O‘zbekistonda gidroenergetika sohasida yangi kompaniya tuziladi
Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2010-yilda Janubiy Mirzacho‘l kanalining markaziy tarmog‘i oqib o‘tgan hududda suv ombori bunyod etila boshlangan edi. Joriy yilda qurilishi yakunlanadigan gidroinshootda 922 million kub metr suv to‘planadi. Bu Sirdaryo va Jizzax viloyatlaridagi unumdor yerlardan foydalanish, qishloq xo‘jaligi ekinlari hosildorligini oshirish imkonini beradi.
Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklarini rivojlantirmoqdamiz, odamlar takroriy ekin ekib, qo‘shimcha daromad topsin. Sardoba suv ombori hududdagi dehqon va fermerlarga bu borada katta imkoniyatlar yaratadi, dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimizning Xitoy Xalq Respublikasiga davlat tashrifi chog‘ida gidroenergetika sohasida ham muhim kelishuvlarga erishildi. Ushbu mamlakat bilan hamkorlikda suv ombori yonida quvvati 15 megavatt bo‘lgan mini gidroelektrostansiya quriladi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizda muqobil energetikani rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli chora-tadbirlar ishlab chiqilayotgani, gidroenergetika sohasida yangi kompaniya tuzilishi rejalashtirilayotganini ta’kidladi.
Suv ombori atrofida dam olish zonasi tashkil etiladi.
Shu yerda Mirzaobod tumanida amalga oshirilishi rejalashtirilgan qishloq xo‘jaligi sohasidagi istiqbolli loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli “Sardoba temir yo‘l agrosanoat majmuasi” unitar korxonasi tomonidan baliqchilik, chorvachilik, meva-sabzavotni qayta ishlash, sut mahsulotlari va omixta yem ishlab chiqarishga ixtisoslashgan loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Sardoba suv ombori va Mirzaobod tumani hududida tashkil etiladigan baliqchilik majmuasi inkubatsion sex, intensiv hovuzlar, baliqni qayta ishlash zavodi, mahsulotlarni saqlovchi muzlatkichni o‘z ichiga oladi. Baliq uchun omixta yem ham shu yerning o‘zida ishlab chiqariladi. Ushbu korxonalarda 150 ish o‘rni yaratiladi. Majmua “Ipoteka-bank” bilan hamkorlikda tashkil etilayotgan “Sirdaryo baliq sanoat” korxonasi uchun asosiy baza bo‘lib xizmat qiladi.
Sardoba meva-sabzovotlar logistika markazi ham ko‘p tarmoqli bo‘ladi. Bu yerda meva-sabzavotlar yetishtirish, saralash, qayta ishlash, qadoqlash, muzlatish, saqlash, quritish va yetkazib berish tashkil etiladi. Korxonada 220 kishi ish bilan ta’minlanadi.
Mirzaobod tumanida tashkil etiladigan chorvachilik kompleksida zotdor qoramollar ko‘paytirish orqali aholiga go‘sht va sut yetkazib berish yo‘lga qo‘yiladi. 100 ish o‘rni yaratiladi.
Ushbu tumandagi yana bir korxonada sut mahsulotlari ishlab chiqariladi. 3 ming 500 tonna sut qayta ishlanib, keng turdagi mahsulotlar tayyorlanadi va qadoqlanadi. 25 kishining bandligi ta’minlanadi.
Tarmoqdagi korxonalarni omixta yem bilan ta’minlash maqsadida shu yo‘nalishda korxona tashkil etish mo‘ljallangan. 3 ming tonna omixta yem ishlab chiqariladigan korxonada 25 ish o‘rni yaratiladi.

В Узбекистане будет создана новая компания в сфере гидроэнергетики
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев об этом сообщил в ходе ознакомления с Сардобинским водохранилищем.
По инициативе Шавката Мирзиёева в 2010 году на территории водотока центральной сети Южно-Мирзачульского канала было начато строительство водохранилища. Гидросооружение, возведение которого завершается в текущем году, будет осуществлять водозабор 922 миллионов кубометров воды. Это поможет использованию плодородных земель Сырдарьинской и Джизакской областей, повышению урожайности сельхозпосевов.
Мы развиваем многопрофильные фермерские хозяйства, пусть люди, засевая повторные культуры, расширяя севооборот, получают дополнительный доход. Сардобинское водохранилище создаст большие возможности в этом направлении для дехкан и фермеров, сказал глава нашего государства.
В ходе государственного визита Президента нашей страны в Китай были достигнуты важные договоренности и в сфере гидроэнергетики. Совместно с этой страной рядом с Сардобинским водохранилищем будет построена мини гидроэлектростанция мощностью 15 мегаватт.
Глава нашего государства подчеркнул, что разрабатываются перспективные меры по развитию в нашей стране альтернативной энергетики, планируется создание новой компании в сфере гидроэнергетики.
На прилегающей к водохранилищу территории будет создана зона отдыха.
Здесь же была проведена презентация перспективных проектов, планируемых к реализации в Мирзаабадском районе в сельскохозяйственной сфере.
Унитарным предприятием “Сардоба темир йўл агросаноат мажмуаси” при акционерном обществе “Узбекистон темир йуллари” намечена реализация проектов в сферах рыбоводства, животноводства, переработки плодоовощной, молочной продукции, по заготовке комбикормов.
Рыбоводческий комплекс, организуемый в Сардобинском водохранилище и на территории Мирзаабадского района, будет состоять из инкубационного цеха, интенсивных водоемов, завода по переработке рыбы, хладохранилища. Здесь же будет производиться специальный корм для рыб. На данных предприятиях будут созданы 150 рабочих мест. Комплекс послужит основной базой для предприятия “Сирдарё балик саноат”, которое будет создано совместно с "Ипотека банком”.
Сардобинский плодоовощной логистический центр также будет многоотраслевым. Здесь будут налажены процессы выращивания, сортировки, переработки, фасовки, заморозки, хранения, сушки, поставки фруктов и овощей. На предприятии работой будут обеспечены 220 человек.
В намечаемом к созданию в Мирзаабадском районе животноводческом комплексе путем разведения племенного крупного рогатого скота будет налажена поставка населению мяса и молока. Будет создано 100 рабочих мест.
Еще одно предприятие данного района будет производить молочную продукцию. Здесь предусмотрена переработка 3500 тонн молока, выпуск и фасовка широкого ассортимента продукции. Будет обеспечена занятость 25 человек.
В целях обеспечения хозяйств отрасли комбикормами намечено создание предприятия на 25 рабочих мест, где будет заготавливаться 3 тысячи тонн кормов .