O‘zbekiston-Germaniya siyosiy maslahatlashuvlariga oid
2017-yilning 11-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston-Germaniya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining 13-raundi bo‘lib o‘tdi. Maslahatlashuvlarda qatnashish uchun Germaniya Federativ Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha vakili Andreas Peshke boshchiligidagi delegatsiya Toshkent shahriga tashrif buyurdi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, ilm-ta’lim, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomon kun tartibi masalalari batafsil ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanganidek, mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganligining 25 yilligi munosabati bilan O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal kansleri Angela Merkel bir-birlariga tabrik maktublarini yo‘llaganlari ikki tomon ham serqirra hamkorlikni mustahkamlash va yanada rivojlantirishga katta e’tibor qaratishi hamda turli darajalardagi aloqalarni faollashtirish orqali muhim global va mintaqaviy masalalar yuzasidan muntazam muloqotni davom ettirishdan manfaatdor ekanligini tasdiqlaydi.
TIVdagi fikr almashinuvi chog‘ida 2017-2021-yillarda O‘zbekistonni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirishning amaliy jihatlari keng ko‘lamli hamkorlik qilish uchun yangi istiqbolli yo‘nalishlar, xususan zamonaviy nemis texnologiyalarini jalb qilish orqali qo‘shma ishlab chiqarish loyihalarini yaratish va investitsion sohadagi aloqalarni rivojlantirish imkonini yaratadi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Germaniyaning ilmiy muassasalari va o‘quv yurtlari, madaniyat va san’at faollari hamda jamoatchilik tashkilotlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashni tomonlar qo‘llab quvvatlaydi.
Shuningdek, tashqi siyosat idoralari vakillari dolzarb xalqaro va mintaqaviy masalalarni ham ko‘rib chiqdilar.

Узбекско-Германские политконсультации
11 мая 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялся 13-й раунд узбекско-германских межмидовских политических консультаций, для участия в которых в г.Ташкент прибыла делегация МИД Федеративной Республики Германия во главе с Уполномоченным по странам Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии Андреасом Пешке.
На встрече стороны провели обстоятельный обзор вопросов двусторонней повестки дня в политической, торгово-экономической, научно-образовательной, культурно-гуманитарной и других областях.
Как отмечалось состоявшийся обмен поздравительными посланиями между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Федеральным канцлером ФРГ Ангелой Меркель по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между нашими странами подтвердил, что обе страны придают большое значение укреплению и дальнейшему развитию многопланового сотрудничества, заинтересованы в продолжении регулярного диалога по ключевым глобальным и региональным проблемам путем активизации контактов на различных уровнях.
В ходе обмена мнениями в МИД стороны подчеркнули, что практические аспекты реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах открывает новые перспективы для всестороннего сотрудничества, в том числе в инвестиционной сфере за счет создания совместных производственных проектов с привлечением передовых немецких технологий.
На встрече стороны высказались в поддержку укрепления контактов между научными учреждениями и учебными заведениями, деятелями культуры и искусства, общественными организациями Узбекистана и ФРГ.
Представители внешнеполитических ведомств также рассмотрели актуальные международные и региональные вопросы.