O‘zbekiston va Shveytsariya Prezidentlari bir-birlarini qutladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Shveytsariya Konfederatsiyasi Prezidenti Doris Loytxard mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi munosabati bilan bir-birini qutladilar.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z tabrigida o‘zaro munosabatlarni yuqori baholab, o‘tgan davrda mamlakatlarimiz o‘rtasida "An’anaviy mustahkam do‘stlik va o‘zaro anglashuvga asoslangan teng huquqli hamkorlik o‘rnatilgan. Munosabatlarning barcha masalalari bo‘yicha ochiq va amaliy muloqot yo‘lga qo‘yilgan. O‘zaro aloqalarning deyarli barcha yo‘nalishlari qamrab olingan salmoqli shartnomaviy-huquqiy baza shakllangan", deb ta’kidlagan.
Bugungi kunda "O‘zbekiston bilan Shveytsariya o‘rtasida, avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy-texnologik sohalardagi sheriklik aloqalarini izchil rivojlantirish uchun katta salohiyat va imkoniyatlar mavjud"ligi qayd etilgan. O‘zbekiston "oziq-ovqat, to‘qimachilik, farmatsevtika sanoati, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash, turizm va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarini rivojlantirishga doir qo‘shma loyiha va dasturlarda Shveytsariya kompaniyalarining keng ishtirok etishi"ga ishonadi.
Shveytsariya Prezidenti qutlovida bunday deyilgan: "O‘zbekiston Respublikasining Shveytsariya bilan ko‘p yillik do‘stlik aloqalari uchun chuqur minnatdorlik bildiraman".
"Shveytsariya bilan O‘zbekiston o‘rtasidagi yaqin munosabatlar va turli sohalardagi hamkorlik mamlakatlarimizning do‘stligini ifoda etadi. Shveytsariya O‘zbekistonning muhim savdo sheriklaridan biri bo‘lib, ikki tomonlama iqtisodiy komissiyalarning muntazam uchrashuvlari davlatlarimiz o‘rtasida savdo sohasidagi ijobiy o‘zgarishlardan dalolat beradi", deb ta’kidlangan.
"Shveytsariyaning yaqinda tiklangan, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan 2017-2020-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik strategiyasida Shveytsariya O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasi bilan hamkorlik qilish tarafdori ekani aks ettirilgan. Iqlim o‘zgarishi, mintaqaviy suv ta’minoti va sanitariya masalalariga e’tibor qaratish mamlakatlarimiz o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishiga ishonaman", deyilgan qutlovda.
Prezident Doris Loytxard O‘zbekiston bilan Shveytsariya o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada mustahkamlash tarafdori ekanini ta’kidlagan.

Президенты Узбекистана и Швейцарии обменялись поздравительными посланиями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Швейцарской Конфедерации Дорис Лойтхард обменялись посланиями по случаю 25-летия со дня установления дипломатических отношений между двумя государствами.
Президент Узбекистана в послании высоко оценил достигнутый уровень двусторонних связей и отметил, что за прошедший период между странами «установилось равноправное партнерство, основанное на прочных традициях дружбы и взаимопонимания. Поддерживается открытый и конструктивный диалог по всей повестке дня отношений. Сформирована солидная договорно-правовая база, охватывающая практически все направления двусторонних связей».
Как было подчеркнуто, сегодня «имеются значительный потенциал и широкие возможности для последовательного наращивания узбекско-швейцарского партнерства, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционно-технологической сферах». Узбекская сторона рассчитывает «на широкое участие швейцарских компаний в совместных проектах и программах по развитию таких отраслей экономики Узбекистана, как пищевая, текстильная и фармацевтическая промышленность, глубокая переработка сельскохозяйственной продукции, сфера туризма и другие направления».
В послании Президент Швейцарии выразила «свою глубокую признательность за многолетнюю дружбу между Республикой Узбекистан и Швейцарией».
«Хорошие отношения между Швейцарией и Узбекистаном и наше сотрудничество в самых различных областях отражают эту дружбу между нашими странами, – подчеркнула глава Швейцарии. – Швейцария является одним из важнейших торговых партнеров Узбекистана, и регулярные встречи нашей двусторонней экономической комиссии свидетельствуют о позитивной тенденции в двусторонней торговле».
«Наша неизменная приверженность к взаимодействию с Узбекистаном и Центральноазиатским регионом отражена также в Швейцарской стратегии по сотрудничеству со странами Центральной Азии, которая была недавно возобновлена на период с 2017 по 2020 годы. Я убеждена, что фокусирование внимания на вопросы изменения климата и регионального водоснабжения и санитарии откроет новые возможности для расширения взаимодействия между нашими странами», – отмечается в послании.
В заключение Президент Дорис Лойтхард высказалась за еще большее укрепление уз дружбы и сотрудничества между Узбекистаном и Швейцарией.