Zamonaviy qozonxonalar iqtisodiyotimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligiga xizmat qiladi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 6-may kuni poytaxtimizning Oybek ko‘chasidagi ko‘p qavatli uylarda ishga tushirilgan zamonaviy, energiyatejamkor lokal qozonxonalarni borib ko‘rdi.
Mamlakatimizda aholi farovonligini yuksaltirish, xonadonlar va ijtimoiy soha obyektlarini issiqlik energiyasi va issiq suv bilan uzluksiz ta’minlash bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbarining shu yil 20-apreldagi “2018-2022-yillarda issiqlik ta’minoti tizimini rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishda muhim omil bo‘lmoqda.
Ushbu qarorga muvofiq Toshkent shahrida issiqlik ta’minoti tizimini yangilash va modernizatsiya qilish, energiya samaradorligi yuqori bo‘lgan mahalliy qozonxonalar qurish, xonadonlarga yakka tartibda ichki issiqlik tarmog‘ini o‘rnatish, ko‘p qavatli uy-joy fondi va ijtimoiy soha obyektlarining lokal issiqlik ta’minoti tizimini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli vazifalar belgilangan.
Poytaxtimizdagi markazlashgan issiqlik ta’minoti tizimi o‘tgan asrning 60-70-yillarida barpo qilingan bo‘lib, bugungi kunda qozonxona uskunalari va tarmoqlar texnik va ma’naviy eskirgani, markaziy qozonxonalar iste’molchilardan uzoq masofada joylashganligi sababli issiqlik yetkazib berishda ayrim muammolar yuzaga kelmoqda.
Yuqoridagi qarorga asosan poytaxtimiz tumanlarida zamonaviy qozonxonalar qurish, quyosh energiyasi bilan suvni isitadigan gelioqurilmalar negizida uy-joylar va ijtimoiy obyektlarni issiqlik bilan ta’minlash tizimini barpo etish bo‘yicha dastur ishlab chiqilmoqda.
Unga ko‘ra joriy yilda poytaxtimizda jami 211, jumladan, ko‘p qavatli uylar tom qismida 134, mavzelar hududida 77 mahalliy qozonxona quriladi. Ushbu maqsadlar uchun sarflanadigan 170 milliard so‘m mablag‘ tijorat banklari kreditlari hisobidan moliyalashtiriladi.
Oybek ko‘chasidagi 40- va 42-uylarda ishga tushirilgan qozonxonalar gelio suv isitgichlari bilan jihozlangan. Ushbu qozonxona an’anaviy markazlashgan isitish tizimiga qaraganda birmuncha afzalliklarga ega. Avvalo, qozonxonada zamonaviy texnologiya asosida quyosh nuridan issiqlik energiyasi ishlab chiqarilib, xonadonlarga kerakli miqdorda taqsimlanadi. Bu yoqiladigan tabiiy gazni tejash, iste’molchilarga issiqlik energiyasi yetkazib berishda yo‘qotishlar va qish mavsumida avariya holatlarining oldini olish, ortiqcha sarf-xarajatlarni kamaytirish imkonini beradi.
Qozonxonada soatiga 146 kilovatt issiqlik energiyasi ishlab chiqariladi. Loyihaning qiymati 460 million so‘m bo‘lib, xarajatlar “Toshissiqquvvati” ishlab chiqarish birlashmasi unitar korxonasi hisobidan qoplangan.
Uy yuqorisidagi texnik qavatda qozonxona, tomda quyosh kollektorlari o‘rnatilgan. Davlatimiz rahbari ushbu lokal qozonxonani ko‘zdan kechirdi.
Quyosh suv isitgichlari ekologik tozaligi, ko‘p xizmat talab etmasligi va uzoq muddat foydalanish mumkinligi bilan ajralib turadi. Bunday qurilmalar nafaqat quyoshli, balki bulutli kunlarda ham energiya ishlab chiqara oladi.
Mazkur sohadagi ishlardan ko‘zlangan asosiy maqsad ko‘p qavatli uylarda yashovchi aholi uchun qulay shart-sharoit yaratishdir, dedi Prezidentimiz. Kommunal sohani yanada takomillashtirish va ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish uchun quyosh energiyasi asosida ishlaydigan issiqlik energiyasi tizimiga o‘tishni hayotning o‘zi taqozo etmoqda. Shu nuqtai nazardan, Toshkent shahrida kelgusi uch yilga mo‘ljallangan alohida tizim ishlab chiqamiz. Bu tizim quyosh energiyasi yordamida uy-joylar va ijtimoiy obyektlarni issiq suv va energiya bilan uzluksiz ta’minlash, energiya resurslarini tejash va aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari gelioqurilmalar ishlab chiqaruvchi mahalliy korxonalar mahsulotlari namunalari bilan ham tanishdi.
Qozonxonalarni qurish va ulardan foydalanishda zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash, malakali mutaxassislarni jalb etish borasida zarur ko‘rsatmalar berildi.

Современные котельные послужат дальнейшему росту благосостояния населения
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 6 мая осмотрел современные энергосберегающие локальные котельные, установленные в многоэтажных домах на улице Айбека в Ташкенте.
В нашей стране осуществляются последовательные меры по повышению благосостояния населения, бесперебойному обеспечению жилых зданий и объектов социальной сферы теплоэнергией и горячей водой. Постановление главы нашего государства "О Программе развития системы теплоснабжения на период 2018-2022 годы" от 20 апреля 2017 года служит важным руководством к действию в подъеме этой работы на новый уровень.
Согласно данному постановлению намечены масштабные задачи по обновлению и модернизации системы теплоснабжения в Ташкенте, строительству энергоэффективных локальных котельных, установке индивидуальных внутриквартирных систем теплоснабжения, развитию системы локального теплоснабжения многоэтажного жилищного фонда и объектов социальной сферы.
Система централизованного теплоснабжения в Ташкенте была сформирована в 60-70 годах прошлого века, сейчас по причине технической и моральной изношенности котельных и сетей, удаленности центральных котельных от потребителей возникают некоторые проблемы в поставке теплоэнергии и горячей воды. Это оказывает негативное влияние на деятельность предприятий теплоснабжения, качество обеспечения потребителей теплоэнергией и горячей водой.
В соответствии с вышеназванным постановлением разрабатывается программа строительства современных котельных в ряде районов нашей столицы, созданию системы обеспечения горячей водой и теплом жилых и социальных объектов на базе гелиоустановок.
Согласно этой программе в текущем году в столице будут возведены 211локальных котельных. В частности, 134 из них будут расположены в кровельной части многоэтажных домов, 77 - на территории массивов. На эти цели будет выделено 170 миллиардов сумов за счет кредитов коммерческих банков.
Котельные, задействованные в тестовом режиме в домах №40 и №42 по улице Айбека, оснащены современными гелиоводонагревателями. Эти экологически чистые котельные имеют ряд преимуществ по сравнению с традиционной централизованной системой отопления. Прежде всего, вода на основе современной технологии будет нагреваться от солнечной энергии и распределяться в нужном объеме по квартирам. Это позволит экономить природный газ, предотвратить потери при поставке теплоэнергии потребителям и возникновение аварийных ситуаций в зимний период, снизить расходы.
В котельной будет вырабатываться 146 киловатт теплоэнергии. Проект, стоимость которого составила 460 миллионов сумов, профинансирован унитарным предприятием ПО "Тошиссиккуввати".
Котельная построена на верхнем техническом этаже дома, на крыше установлены солнечные коллекторы. Глава нашего государства ознакомился с работой этой локальной котельной.
Солнечные водонагреватели отличаются тем, что экологически чисты, отличаются простотой в эксплуатации и долговременным пользованием. Такие установки способны вырабатывать энергию не только в солнечные, но и облачные дни.
Основная цель намеченных в этой сфере работ заключается в создании благоприятных условий для населения, проживающего в многоэтажных домах, сказал Президент нашей страны. Для дальнейшего совершенствования коммунальной сферы, повышения качества оказываемых услуг сегодня сама жизнь требует перехода к выработке теплоэнергии на основе солнечной энергии. С этой точки зрения мы разработаем отдельную систему на три года для Ташкента. Эта система послужит бесперебойному обеспечению с помощью солнечной энергии горячей водой и теплоэнергией жилых домов и социальных объектов, экономии энергоресурсов и росту благосостояния населения.
Глава нашего государства ознакомился с образцами продукции отечественных предприятий по производству гелиоустановок.
Были даны поручения по применению современных технологий и привлечению высококвалифицированных специалистов к строительству и эксплуатации котельных.