Qoraqalpog‘istonda istiqbolli biznes g‘oya mualliflari saralandi
Nukusda o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkazilayotgan “Mening biznes g‘oyam” tanlovining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bosqichi bo‘lib o‘tdi.
“Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi va bir qator tijorat banklari hamkorligida o‘tkazilayotgan ushbu tanlov bitiruvchi-yoshlarning turli loyiha va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, bandligini ta’minlash, ularda tadbirkorlik ko‘nikmasini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Tanlovda 150 bitiruvchi o‘z loyiha va g‘oyalari bilan ishtirok etdi. Ishtirokchilar mutaxassislar tomonidan o‘tkazilgan seminarlarda hunarmandlik, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish, innovatsion g‘oyalar, chorvachilik yo‘nalishlari bo‘yicha bilimini sinovdan o‘tkazdi.
– Qoraqalpog‘istonlik yoshlarning turli biznes g‘oya va tashabbuslari, tadbirkorlik faoliyatiga qiziqishi kishini hayratlantiradi, – deydi “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati markaziy kengashi huzuridagi “Yosh tadbirkor” maslahat markazi koordinatori Abdulaziz Mo‘minov. – Milliy hunarmandlik, kashtachilik, tikuvchilik, chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik va baliqchilik bo‘yicha qator istiqbolli g‘oyalar ilgari surilgan.
Xo‘jayli tibbiyot kolleji bitiruvchisi Roza Bozorboyevaning milliy qandolatchilik mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha biznes g‘oyasi ko‘pchilikni qiziqtirdi. Bankning 10 million so‘mlik imtiyozli krediti evaziga amalga oshiriladigan bu loyihada 2 kishining bandligi ta’minlanadi.
– Buning uchun menda tajriba yetarli, – deydi R.Bozorboyeva. – 2016-yilda Nukus shahridagi “Iffatli kelin” o‘quv markazining qandolatchilik bo‘limida o‘rgangan hunarim ushbu biznesni yuritishimda asqotadi.
Tanlovda o‘z g‘oyalarini taklif etgan barcha ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi. Eng yaxshi deb topilgan 11 istiqbolli g‘oya sohibi tanlovning mamlakat bosichiga yo‘llanma oldi.

2017-05-04 | Образование
В Нукусе прошел Каракалпакский этап конкурса "Моя бизнес-идея", проводимого среди учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений.
Данный конкурс, проводимый общественным движением молодежи "Камолот" совместно с Центром среднего специального, профессионального образования и рядом коммерческих банков, способствует поддержке различных проектов и инициатив учащихся старших курсов, их обеспечению работой, дальнейшему укреплению предпринимательских навыков.
На конкурсе свои проекты и идеи представили 150 выпускников. Участники также проверили свои знания на проведенных специалистами семинарах в направлениях ремесленничества, производства, обслуживания, инновационных идей, животноводства.
- Радуют интересные бизнес-идеи и инициативы каракалпакской молодежи, ее большой интерес к предпринимательству, - говорит координатор консультативного центра "Молодой предприниматель" при Центральном совете ОДМ "Камолот" Абдулазиз Муминов. - Молодежью выдвинут ряд перспективных идей в направлении ремесленничества, вышивки, швейного дела, животноводства, птицеводства, пчеловодства и рыбоводства.
Многих особенно заинтересовала бизнес-идея выпускницы Ходжейлийского медицинского колледжа Розы Бозорбоевой по налаживанию производства национальных кондитерских изделий. Данный проект будет реализован за счет банковского льготного кредита на 10 миллионов сумов.
- Для организации этого дела у меня достаточно знаний, - сказала Р. Бозорбоева. - В 2016 году обучилась на курсах кондитерского дела учебного центра "Иффатли келин" города Нукуса, что, безусловно, поможет мне в ведении бизнеса.
На конкурсе всем участникам, представившим свои идеи, были вручены сертификаты. Авторы 11 наиболее перспективных проектов получили путевки на республиканский этап конкурса.