Xitoy matbuoti O‘zbekiston Prezidentining tashrifini keng yoritmoqda
Xitoyning yetakchi «Sinxua» axborot agentligi O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Raisi Si Szinpinning 12-may kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvi haqida batafsil axborot tarqatdi. Jurnalistlar ushbu uchrashuv natijalari O‘zbekiston va Xitoy xalqlarining tub manfaatlari va zamon talablari hamda uzoq muddatli hamkorlikka sodiqligidan dalolat ekanini ta’kidlagan.
CGTN telekanali oliy darajadagi muloqotlar izchilligi o‘zaro munosabatlarning yanada barqaror rivojlanishini ta’minlashi barobarida barcha darajadagi aloqalar jadallashuviga xizmat qilayotganiga e’tibor qaratgan. Axborotda ikki davlatning uzoq o‘tmishga borib taqaladigan aloqalari bugungi kunda o‘zaro ishonch va do‘stlik ruhida rivojlanib borayotgani qayd etilgan.
«China daily» gazetasida «O‘zbekiston bilan aloqalar o‘z samarasini bermoqda» sarlavhali maqola e’lon qilingan. Unda O‘zbekiston va Xitoy xalqlari azaldan o‘zaro savdo-sotiq qilgani, bir-birining madaniyatini boyitgani qayd etilgan. Bugungi kunda davlatlararo munosabatlar keng ko‘lamli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgan, hamkorlik siyosat, iqtisodiyot, savdo, sanoat, qurilish, ilm-fan, ta’lim, madaniyat va boshqa sohalarni qamrab olgan, deyiladi.
Maqolada davlatlarimiz o‘rtasida istiqbolli loyihalar amalga oshirilayotgani, xususan, Angren – Pop elektrlashtirilgan temir yo‘li va Qamchiq tunneli qurilishi ko‘p qirrali hamkorlikning yaqqol misoli ekani ta’kidlangan. Muallif ushbu strategik obyektlar nafaqat O‘zbekiston, balki butun mintaqa, jumladan, Xitoy uchun ham g‘oyat ahamiyatli ekanini qayd etgan.
«Sinszin bao» gazetasida O‘zbekiston – Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar turli yo‘nalishlarda muvaffaqiyat bilan rivojlanayotgani ta’kidlangan. Gazeta O‘zbekistonning sarmoyaviy hamkorlari ro‘yxatida Xitoy yetakchi o‘rinlardan birini egallashi va O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritilayotgan XXR kapital qo‘yilmalarining hajmi barqaror ravishda o‘sib borayotgani haqida ma’lumotlar keltirgan.
Xitoy matbuoti ta’kidlaganidek, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro savdo-sotiq hajmi yuqori darajani tashkil etmoqda. O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan Xitoy kompaniyalari safi kengayib borayotgani XXR ishbilarmonlari O‘zbekiston bilan hamkorlikka katta qiziqish bilan qarayotganini tasdiqlaydi.

Китайская пресса широко освещает визит Президента Узбекистана
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику широко освещается китайскими средствами массовой информации.
Ведущее информационное агентство Китая «Синьхуа» подробно информировало о состоявшейся 12 мая встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Председателя КНР Си Цзиньпина. Журналисты отметили, что итоги этой встречи свидетельствуют о приверженности сторон к коренным интересам наших народов, требованиям нынешнего времени и долгосрочному сотрудничеству.
Телеканал CGTN в своем материале отметил, что переговоры на высшем уровне, имеющие регулярный характер, способствуют обеспечению дальнейшего поступательного развития двусторонних отношений и активизации связей на всех уровнях. Было подчеркнуто, что отношения двух стран, уходящие корнями в глубь истории, сегодня развиваются в духе дружбы и взаимного доверия.
Газета «China daily» опубликовала на своих страницах статью под заголовком "Сотрудничество с Узбекистаном дает свои результаты". В ней отмечается, что народы Узбекистана и Китая издревле вели торговлю друг с другом, их культуры взаимообогащались. Сегодня межгосударственные отношения поднялись на уровень всестороннего стратегического партнерства, сотрудничество охватывает политику, экономику, торговлю, промышленность, строительство, науку, образование, культуру и другие сферы.
В статье говорится о реализуемых совместных перспективных проектах, отмечается, что проложенные электрифицированная железнодорожная линия Ангрен-Пап и тоннель Камчик являются ярким примером многогранного сотрудничества. Автор статьи указывает, что эти стратегически важные объекты имеют особое значение для развития не только Узбекистана, но и всего региона, в том числе Китая.
Газета «Синьцзин бао» пишет, что узбекско-китайские отношения успешно развиваются по многим направлениям. Издание отмечает, что Китай занимает одно из ведущих мест в списке инвестиционных партнеров Узбекистана, и приводит данные об устойчивом росте объемов капиталовложений Китая в экономику Узбекистана.
В целом, китайская пресса отмечает, что объем взаимного торгового оборота между Узбекистаном и Китаем находится на высоком уровне. Рост числа китайских компаний, осуществляющих деятельность в Узбекистане, свидетельствует о высоком интересе деловых людей Китая к сотрудничеству с нашей страной.