O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 17-may kuni Sirdaryo viloyatiga tashrif buyurdi.
Sirdaryo viloyatining salohiyati va aholi turmush darajasini oshirish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda. Viloyat iqtisodiyoti barqaror sur’atlar bilan rivojlanmoqda. 2017-yilning birinchi choragida yalpi hududiy mahsulot hajmi 5,8 foiz o‘sgan. Uning tarkibida sanoat, kichik biznes, xizmat ko‘rsatish va boshqa sohalar ulushi oshgan.
“Jizzax” erkin iqtisodiy zonasining Sirdaryo filiali, “Bek” ishlab chiqarish birlashmasi, “Guliston medtexnika”, “Sirdaryo mega lyuks” qo‘shma korxonalari viloyat iqtisodiyotida muhim o‘rin tutmoqda.
Murakkab iqlim sharoitiga qaramay, Sirdaryo dehqon va fermerlari paxta va g‘alladan mo‘l hosil yetishtirmoqda. Meva-sabzavot va poliz mahsulotlaridan qo‘shimcha daromad topmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Sirdaryoga tashrifi davomida viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha belgilangan rejalar ijrosi, shahar va tumanlarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechiradi.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев прибыл в Сырдарьинскую область
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, крупными проектами на местах, проведения диалога с народом 17 мая прибыл в Сырдарьинскую область.
Осуществляется последовательная работа по повышению экономического потенциала и уровня жизни населения Сырдарьинской области. Экономика области развивается устойчивыми темпами. В первом квартале 2017 года объем валового регионального продукта вырос на 5,8 процента. В нем увеличилась доля промышленности, малого бизнеса, оказания услуг и других сфер.
Сырдарьинский филиал Свободной экономической зоны «Джизак», производственное объединение «Бек», совместные предприятия «Гулистон медтехника», «Сирдарё мега люкс» занимают важное место в экономике области.
Несмотря на сложные климатические условия, труженики сельского хозяйства Сырдарьи выращивают богатый урожай хлопка и зерна, плодоовощной продукции и бахчевых культур.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Сырдарью ознакомится с исполнением намеченных планов по социально-экономическому развитию области, осуществляемой созидательной работой в городах и районах.