“O‘zavtosanoat” AK va “Peugeot​ Citroёn​” guruhi o‘rtasida O‘zbekistonda yengil tijorat avtomobillarini ishlab chiqaruvchi qo‘shma korxona barpo etish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
2017-05-16 | Iqtisodiyot
• Yangi zavod O‘zbekistondagi “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida quriladi;
• 2019 yildan e’tiboran ichki va tashqi bozor uchun yiliga 16 000 ta yengil tijorat avtomobillarini ishlab chiqaruvchi O‘zbekistondagi eksklyuziv korxonaning litsenziyasi;
• Loyiha “Pejo Sitroyen” Guruhi va “O‘zavtosanoat” AK tarkibidagi mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha ish olib boruvchi korxonalarning platforma va texnologiyalari asosida tashkil etiladi.
Yangi «Uzbekistan Peugeot Citroёn​ Automotive» qo‘shma korxonasi “Peugeot Citroёn​” Guruhi va “O‘zavtosanoat” AK tomonidan barpo qilinmoqda. Hujjatga ko‘ra yangi korxona “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida, Toshkendan 200 km uzoqlikdagi hududda quriladi. Zavod “Peugeot” va “Citroёn​” brendlari ostida yo‘lovchi va yuk tashishga mo‘ljallangan yengil tijorat avtomobillarini ishlab chiqarishga ixtisoslashtiriladi. Ustav kapitali 30 mln. yevroga teng qo‘shma korxona har ikki tomonning teng ulushi asosida faoliyat yuritadi. Loyiha bo‘yicha umumiy investitsiya qariyib 130 mln. yevroga teng.
“Pejo Sitroyen” Guruhi yangi texnologiyalar, zamonaviy ishlab chiqarish jarayonlarini joriy qilishda va mutaxassislar malakasini oshirishda ko‘mak ko‘rsatadi. Zavod ishlab chiqarishni boshqarish, mahsulot sifati, yetkazib berish va savdo masalalarida “Pejo Sitroyen”ning zamonaviy tizimi bo‘yicha ish olib boradi. Shu bilan birga, avtomobil ehtiyot qismlarini ishlab chiqaruvchi mahalliy korxonalarni jalb qilish yo‘li bilan birinchi yilning o‘zidayoq yangi qo‘shma korxonada 50% mahalliy mahsulotlardan foydalanish ko‘zda tutilgan. Bugungi kunda “O‘zavtosanoat” AK tarkibida 30 ga yaqin yirik zavodlar va 160 dan ortiq o‘rta va kichik korxonalar aynan mahalliylashtirish dasturi asosida ish olib boradi.
Qurilishi rejalashtirilayotgan qo‘shma korxonada yiliga 16 000 ta avtomobil ishlab chiqariladi. Ularni yurtimizda, shuningdek, uzoq va yaqin xorij davlatlaridagi eksport bozorlarida sotish rejalashtirilmoqda.
32 millionlik aholi soniga ega O‘zbekistonda sanoatni va avtomobil bozorini rivojlantirish uchun yetarlicha salohiyat va imkoniyat bor.
“Yengil tijorat avtomobillari segmenti O‘zbekistonda o‘zlashtirilmagan yagona transport vositasining turi edi”,- deya ta’kidladi “O‘zavtosanoat” AK boshqaruvi raisining o‘rinbosari Rustam Yusupov. “Ushbu loyihaning tadbiq etilishi mahalliy avtomobil sanoati rivojida yana bir dadil qadam bo‘ladi. Aholi bandligini ta’minlashga hizmat qiluvchi yangi qo‘shma korxona O‘zbekiston sanoatining yanada rivojlanishiga o‘z xissasini qo‘shadi.”
“Ushbu loyiha bizning 5 yillikka mo‘ljallangan taraqqiyot Dasturimizga to‘la mos keladi va bu “Pejo Sitroyen” Gruppasi uchun yengil tijorat avtomobillarining savdosini rivojlantirish va hududiy kengayish uchun yana bir katta imkoniyatdir. Biz qo‘shma korxona tashkil etilishida asosiy faktor bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning shaxsan qo‘llab-quvvatlashlarini hamda o‘zbek hamkorlarimiz bilan konstruktiv muloqotni juda yuqori baholaymiz”- deya e’tirof etdi “Pejo Sitroyen” Guruhining Vitse-prezidenti Kristof Berjeran.

SC “Uzavtosanoat” and Group PSA sign a joint venture agreement to produce light commercial vehicles in Uzbekistan
2017-05-16 | Economics
• Build a new plant in the Free Industrial Zone of Jizzakh in Uzbekistan
• Exclusive license to produce LCVs in Uzbekistan with a production capacity up to 16 000 vehicles per year for local and export markets from 2019
• Project based on a Groupe PSA platform & technologies and on SC Uzavtosanoat supplier network
Group PSA and SC Uzavtosanoat decided to jointly create an equally owned Joint Venture (JV) - Uzbekistan PCA. This partnership aims at building a production plant in the Free Industrial Zone of Jizzakh, located 200 km from the Tashkent, in Uzbekistan, to produce Peugeot and Citroën LCVs, for passenger and freight carriage. The Charter capital of new JV will be around 30 million euros with equal shareholding. Global investments represent around 130 million euros.
Group PSA will provide new technologies, intellectual property, modern production processes and training to employees. The plant will operate in accordance with the modern systems of Group PSA in production, quality, purchasing, supply and sales. Furthermore, the joint venture considers at least 50% of parts localization in the first year of production, by attracting domestic component parts manufacturers - 30 large factories owned by SC Uzavtosanoat and more than 160 small and medium enterprises.
Production capacity is estimated up to 16 000 vehicles per year, and will be sold in Uzbekistan and exported to foreign countries.
With a population over 32 million, there is a huge potential for further development of industrial production and growth of the automotive market in Uzbekistan.
“This LCV segment was the only non-occupied vehicle segment in Uzbekistan”- noted Mr. Yusupov Rustam, Deputy Chairman of the board of SC Uzavtosanoat – “So this project is a significant qualitative leap in the development of the domestic automotive industry. And more globally, along with the increase of employment, this joint venture will positively contribute to the profitable growth of the Uzbekistan automotive industry”
Christophe Bergerand, Eurasia Vice-President for Group PSA commented:  “This project is fully in line with our Push to Pass plan and this is a great opportunity for Group PSA to develop our LCV business and profitable growth plan in the Region. We appreciate the established constructive dialogue with the Uzbek teams and personal support of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev, which was a determining factor in the creation of the joint venture".