harakatlar rejasi to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Prezidentimiz mazkur harakatlar rejasi bo‘yicha har oyda bajariladigan ishlarni aniq belgilash va mutasaddilarning mas’uliyatini oshirish, Tadbirkorlikka ko‘maklashish markazini tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida iqtisodiyotni yanada rivojlantirish va liberallashtirish borasidagi muhim vazifalardan biri sifatida xususiy mulkning rolini kuchaytirish va xususiylashtirilgan obyektlar negizida tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish belgilangan.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 18-apreldagi “Xususiylashtirilgan korxonalar bilan ishlash samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ushbu yo‘nalishdagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarish, xususiylashtirilgan korxonalarning ishlab chiqarish salohiyatini kengaytirish, eksportni jadallashtirishda muhim omil bo‘lmoqda.
Sirdaryo viloyatidagi xususiylashtirilgan 1 ming 343 korxonada o‘tkazilgan xatlov natijasida bugungi kunda bo‘sh turgan va qurilishi tugallanmagan 237 obyekt aniqlangan. Ushbu obyektlardan 130 tasi faoliyatini qayta tiklash bo‘yicha investitsiya loyihalari ishlab chiqilgan. Unga ko‘ra mazkur korxonalarda sanoat yo‘nalishida qiymati 51,9 milliard so‘mlik 36, qishloq xo‘jaligida 11,8 milliard so‘mdan ortiq 26, xizmat ko‘rsatish va servis yo‘nalishida 18 milliard so‘mdan ortiq miqdoridagi 68 loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Natijada 1 ming 300 dan ko‘proq yangi ish o‘rni yaratiladi.
Guliston shahridagi sobiq “Vostok LTD” korxonasining bo‘sh turgan binosida “Record Textil” MChJ tomonidan qiymati 10,1 milliard so‘mlik ip-kalavani bo‘yash, Sardoba tumanidagi sobiq parrandachilik majmuasida “Bobur” MChJ tomonidan qiymati 1,9 milliard so‘mlik broyler jo‘jalari yetishtirish, Sirdaryo tumanidagi sobiq sport jihozlari zavodida “Fayz” MChJning 20 milliard so‘mlik investitsiyasi hisobidan g‘o‘zapoyani qayta ishlash orqali DSP ishlab chiqarish loyihalari amalga oshiriladi.
Viloyatda foydalanilmayotgan davlat obyektlari 75 tani tashkil etadi. Ularning 34 tasini “nol” xarid qiymatida sotish, yaroqsiz bo‘lgani sababli 2 tasini buzish va bo‘shagan yer maydonini tadbirkorlarga berish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilgan.
Har bir obyektni chuqur o‘rganish va uni ishga tushirish bo‘yicha aniq takliflar tayyorlash lozim, dedi davlatimiz rahbari. Bo‘sh turgan obyektlarni tadbirkorlarga imtiyozli shartlarda berish va ularda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, ichki va tashqi bozorlarni topish zarur.

Шавкат Мирзиёев: эффективное использование пустующих зданий и сооружений - одна из важнейших задач сегодняшнего дня
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в город Янгиер поинтересовался мерами, принимаемыми для эффективного использования в области ранее приватизированных, но ныне пустующих предприятий и объектов.
Главе нашего государства была представлена информация о плане действий, осуществляемых экономическим комплексом области, по финансово-экономической поддержке хозяйствующих субъектов.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость конкретного обозначения работы, которая будет выполняться ежемесячно по данному плану действий, повышения ответственности должностных лиц, организации Центра содействия предпринимательству.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах с целью дальнейшего развития и либерализации экономики в качестве важнейших задач определены усиление роли частной собственности и создание благоприятных условий для развития предпринимательской деятельности на базе приватизированных объектов.
Постановление главы нашего государства "О мерах по повышению эффективности работы с приватизированными предприятиями" от 18 апреля 2017 года служит важным фактором в поднятии на новый уровень работы в этом направлении, расширении производственного потенциала приватизированных предприятий, ускорении экспорта.
Согласно постановлению, в результате инвентаризации, проведенной на 1 343 ранее приватизированных предприятиях Сырдарьинской области, в настоящее время выявлены 237 пустующих объектов и объектов, строительство которых не завершено. Разработаны инвестиционные проекты по восстановлению деятельности 130 таких объектов. В соответствии с этим, на данных предприятиях предусмотрена реализация 36 проектов стоимостью 51,9 миллиарда сумов в промышленности, 26 проектов более чем на 11,8 миллиарда сумов - в сельском хозяйстве, 68 проектов стоимостью свыше 18 миллиардов сумов - в сфере услуг и сервиса. В результате будет создано более 1 300 новых рабочих мест.
Например, в пустующем здании бывшего предприятия “Восток ЛТД” в Гулистане будет реализован проект ООО “Record Тextil” стоимостью 10,1 миллиарда сумов по покраске пряжи, в бывшем птицеводческом комплексе в Сардобинском районе обществом с ограниченной ответственностью “Бобур” - по выращиванию бройлерных цыплят проектной стоимостью 1,9 миллиарда сумов, на бывшем заводе спортивного инвентаря в Сырдарьинском районе обществом с ограниченной ответственностью “Файз” за счет инвестиций в 20 миллиардов сумов будет реализован проект по производству ДСП на основе переработки гузапаи.
В области находятся 75 неиспользуемых государственных объектов. Разработаны предложения по продаже 34 из них по нулевой стоимости, снесению двух из них из-за непригодности для эксплуатации и передаче освободившихся в результате земельных площадей предпринимателям.
Следует глубоко изучить состояние каждого объекта и подготовить конкретные предложения по их задействованию, сказал глава нашего государства. Необходимо предоставить пустующие объекты предпринимателям на льготных условиях и наладить в них производство конкурентоспособной продукции, продвигать ее на внутренний и внешний рынки.