O‘zbekiston – Xitoy: strategik sheriklik va do‘stlik munosabatlarini yanada rivojlantirish yo‘lida
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan 11-may kuni davlat tashrifi bilan Xitoyga keldi.
O‘zbekiston – Xitoy hamkorlik munosabatlari keng ko‘lam kasb etib, strategik sheriklik aloqalari yuksak darajaga ko‘tarilmoqda. Mamlakatlarimizning milliy manfaatlari, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti, jahondagi nufuzi yuksalishiga xizmat qiladigan bu aloqalar O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov boshlab bergan o‘zaro do‘stlik, mustahkam ishonchga asoslangan hamkorlik negizida taraqqiy etmoqda.
O‘zaro manfaatli hamkorlikning huquqiy bazasini 2005-yilda imzolangan Do‘stlik, hamkorlik va sheriklik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma, 2010-yildagi Do‘stlik, hamkorlik va sheriklik munosabatlarini har tomonlama chuqurlashtirish va rivojlantirish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya, 2012-yildagi Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risidagi Qo‘shma deklaratsiya, 2013-yildagi Ikki tomonlama strategik hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va rivojlantirish haqidagi Qo‘shma deklaratsiya, 2014-2018-yillarga mo‘ljallangan Strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish dasturi hamda 2016-yilda imzolangan Qo‘shma bayonot tashkil qiladi.
Mazkur hujjatlarning qabul qilinishi ulkan tarixiy ahamiyatga ega bo‘lib, nihoyatda keng ko‘lamlidir. Ular uzoq muddatli istiqbolda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yanada rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
12-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
O‘zbekiston va Xitoy davlat madhiyalari yangradi. Davlat rahbarlari faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Prezidentimizni Xitoyga birinchi davlat tashrifi bilan samimiy qutladi.
Siz bilan Pekinda uchrashib turganimdan g‘oyat xursandman. Bu yil davlatlarimiz o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 25-yil to‘lgani hamkorligimizning bundan keyin ham jadal rivojlanishiga zamin yaratadi. 2016-yilda Buxoroda bo‘lganimda menga hamrohlik qilganingiz uchun samimiy minnatdorlik bildiraman. Bugun barcha sohalarda hamkorligimiz izchil rivojlanayotgani bizni quvontiradi, dedi Si Szinpin.
XXR Raisi Xitoy va O‘zbekiston munosabatlari yangi davrga, sifat jihatdan yangi bosqichga qadam qo‘yayotganini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev taklif uchun Si Szinpinga minnatdorlik bildirdi va bugungi muzokaralar muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi uchrashuvlarning mantiqiy davomi ekanini ta’kidladi.
O‘zbekistonning qadimiy tarixi va madaniyatiga yuksak hurmat ko‘rsatib, 2016-yil Buxoroga borganingiz, ajdodlarimiz qoldirgan boy madaniy merosga katta qiziqish bildirganingizdan xursandmiz. O‘zbekiston Xitoyni qadimiy tarix va noyob madaniyat, ulkan salohiyatga ega, jahon iqtisodiyotining yetakchilaridan bo‘lgan va o‘z maqsadlari yo‘lida qat’iy borayotgan mamlakat sifatida biladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Muzokaralarda o‘zaro va ko‘p tomonlama munosabatlarga oid dolzarb masalalar, jumladan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish xususida atroflicha fikr almashildi.
Xitoy O‘zbekistonning hayot sinovidan o‘tgan ishonchli hamkoridir. Xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar Buyuk ipak yo‘li tarixi bilan chambarchas bog‘langan bo‘lib, milliy qadriyat va an’analarimiz jahon madaniyatini rivojlantirishga ulkan hissa qo‘shgan, savdo aloqalarimiz dunyo ahliga o‘z davrining noyob buyumlarini taqdim etgan. Bugun insoniyatning kundalik ehtiyojlariga aylangan choy, paxta, ipak, qog‘oz kabi mahsulotlar ularning bir qismi, xolos.
Xitoy O‘zbekiston iqtisodiyotiga eng ko‘p investitsiya kiritayotgan davlatlardan biridir. Mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokidagi 700 dan ziyod kompaniya va korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. O‘tgan yillar davomida xitoylik sarmoyadorlar O‘zbekiston iqtisodiyotiga qariyb 7,8 milliard dollar miqdorida investitsiya kiritgan.
2016-yil yakunlari bo‘yicha o‘zaro savdo aylanmasi hajmi 4,2 milliard dollarni tashkil qildi. Xitoy bozorida O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan to‘qimachilik mahsulotlari, plastmassa buyumlar, qishloq xo‘jaligi va boshqa tovarlarga talab katta.
Xitoy Xalq Respublikasi O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish bo‘yicha dasturlarni amalga oshirish, raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish va sanoatning eksport salohiyatini yuksaltirishda faol ishtirok etmoqda.
XXRning yetakchi sanoat kompaniyalari bilan uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli aloqalarni, birinchi navbatda, yuqori texnologiyaga asoslangan tarmoqlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Neft-gaz va telekommunikatsiya tarmoqlarida, transport, to‘qimachilik, kimyo sanoati va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Xitoy biznes subyektlari O‘zbekistondagi ko‘plab yangi sanoat korxonalari, jumladan, Dehqonobod kaliyli o‘g‘itlar, Qo‘ng‘irot soda zavodlari qurilishida ishtirok etdi. XXR tadbirkorlari ko‘magida mamlakatimizda elektr texnikasi mahsulotlari, mobil telefonlar, qurilish texnikasi ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. “Huawei” kompaniyasi tomonidan Toshkent shahri va O‘zbekiston mintaqalarining telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha 20 loyiha amalga oshirildi. ZTE korporatsiyasi bilan hamkorlikda chiqarilayotgan modem, smartfon hamda boshqa uskunalarga ichki va xorij bozorlarida talab yuqori.
Markaziy Osiyo – Xitoy gaz quvurining barcha to‘rt tarmog‘i O‘zbekiston hududidan o‘tgan. XXR Milliy neft-gaz korporatsiyasi mamlakatimizda istiqbolli uglevodorod konlarini qidirish va qazish ishlarida faol qatnashmoqda. Muborak gaz-kimyo majmuasida tabiiy gazni chuqur qayta ishlash bo‘yicha hamkorlik qilib kelinmoqda.
Muzokaralarda iqtisodiy va madaniy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev va Si Szinpin O‘zbekiston Respublikasi bilan Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasidagi Qo‘shma bayonotni imzoladilar. Hukumatlararo texnikaviy hamkorlik to‘g‘risidagi, xalqaro avtomobil qatnovi to‘g‘risidagi bitimlar, umumta’lim maktablarida ta’lim sifatini oshirish, sog‘liqni saqlash sohasini asbob-uskunalar bilan jihozlashga doir loyihalarni moliyalashtirish to‘g‘risidagi hukumatlararo notalar almashinuvi hamda veterinariya va o‘simliklar inspeksiyasi karantini sohasida Anglashuv memorandumi, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari o‘rtasidagi hamkorlikni rag‘batlantirish bo‘yicha Anglashuv memorandumi, qishloq xo‘jaligi sohasida 2018-2020-yillarga mo‘ljallangan idoralararo almashinuv hamkorlik rejasi kabi qator muhim hujjatlar imzolandi.
Shavkat Mirziyoyev va Si Szinpinning tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda tomonlar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bilan bog‘liq keng ko‘lamli masalalar, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan atroflicha fikr almashdilar.
Imzolangan hujjatlar, erishilgan kelishuvlar O‘zbekiston – Xitoy munosabatlarini yanada rivojlantirish va xalqlarimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qilishi alohida qayd etildi.

Узбекистан – Китай: по пути дальнейшего развития стратегического партнерства и дружеских отношений
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с супругой по приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина 11 мая прибыл с государственным визитом в Китай.
Узбекско-китайское сотрудничество имеет многоплановый характер, уровень стратегического партнерства постоянно повышается. Эти связи, служащие национальным интересам, социально-экономическому развитию, росту авторитета на мировой арене наших стран, последовательно развиваются на основе сотрудничества в духе принципов дружбы и взаимного доверия, прочный фундамент которым заложил Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов.
Правовую базу нашего взаимовыгодного сотрудничества составляют подписанный в 2005 году Договор о дружбе, сотрудничестве и партнерстве, Совместная декларация о всестороннем углублении и развитии дружбы, сотрудничества и партнерства (2010 год), Совместная декларация об установлении стратегического партнерства (2012 год), Совместная декларация о дальнейшем углублении и развитии двустороннего стратегического сотрудничества (2013 год), Программа развития стратегического партнерства на 2014-2018 годы (2013 год), а также Совместное заявление, подписанное в 2016 году.
Принятие этих документов имеет огромное историческое значение и в долгосрочной перспективе придаст мощный импульс дальнейшему развитию отношений между нашими странами.
12 мая состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Китая. Главы государств обошли строй почетного караула.
Состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина с участием официальных делегаций двух стран.
Председатель Китайской Народной Республики искренне приветствовал Президента нашей страны, прибывшего с первым государственным визитом в Китай.
Я очень рад встретиться с Вами в Пекине. В этом году исполнилось 25 лет установлению дипломатических отношений между нашими государствами, что служит основой для динамичного развития нашего сотрудничества. Я искренне благодарен Вам за то, что сопровождали меня в ходе моего пребывания в 2016 году в Бухаре. Нас радует нынешнее динамичное развитие нашего сотрудничества во всех сферах, сказал Си Цзиньпин.
Председатель КНР отметил, что китайско-узбекские отношения вступают в новый этап, выходят на качественно новый уровень.
Шавкат Мирзиёев выразил признательность Си Цзиньпину за приглашение и отметил, что нынешняя встреча является логическим продолжением переговоров на высшем уровне, имеющих регулярный характер.
Мы рады тому, что Вы, оказав высокое уважение древней истории и культуре Узбекистана, в 2016 году посетили Бухару, проявили большой интерес к богатому культурному наследию наших предков. Узбекистан рассматривает Китай как страну с многовековой историей и уникальной культурой, обладающую огромным потенциалом, являющуюся одним из лидеров мировой экономики и уверенно продвигающуюся по пути достижения своих целей, сказал Шавкат Мирзиёев.
На переговорах состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам двусторонних и многосторонних отношений, в частности, дальнейшего развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Китай является испытанным временем надежным партнером Узбекистана. Отношения между нашими народами неразрывно связаны с историей Великого шелкового пути, наши национальные ценности и традиции сыграли огромную роль в развитии мировой культуры, благодаря развитию торговых связей человечество обогатилось такими ставшими сегодня повседневными потребностями, как чай, хлопок, шелк, бумага и многое другое.
Китай является одним из государств, вносящих крупные инвестиции в экономику Узбекистана. В нашей стране действует более 700 компаний и предприятий с участием китайского капитала. За минувшие годы китайскими инвесторами в экономику Узбекистана вложено около 7,8 миллиарда долларов инвестиций.
По итогам 2016 года объем взаимного товарооборота составил 4,2 миллиарда долларов. На рынке Китая огромен спрос на произведенную в Узбекистане текстильную, сельскохозяйственную продукцию, пластмассовые изделия и многое другое.
Китайская Народная Республика активно участвует в реализации программ по модернизации и диверсификации экономики Узбекистана, расширению производства конкурентоспособной продукции и повышению экспортного потенциала промышленности.
Уделяется особое внимание долгосрочным и взаимовыгодным связям с ведущими промышленными компаниями КНР, в первую очередь развитию отраслей, основанных на высоких технологиях. В нефтегазовой и телекоммуникационной отраслях, в области транспорта, текстильной, химической промышленности и других направлениях успешно реализуются совместные проекты. Китайские бизнес-субъекты участвовали в строительстве множества новых промышленных предприятий в Узбекистане, в частности, Дехканабадского завода калийных удобрений, Кунградского содового завода. При содействии предпринимателей КНР в нашей стране налажен выпуск электротехнической продукции, мобильных телефонов, строительной техники. Компанией “Huawei” реализовано 20 проектов по развитию телекоммуникационных сетей города Ташкента и регионов Узбекистана. Производимые совместно с корпорацией ZTE модемы, смартфоны и другая аппаратура пользуются высоким спросом на внутреннем и внешнем рынках.
Все четыре ветки газопровода Центральная Азия – Китай пролегают по территории Узбекистана. Национальная нефтегазовая корпорация КНР активно участвует в геологоразведывательных работах и разработке перспективных углеводородных месторождений в нашей стране. На Мубарекском газохимическом комплексе совместно ведется глубокая переработка природного газа.
На переговорах были подробно обсуждены вопросы дальнейшего развития экономического и культурного сотрудничества.
По итогам переговоров Шавкат Мирзиёев и Си Цзиньпин подписали Совместное заявление между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой. Также был подписан ряд таких важных документов, как межправительственные соглашения о техническом сотрудничестве, международном автомобильном сообщении, состоялся обмен межправительственными нотами о финансировании проектов по повышению качества образования в общеобразовательных школах, оснащению сферы здравоохранения современным медоборудованием, а также подписаны Меморандум о взаимопонимании в сфере ветеринарии и карантина инспекции растений, Меморандум о взаимопонимании по стимулированию сотрудничества между субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства, план сотрудничества в межведомственном обмене в сфере сельского хозяйства на 2018-2020 годы.
Состоялась встреча Шавката Мирзиёева и Си Цзиньпина в узком формате. Стороны подробно обменялись мнениями по широкому спектру вопросов дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Китаем, региональным и международным проблемам, представляющим взаимный интерес.
Особо отмечалось, что подписанные документы, достигнутые договоренности послужат дальнейшему развитию узбекско-китайских отношений и повышению благосостояния наших народов.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику продолжается.