Davlatimiz rahbari qishloq xo‘jaligi sohasidagi istiqbolli loyihalar bilan tanishdi
Prezidentimiz Mirzaobod tumanidagi «Abdug‘ani Turdiboyevich» ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi faoliyati bilan tanishdi.
Sirdaryo viloyatida qishloq xo‘jaligi izchil rivojlanib, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik va boshqa tarmoqlarda yuqori natijalarga erishayotgan ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari safi kengayib bormoqda. Ular tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar aholi farovonligini oshirish, sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash imkonini bermoqda.
2014-yilda tashkil etilgan «Abdug‘ani Turdiboyevich» ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi 34 gektar yer maydoniga ega. Shundan 16 gektarida paxta, 15 gektarida g‘alla, 3 gektarida soya yetishtirilmoqda.
Prezidentimizning 2017-yil 14-martdagi “2017-2021-yillarda respublikada soya ekini ekishni va soya doni yetishtirishni ko‘paytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori va davlatimiz rahbarining Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida berilgan topshiriqlari ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilda mamlakatimizdagi 2 ming 200 dan ziyod fermer xo‘jaligida shartnoma asosida 21 ming gektar maydonga soya ekish ko‘zda tutilgan. Natijada 33,7 ming tonna soya doni yetishtirilib, 6,1 ming tonna o‘simlik yog‘i hamda 25 ming tonnadan ortiq soya shroti ishlab chiqariladi.
Bundan tashqari, soya ekilgan maydonlarda 80-100 kilogramm sof azot to‘planishi va tuproq unumdorligi yaxshilanishi hisobiga paxta va g‘alladan yuqori hosil olishga imkoniyat yaratiladi.
Soya yetishtirishni ko‘paytirish, uni shu yerning o‘zida qayta ishlab, eksportga ham yo‘naltirish choralarini ko‘rish kerak, dedi Prezidentimiz. Soya ekish orqali yer unumdorligini oshirish, soya agrotexnikasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash lozim.
Davlatimiz rahbari viloyatda bog‘dorchilik, chorvachilik va parrandachilikni rivojlantirish loyihalarini ham ko‘zdan kechirdi. Loyihalar bo‘yicha fikrlarini bildirib, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Глава нашего государства ознакомился с перспективными проектами в сфере сельского хозяйства
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью многопрофильного фермерского хозяйства «Абдугани Турдибоевич» Мирзаабадского района.
В Сырдарьинской области последовательно развивается сельское хозяйство, расширяются ряды многопрофильных фермерских хозяйств, достигающих высокие результаты в животноводческой, птицеводческой, рыбоводческой и других отраслях. Осуществляемые ими проекты способствуют росту благосостояния населения, обеспечению его качественной продовольственной продукцией.
В распоряжении организованного в 2014 году многопрофильного фермерского хозяйства «Абдугани Турдибоевич» 34 гектара земли. Из них на 16 гектарах выращивается хлопок, на 15 гектарах - зерновые, на 3 гектарах - соя.
В рамках реализации постановления Президента нашей страны о мерах по увеличению посевов сои и выращивания соевого зерна в республике в 2017-2021 годах от 14 марта 2017 года и поручений главы нашего государства, данных в ходе поездки в Самаркандскую область, в текущем году в более 2 200 фермерских хозяйствах страны предусмотрен сев на договорной основе сои на 21 тысяче гектаров площадей. В результате будет выращено 33,7 тысячи тонн соевого зерна, произведено 6,1 тысячи тонн растительного масла и более 25 тысяч тонн соевого шрота.
Кроме того, за счет накопления на засеянных соей площадях 80-100 килограммов чистого азота и улучшения плодородия почвы будет создана возможность для получения высоких урожаев хлопка и зерна.
Необходимо принять меры по увеличению выращивания сои, ее переработке и экспорту, сказал Президент нашей страны. Необходимо повышать плодородие почвы путем сева сои, подготавливать специалистов по агротехнике сои.
Глава нашего государства также ознакомился с проектами развития садоводства, животноводства и птицеводства в области, выразил свое мнение по ним и дал ответственным лицам соответствующие поручения.