Davlatimiz rahbari qishloq xo‘jaligi sohasidagi istiqbolli loyihalar bilan tanishdi
Prezidentimiz Mirzaobod tumanidagi «Abdug‘ani Turdiboyevich» ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi faoliyati bilan tanishdi.
Sirdaryo viloyatida qishloq xo‘jaligi izchil rivojlanib, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik va boshqa tarmoqlarda yuqori natijalarga erishayotgan ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari safi kengayib bormoqda. Ular tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar aholi farovonligini oshirish, sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash imkonini bermoqda.
2014-yilda tashkil etilgan «Abdug‘ani Turdiboyevich» ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi 34 gektar yer maydoniga ega. Shundan 16 gektarida paxta, 15 gektarida g‘alla, 3 gektarida soya yetishtirilmoqda.
Prezidentimizning 2017-yil 14-martdagi “2017-2021-yillarda respublikada soya ekini ekishni va soya doni yetishtirishni ko‘paytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori va davlatimiz rahbarining Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida berilgan topshiriqlari ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilda mamlakatimizdagi 2 ming 200 dan ziyod fermer xo‘jaligida shartnoma asosida 21 ming gektar maydonga soya ekish ko‘zda tutilgan. Natijada 33,7 ming tonna soya doni yetishtirilib, 6,1 ming tonna o‘simlik yog‘i hamda 25 ming tonnadan ortiq soya shroti ishlab chiqariladi.
Bundan tashqari, soya ekilgan maydonlarda 80-100 kilogramm sof azot to‘planishi va tuproq unumdorligi yaxshilanishi hisobiga paxta va g‘alladan yuqori hosil olishga imkoniyat yaratiladi.
Soya yetishtirishni ko‘paytirish, uni shu yerning o‘zida qayta ishlab, eksportga ham yo‘naltirish choralarini ko‘rish kerak, dedi Prezidentimiz. Soya ekish orqali yer unumdorligini oshirish, soya agrotexnikasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash lozim.
Davlatimiz rahbari viloyatda bog‘dorchilik, chorvachilik va parrandachilikni rivojlantirish loyihalarini ham ko‘zdan kechirdi. Loyihalar bo‘yicha fikrlarini bildirib, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

2017-05-17 | Politics
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has inspected the work of the “Abdugani Turdiboyevich” multi-functional farm in Mirzaobod Disrict.
In Sirdaryo Region, agriculture is developing consistently, and the ranks of multi-functional farms are growing. They are achieving high results in stock raising, poultry farming and fish farming. Projects being implemented by them help to raise the wellbeing of the population and to provide them with good quality food products.
The “Abdugani Turdiboyevich” multi-functional farm was established in the year 2014. 34 hectares of land is available to this farm. Of that cotton grows in 16 hectares, cereals in 15 hectares and soya beans in 3 hectares.
As part of the implementation of a Presidential resolution dated 14 March 2017 on measures to increase areas sown with soya and to produce soya granules in the republic in the years 2017-2021, more than 2,200 farms in this country are sowing soya in 21 thousand hectares of land this year on the basis of agreements.
As a result, 33.7 thousand tonnes of soya beans, 6.1 thousand tonnes of vegetable oil and more than 25 thousand tonnes of soya protein will be produced.
Moreover, thanks to an improvement in soil fertility in areas sown with soya, it will be possible to obtain high yields of cotton and grain.
The President said that it was necessary to take measures to increase soya production, to process soya beans and to export them.
It is also necessary to increase soil fertility by sowing soya and to train specialists on soya farming techniques.
The Head of State also considered projects to develop fruit growing, stock raising and poultry farming in the region.