O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risida”gi Farmoni, “O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga sharh
2017-05-12 | Hujjatlar
Mamlakatimizning o‘rmon xo‘jaligi o‘simlik va hayvonot dunyosi, jumladan, noyob manzarali va mevali daraxtlar hamda dorivor o‘simliklarning ko‘pligi va xilma-xilligi bilan ajralib turadi. Bugungi kunda o‘rmon fondining 300 dan ortiq o‘simlik va 180 dan ortiq hayvon turlari “Qizil kitob”ga kiritilgan.
Mustaqillik yillarida O‘zbekistonda o‘rmon xo‘jaligi sohasida keng qamrovli islohotlarning amalga oshirilishi natijasida respublikamizda o‘rmon fondi yer maydoni hajmi sezilarli darajada ko‘paydi. Bugungi kunda davlat o‘rmon fondi yerlari hajmi respublika umumiy yer maydonining 25,2 foizini tashkil etadi. Ushbu ko‘rsatkich mustaqilligimizning dastlabki yillarida 5,3 foizdan oshmas edi.
Hozirgi paytda, respublikamizning o‘rmon fondi bir necha davlat tashkilotlari tomonidan boshqarilmoqda. Bu esa o‘rmon fondidan samarali foydalanishda yagona davlat siyosatini yuritish prinsipiga mos tushmaydi.
Bundan tashqari, sohaning moddiy-texnika bazasi jismonan va ma’nan eskirgani va yetarli darajada modernizatsiya qilinmayotgani, xalqaro moliya institutlari va donor tashkilotlarning grantlarini sohaga jalb qilish ishlarining sustligi, ushbu tarmoqda yuqori malakali mutaxassislar yetishmasligi, o‘rmon qonunchiligidagi ayrim me’yorlarning amaliy ahamiyati va ularni amalga oshirish mexanizmi yo‘qligi soha faoliyatini rivojlantirish, o‘rmonlarni ko‘paytirish, muhofaza qilish va ulardan samarali foydalanishda qiyinchiliklar tug‘dirmoqda.
Shu munosabat bilan o‘rmon xo‘jaligi sohasida davlat siyosatini samarali amalga oshirish va davlat boshqaruvini takomillashtirish, o‘rmon resurslaridan oqilona foydalanish, shuningdek, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturida ko‘zda tutilgan boshqa vazifalarni hal etish, sohadagi mavjud muammolarni bartaraf etish va o‘rmon xo‘jaligini yanada rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risida”gi Farmoni va “O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Qabul qilingan hujjatlarga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi negizida mustaqil O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasini tashkil qilish yo‘li bilan sohani boshqarish tuzilmasini takomillashtirish nazarda tutilmoqda.
Hududlarda o‘rmon fondi ishlarini tashkil etish va boshqarish samaradorligini oshirish, jumladan, o‘rmonlarni ko‘paytirish, muhofaza qilish va ulardan samarali foydalanishni takomillashtirish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi qo‘mitasi hamda Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Samarqand, Surxondaryo, Toshkent va Farg‘ona viloyatlari o‘rmon xo‘jaligi boshqarmalarini tashkil etish nazarda tutilgan.
Bundan tashqari, Toshkent viloyati hokimligi ixtiyoridagi Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog‘i va uning tarkibiga kiruvchi Chotqol davlat biosfera qo‘riqxonasi, Ohangaron va Burchmulla o‘rmon xo‘jaliklari O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tasarrufiga o‘tkazildi.
Shuningdek, o‘rmon xo‘jaligi sohasiga ilmiy ishlanmalar, tavsiya va innovatsion texnologiyalarni keng joriy etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tuzilmasida Manzarali bog‘dorchilik va o‘rmon xo‘jaligi respublika ilmiy-ishlab chiqarish markazi negizida O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot institutini tashkil etish nazarda tutilgan.
Qayd etilgan hujjatlarda O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasining asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari aniq belgilab berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasiga ilgari yuklangan vazifalar bilan bir qatorda, yangidan yaratilgan manzarali o‘simliklar navlari ko‘chatlari va ekish materiallarini sertifikatlash va standartlashtirish, ularni yetishtirishni tashkil etish, qishloq xo‘jaligi va chorvachilik mahsulotlarini qayta ishlash, jumladan, yuqori qo‘shilgan qiymatli xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, ushbu sohaga xalqaro moliya institutlari grantlarini jalb etish, o‘rmon xo‘jaligi sohasi tashkilotlarini malakali oliy, o‘rta va kichik bo‘g‘in kadrlari bilan ta’minlashni takomillashtirish bo‘yicha yagona tizimni joriy etishga yo‘naltirilgan qo‘shimcha vazifalar yuklanmoqda.
O‘rmon xo‘jaligini yaqin istiqbolda yanada rivojlantirish maqsadida tasdiqlangan:
O‘rmon xo‘jaliklari faoliyatini samarali tashkil etish, ilg‘or ilmiy-texnika yutuqlarini sohaga joriy qilish, moddiy-texnika bazasini yangilash, sohaga xalqaro moliya institutlarining grantlarini jalb etishni yanada kuchaytirish bo‘yicha 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan chora-tadbirlar Dasturi;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar kesimida 2017-2019-yillarda o‘rmonlar maydonlarini kengaytirish (rekonstruksiya qilish), ko‘chat yetishtirish, dorivor o‘simliklarni yig‘ib olish, chorva mollarini boqish uchun yaylovlar ajratish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha chora-tadbirlar;
2017-2021-yillarda o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan manzarali va mevali daraxtlarning nihol va ko‘chatlarini, jumladan, unabi, limon va yong‘oq yetishtirishning prognoz ko‘rsatkichlari muhim ahamiyatga ega.
Chora-tadbirlarni ishlab chiqishda yaqin uch yilda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, asalarichilik, baliqchilik, chorvachilik hamda xalq iste’moli mollari ishlab chiqarishni ko‘paytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bunda amalga oshirilayotgan ishlarning yakuniy maqsadi sifatida davlat o‘rmon fondi yerlarida, jumladan, dasht va cho‘l hududlarida yangi o‘rmonlarni barpo etish, qishloq xo‘jaligi ekin yerlari atrofida ihota o‘rmonlarini tiklash, respublikamizda ekologik muhitni yaxshilash bo‘yicha amaliy baza yaratish ishlarini amalga oshirish nazarda tutildi.
Respublikada rejali ravishda pista plantatsiyalari maydonlarini kengaytirish hisobiga pista yetishtirishni rag‘batlantirish, talab etiladigan miqdorda sifatli pista ko‘chatlarini aholi, dehqon va fermer xo‘jaliklariga yetkazib berish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’kidlash lozimki, pista yetishtirishni ko‘paytirish orqali nafaqat importni qisqartirish va valyutani tejashga, shuningdek, aholining pista mahsulotiga bo‘lgan ehtiyojini qondirish va pistaning bozordagi narxini pasaytirishga erishiladi.
Qabul qilingan hujjatlar bilan oliy, o‘rta maxsus va professional davlat ta’lim standartlari, o‘quv rejalari va dasturlarining o‘rmon xo‘jaligi tizimi uchun malakali mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan qismini qayta ko‘rib chiqish, professional kasb-hunar kollejlarida kadrlarni tayyorlash, zamonaviy talablarni hisobga olgan holda yangi darsliklar yaratish, o‘rmon xo‘jaligi uchun kadrlar tayyorlaydigan professional kollejlarni malakali, maxsus bilimlarga ega o‘qituvchilar bilan kuchaytirishga e’tibor qaratilgan.
Qabul qilingan hujjatlarda o‘rmon xo‘jaligi tizimi uchun kadr tayyorlaydigan professional kasb-hunar kollejlari bitiruvchilariga o‘zlari tanlagan kasb yo‘nalishlari bo‘yicha ishga joylashishda ko‘maklashish va nazoratni kuchaytirish yuzasidan topshiriq berilgan.
O‘quv jarayonini amaliyot bilan uzviy bog‘lash, zarur o‘quv ishlab chiqarish bazasini shakllantirish maqsadida ixtisoslashgan professional kasb-hunar kollejlarini aniq davlat o‘rmon xo‘jaliklariga biriktirish yuzasidan qaror qabul qilingan.
Farmon va qarorning amalga oshirilishi:
respublika davlat o‘rmon fondini davlat tomonidan boshqarish samaradorligini oshiradi va soha faoliyatini sifat jihatidan yangi pog‘onaga ko‘taradi;
o‘rmon resurslaridan samarali va oqilona foydalanish va ularni qayta tiklash, keng ko‘lamda ko‘paytirishni joriy etish, o‘rmonlarni muhofaza qilish va ulardan samarali foydalanish, sanoat ko‘lamida manzarali va mevali daraxt va butalar plantatsiyalarini yetishtirishni kengaytirishni ta’minlaydi;
respublikamizning tuproq-iqlim sharoitlariga moslashtirilgan manzarali daraxt va buta o‘simliklari ko‘chatlarining yangi navlarini yaratish, ilmiy asoslangan istiqbolli texnologiyalarni ishlab chiqish, eksportbop ko‘chatlarning yangi navlarini yaratish, seleksiya ishlari samaradorligini oshiradi;
o‘rmon fondi potensialidan yanada samarali foydalanish, hududlarning ekologik holatini yaxshilash, qo‘shimcha daromad olish va yangi ish o‘rinlari yaratishga erishiladi;
dorivor o‘simliklarni madaniy holda yetishtirish hamda ularni chuqur qayta ishlashga ixtisoslashgan tashkilotlar tuzilishiga erishiladi;
iste’mol bozorining qishloq xo‘jaligi, jumladan, asalarichilik, baliqchilik, chorvachilik mahsulotlari va xalq iste’moli tovarlari bilan to‘ldirilishini ta’minlaydi.

«О создании Государственного комитета Республики Узбекистан
по лесному хозяйству» и постановлению Президента Республики Узбекистан «Об организации деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству»
Лесное хозяйство республики отличается богатым разнообразием растительного и животного мира, в том числе ценных декоративных, плодовых деревьев и лекарственных растений. На сегодняшний день более 300 видов растений и 180 видов животных лесного фонда внесены в Красную книгу.
После обретения независимости в Узбекистане был осуществлен широкий комплекс реформ в сфере лесного хозяйства, в результате которых объем земельных площадей лесного фонда в нашей республике заметно возрос. В настоящее время этот показатель составляет уже 25,2 процента всех земель, тогда как в первые годы независимости земли государственного лесного фонда не превышали и 5,3 процента от общего количества земель.
Вместе с тем управление лесным фондом республики осуществляется несколькими государственными организациями, что не соответствует принципу проведения единой государственной политики по их эффективному использованию.
Кроме этого, морально устаревшая и физически изношенная материально-техническая база отрасли, недостаточность проводимых работ по ее модернизации, привлечению в отрасль грантов международных финансовых институтов и донорских организаций, необеспеченность отрасли квалифицированными специалистами, наличие в лесном законодательстве норм, не имеющих практического наполнения и механизма реализации на практике, также затрудняют развитие отрасли, в том числе в части ведения деятельности по разведению, защите и эффективному использованию лесов.
В целях обеспечения эффективной реализации государственной политики, совершенствования системы государственного управления в сфере лесного хозяйства, рационального использования лесных ресурсов, а также для решения других задач, предусмотренных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека, устранения существующих в отрасли проблем и дальнейшего развития лесного хозяйства приняты Указ Президента Республики Узбекистан «О создании Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству» и постановление Президента Республики Узбекистан «Об организации деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству».
Принятыми документами предусматривается совершенствование структуры управления отраслью путем преобразования Главного управления лесного хозяйства при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан в самостоятельный Государственный комитет Республики Узбекистан по лесному хозяйству.
В целях совершенствования организации и повышения эффективности управления лесным фондом на территориальном уровне, в том числе в части деятельности по разведению, защите лесов и их рациональному использованию, предусмотрено создание Комитета Республики Каракалпакстан по лесному хозяйству и управлений лесного хозяйства Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Ташкентской и Ферганской областей.
Кроме того, Угам-Чаткальский государственный национальный природный парк и входящие в его состав Чаткальский государственный биосферный заповедник, Ахангаранское и Бурчмуллинское лесные хозяйства переданы из ведения хокимията Ташкентской области в ведение Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству.
Также в целях внедрения научных разработок, рекомендаций и инновационных технологий в области лесного хозяйства в структуре Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству предусмотрено образование Научно-исследовательского института лесного хозяйства на базе Республиканского научно-производственного центра декоративного садоводства и лесного хозяйства.
Указанными документами определены основные задачи и направления деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству.
Наряду с ранее возложенными задачами на Государственный комитет Республики Узбекистан по лесному хозяйству возлагаются дополнительные задачи по внедрению единой системы сертификации и стандартизации саженцев и посадочного материала вновь созданных сортов декоративных растений, организации выращивания, переработки сельскохозяйственной и животноводческой продукции, налаживанию производства товаров народного потребления, в том числе с высокой добавленной стоимостью, привлечению грантовых средств международных финансовых институтов в данную отрасль, совершенствованию обеспечения организаций отрасли лесного хозяйства квалифицированными кадрами высшего, среднего и младшего звена.
Важное значение для дальнейшего развития лесного хозяйства в ближайшей перспективе имеют утвержденные:
Программа мер по эффективной организации деятельности лесных хозяйств, внедрению в отрасль передовых научно-технических достижений, обновлению материально-технической базы, дальнейшему усилению привлечения в отрасль грантов международных финансовых институтов и донорских организаций на 2017-2021 годы;
мероприятия по расширению площадей (реконструкции) лесов, производству саженцев, сбору лекарственных трав, предоставлению площадей под выпас скота и производство сельскохозяйственной продукции в 2017-2019 годах в разрезе Республики Каракалпакстан и областей, а также по каждому государственному лесному хозяйству;
Прогнозные параметры выращивания лесными хозяйствами сеянцев и саженцев декоративных и плодовых деревьев в 2017-2021 годах, в том числе унаби, лимонов и грецких орехов.
При разработке мероприятий особое внимание уделено вопросам увеличения в предстоящие три года сельскохозяйственной продукции, производства продукции пчеловодства, рыбоводства, животноводства, а также товаров народного потребления.
При этом конечной целью проводимых работ являются создание новых лесов на землях государственного лесного фонда, в том числе на территориях пустынь и степей, восстановление защитных лесопосадок вокруг сельскохозяйственных посевных земель, формирование практической базы для улучшения экологической среды в республике.
Уделено особое внимание и вопросам стимулирования выращивания фисташек в республике с плановым расширением площадей фисташковых плантаций, организацией поставки населению, дехканским и фермерским хозяйствам в требуемых количествах качественных саженцев фисташек.
Отмечено, что увеличение выращивания фисташек не только способствует сокращению импорта фисташек и экономии валюты, но и снижению рыночных цен на данный вид орехов, более полному удовлетворению потребностей населения.
Принятыми документами предусмотрен пересмотр государственных образовательных стандартов среднего специального, профессионального и высшего образования, учебных планов и программ в части подготовки квалифицированных специалистов для системы лесного хозяйства, обращено внимание на подготовку кадров в профессиональных колледжах, разработку новых учебников с учетом современных требований, на укрепление профессиональных колледжей, осуществляющих подготовку кадров для лесных хозяйств, квалифицированными преподавателями, имеющими специальное профильное образование.
В принятых документах поручено оказывать содействие и усилить контроль за трудоустройством выпускников профессиональных колледжей, осуществляющих подготовку кадров для лесного хозяйства, непосредственно по избранной специальности.
Принято решение о закреплении профильных профессиональных колледжей за конкретными государственными лесными хозяйствами для обеспечения тесной связи учебного процесса с производством, формирования необходимой учебно-производственной базы.
Реализация Указа и постановления позволит:
повысить эффективность государственного управления государственным лесным фондом республики, поднять деятельность отрасли на качественно новый уровень;
обеспечить более рациональное и бережное использование лесных ресурсов, а также их воспроизводство, широкое внедрение системы разведения, защиты и эффективного использования лесов, расширение плантаций по выращиванию в промышленных масштабах декоративных и плодовых деревьев и кустарников;
повысить эффективность работы по созданию новых сортов саженцев декоративных деревьев и кустарниковых растений, приспособленных к почвенно-климатическим условиям регионов республики, разработке научно обоснованных перспективных технологий, созданию новых, пригодных для экспорта сортов саженцев, налаживанию селекционной работы;
более эффективно использовать потенциал лесного фонда, улучшить экологическое состояние территорий, получить дополнительные доходы и создать новые рабочие места;
создать предприятия, специализирующиеся на культурном выращивании лекарственных растений, их глубокой переработке;
насытить потребительский рынок сельскохозяйственной продукцией, включая продукцию пчеловодства, рыбоводства, животноводства, а также товарами народного потребления.