2017-05-16 | Iqtisodiyot
– O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik izchil rivojlanmoqda. O‘zaro manfaatli aloqalarni barcha sohalarda ko‘rish mumkin. Xitoy O‘zbekiston iqtisodiyotiga katta miqdorda investitsiya kiritayotgan davlatlardan biri. Mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokidagi 700 dan ziyod kompaniya va korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash yil sayin o‘sib bormoqda. 2016-yil yakunlari bo‘yicha o‘zaro savdo aylanmasi hajmi 4,2 milliard dollarni tashkil qildi.
Yana bir muhim jihatni alohida ta’kidlash lozim. Odatda mamlakatga investitsiya jalb qilishda ikkita muhim ko‘rsatkich bo‘ladi: kreditlar va to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalar. Prezidentimizning Xitoyga davlat tashrifi davomida Xitoyning turli bank va kompaniyalari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoya kiritish bo‘yicha yirik kelishuvlarga erishildi.
Paxtani chuqur qayta ishlash, yengil sanoat, qishloq xo‘jaligi va farmatsevtika sohalarida ishlar boshlab yuborildi. Xitoyning yirik kompaniyalari O‘zbekistonda dori vositalari ishlab chiqarishga ham qiziqish bildirdi. Kelgusida bu yo‘nalishda ham yangi kelishuvlarga erishamiz.
Husniddin Hosilov, «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ bosh menejeri – bosh muhandisi:
– Temir yo‘l transporti iqtisodiyotning asosiy qon tomiri hisoblanadi. O‘zbekiston temir yo‘llari transmintaqaviy transport koridorlarining muhim bo‘g‘ini sifatida xalqaro temir yo‘llar tashuvi tizimida munosib mavqega ega. Zero, mamlakatimiz magistral temir yo‘l tarmoqlari Sharq va G‘arb, Janub va Shimolni birlashtiradigan katta salohiyatga ega.
O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida barcha sohalar qatori transport kommunikatsiyalari yo‘nalishidagi hamkorlik ham yuksak sur’atlar bilan rivojlanmoqda. Xitoyda ishlab chiqarilgan yuqori texnik ko‘rsatkichlar va qator afzalliklarga ega, zamonaviy va yuksak samarali elektrovozlarning mamlakatimizga yetkazib berilgani o‘zaro manfaatli hamkorlikka yorqin misol bo‘la oladi.
O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasida eng qisqa temir yo‘l tarmog‘ini barpo etish o‘zaro iqtisodiy va transport sohasidagi hamkorlikning dolzarb strategik yo‘nalishlaridandir. Bu Xitoyning Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlariga chiqishini ta’minlaydi. Angren-Pop elektrlashtirilgan temir yo‘lining barpo etilgani bu boradagi hamkorlikning yorqin ifodasidir. “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati va Xitoyning “China Railway Tunnel Group” kompaniyasi hamkorligida bunyod etilgan Qamchiq tunneli eng qisqa vaqtda qurib bitkazilgan ana shunday loyiha sifatida tarixga kirdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasiga davlat tashrifi davomida «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ bilan XXRning yetakchi quruvchi kompaniyalari o‘rtasida samarali kelishuvlarga erishildi. Mazkur tashrif o‘zaro aloqalarni yanada mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega.
Ilhom Haydarov, «O‘zbekengilsanoat» AJ boshqaruvi raisi:
– Joriy yil fevral oyida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishish maqsadida Qashqadaryo viloyatida bo‘ldi. Prezidentimiz Qashqadaryo viloyatida xitoylik investorlar bilan hamkorlikda bunyod etilayotgan yengil sanoat korxonasi qurilishi bilan tanishish jarayonida bu yo‘nalishdagi o‘zaro aloqalarni yanada rivojlantirish bo‘yicha muhim ko‘rsatmalar berdi.
Davlatimiz rahbarining Xitoyga davlat tashrifi doirasida ushbu mamlakat yengil sanoat assotsiatsiyasi bilan muhim kelishuvlarga erishdik. Ular 8 yirik va istiqbolli bitimdan iborat. Mazkur hujjatlar doirasida xitoylik hamkorlar bilan yangi texnopark qurish mo‘ljallanmoqda. Yuqori texnologiyalar joriy qilinadigan loyihalar xomashyoni chuqur qayta ishlashdan tortib tayyor mahsulot tayyorlashgacha bo‘lgan jarayonni to‘la qamrab oladi. Ishlab chiqariladigan mahsulotlarning katta qismi eksportga yo‘naltiriladi.
Omon Musayev, «Ipoteka-bank» ATB boshqaruvi raisi:
– Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasiga davlat tashrifi doirasida «Ipoteka-bank» va Xitoy Davlat taraqqiyot banki o‘rtasida kredit shartnomasi imzolandi.
Davlatimiz rahbari rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar o‘zining yuksak samaralarini bermoqda. Bu jarayonda mamlakatimiz bank-moliya tizimi tomonidan qulay ishbilarmonlik muhitini saqlash va rivojlantirish yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar soha taraqqiyotida yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Tadbirkorlarning yaqin va ishonchli hamkoriga aylangan bank tizimi ishbilarmonlarning ishonchini to‘la qozonishni o‘zining asosiy maqsadi, deb biladi. Ayni paytda mamlakatimiz banklari moliyaviy xizmat ko‘rsatishning barcha sohalarida samarali faoliyat ko‘rsatayotgani va bank tizimini yanada rivojlantirish yo‘lida salmoqli natijalarga erishayotganini alohida qayd etish joiz.
O‘zbekiston bank tizimi doimiy ravishda nufuzli xalqaro reyting agentliklarining “barqaror” reyting darajasiga sazovor bo‘layotgani banklarimiz xalqaro mezonlarga mos ish olib borayotganligini ko‘rsatadi. Banklar barqarorligi ularning mijozlar talablari asosida zamonaviy xizmatlar sifati va ko‘lamini oshirishiga xizmat qilmoqda.

В ходе визита подписано более 100 договоров на 23 миллиарда долларов
В рамках государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику подписано более 100 договоров и соглашений, общая сумма которых превышает 23 миллиарда долларов.
Азим Ахмадхужаев, председатель Государственного комитета Узбекистана по инвестициям:
– Сотрудничество между Узбекистаном и Китаем последовательно развивается. Во всех сферах установлены взаимовыгодные связи. Китай вкладывает в экономику Узбекистана крупные инвестиции. В нашей стране действуют более 700 компаний и фирм с участием китайского капитала. Из года в год возрастает объем товарообмена между нашими странами. По итогам 2016 года товарооборот составил 4,2 миллиарда долларов.
Нужно отметить еще один важный аспект. Обычно в сфере привлечения инвестиций существуют два важных показателя: кредиты и прямые инвестиции. Во время государственного визита Президента нашей страны с различными банками и компаниями Китая были достигнуты важные договоренности о вложении прямых инвестиций.
Начата совместная работа в сферах глубокой переработки хлопка, легкой промышленности, сельского хозяйства и фармацевтики. Крупные китайские компании выразили заинтересованность в производстве лекарственных препаратов в Узбекистане. В будущем мы достигнем новых показателей и в этом направлении.
Хусниддин Хосилов, генеральный менеджер - главный инженер АО «Узбекистон темир йўллари»:
– Железнодорожный транспорт считается основной кровеносной артерией экономики. Железные дороги Узбекистана в качестве важного звена трансграничных транспортных коридоров занимают особое положение в системе железнодорожных перевозок нашей страны. Так, железнодорожные магистрали нашей страны обладают большим потенциалом, объединяя Восток и Запад, Юг и Север.
Между Узбекистаном и Китаем высокими темпами развивается сотрудничество и в сфере транспортных коммуникаций. Поставка в нашу страну произведенных в Китае современных и высокоэффективных электровозов, отличающихся высокими техническими показателями и рядом преимуществ, является ярким примером взаимовыгодного сотрудничества.
Строительство самой короткой железной дороги между Узбекистаном и Китаем является актуальным стратегическим направлением нашего сотрудничества в сфере экономики и транспорта. Это обеспечивает выход Китая в страны Центральной и Юго-Восточной Азии. Строительство электрифицированной железной дороги Ангрен-Пап является ярким проявлением нашего партнерства в этом направлении. Построенный совместно акционерным обществом “Узбекистон темир йўллари” и китайской компанией “China Railway Tunnel Group” тоннель Камчик вошел в историю как проект, реализованный в кратчайшие сроки.
Во время государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику были достигнуты важные договоренности между АО «Узбекистон темир йуллари» и строительными компаниями КНР. Этот визит имеет важное значение в укреплении наших взаимосвязей.
Илхом Хайдаров, председатель правления АО «Узбекенгилсаноат»:
– В феврале текущего года Президент нашей страны в целях ознакомления с реализуемой на местах созидательной работой посетил Кашкадарьинскую область. Шавкат Мирзиёев в процессе ознакомления со строительством текстильного предприятия, возводимого совместно с китайскими инвесторами в Кашкадарьинской области, дал важные указания по дальнейшему развитию взаимосвязей в этом направлении.
В рамках государственного визита главы нашего государства в Китай мы достигли важных договоренностей с ассоциациями легкой промышленности этой страны. Пакет документов составили 8 крупных и перспективных проектов. В частности, планируется строительство в сотрудничестве с китайскими партнерами нового технопарка. Проекты, предусматривающие внедрение высоких технологий, полностью охватят весь производственный процесс - от глубокой переработки сырья до выпуска готовой продукции. Большая часть производимой продукции будет направляться на экспорт.
Омон Мусаев, председатель правления АКБ «Ипотека-банк»:
– В рамках государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику между «Ипотека-банком» и Китайским Государственным банком развития было подписано кредитное соглашение.
Реализуемые под руководством главы нашего государства широкомасштабные реформы по дальнейшему развитию малого бизнеса и частного предпринимательства дают свои весомые результаты. Осуществляемые в этом процессе меры по дальнейшему совершенствованию банковско-финансовой системы открывают новые возможности развития.
Одной из главных задач банковской системы, превратившейся в ближайшего и надежного партнера предпринимателей, является завоевание их полного доверия. Вместе с тем необходимо отметить, что банки нашей страны эффективно действуют во всех сферах представления банковских услуг и достигают весомых результатов на пути дальнейшего развития банковской системы.
Банковская система Узбекистана регулярно удостаивается рейтинга "стабильный" от авторитетных международных рейтинговых агентств, что свидетельствует о том, что наши банки осуществляют деятельность в соответствии с международными требованиями. Стабильность банков способствует повышению качества и масштаба услуг на основе требований клиентов.
Достигнутые в рамках государственного визита Президента нашей страны договоренности, несомненно, принесут свои весомые плоды.