Dunyoda tinchlikdan aziz boylik yo‘q
Buxoro shahrida yashovchi Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi Gamik Zakiyev uchun 9-may – Xotira va qadrlash kuni arafasi quvonchli voqealarga boy bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri o‘rinbosari, Janubi-g‘arbiy maxsus harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondoni, general-leytenant B.Toshmatov, Rossiya Federatsiyasining O‘zbekistondagi elchixonasi harbiy attashesi S.Chernishev va boshqalar Gamik Zakiyevni xonadoniga borib tabrikladi.
Otaxonga Xotira va qadrlash kuni va Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 72-yilligi munosabati bilan Prezidentimiz tabrigi o‘qib eshittirildi.
Gamik Zakiyevning fashist bosqinchilariga qarshi jasorati e’tirofi bo‘lgan ordenu medallari qatoriga yana bir mukofot qo‘shildi. Unga "Krasnaya zvezda" ordeni bilan mukofotlangani to‘g‘risidagi Rossiya Federatsiyasi Prezidenti tomonidan imzolangan guvohnoma va orden tantanali topshirildi.
Bu mukofotning tarixi uzoq. Gamik Zakiyev Ikkinchi jahon urushiga 1943-yili 18 yoshida jo‘nab ketdi. Ukrainani ozod qilish uchun bo‘lgan janglarda ishtirok etdi. Shunday janglardan birida og‘ir yaralandi va uzoq vaqt gospitalda davolandi. Shundan so‘ng yana fashistlarga qarshi jangni davom ettirdi. Chexoslovakiyani ozod qilish uchun bo‘lgan jangda yosh leytenant boshchiligidagi askarlar tish-tirnog‘igacha qurollangan dushmanning qattiq qarshiligiga duch keldi. Ular mustahkam pozitsiyani egallagan fashistlar istehkomini yorib o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Jangdagi jasorati uchun vzvod komandiri, kichik leytenant Gamik Zakiyev 1944-yilning 7-noyabrida 211-o‘qchi diviziya qo‘mondonining buyrug‘i bilan "Krasnaya zvezda" ordeni bilan mukofotlanadi. Biroq olovli janglar davom etayotgan o‘sha davrda mukofot topshirilmay qoladi. Buning ustiga u 1945-yilda Uzoq Sharqdagi jangovar harakatlarda ishtirok etdi. Urush tugagandan so‘ng 1947-yilgacha Mo‘g‘ulistonda harbiy xizmatni davom ettirdi.
Urushdan so‘ng Samarqand shahridagi sobiq savdo institutini bitirib, Buxoroga ishga yo‘llanma oldi. Uzoq yillar savdo tashkilotlarida samarali mehnat qildi.
O‘tgan yilning yozida qo‘shnisi harbiy arxiv saytlarining birida Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi bo‘lgan bobosi haqidagi ma’lumotni izlar ekan, Gamik boboning jangovar hayot yo‘liga oid ma’lumotga, jumladan, unga topshirilmay qolib ketgan orden to‘g‘risidagi qaydnomaga ko‘zi tushadi. Bu haqda xabardor qilingan G.Zakiyevning nabirasi Liziya viloyat mudofaa ishlari boshqarmasiga murojaat qiladi. Shu tariqa jangovar orden 72-yildan so‘ng o‘z egasini topdi.
– Biz, urush qatnashchilari doimo davlatimiz e’zozida ekanimizdan behad xursandmiz, – deydi Gamik bobo. – Yaqinda Prezidentimiz nomidan pul mukofoti va mamlakatimizda ishlab chiqarilgan yengil avtomashinani navbatsiz xarid qilish uchun imtiyozli sertifikat berishdi. Shifokorlar sog‘lig‘imdan xabardor bo‘lib turibdi. Butun mahalla “o‘zimizning qadrdon Gamik ota” deb hurmatimni joyiga qo‘yadi. "Krasnaya zvezda" ordeni topshirilganidan ular ham xursand. Dunyoda tinchlikdan aziz boylik yo‘q. Bu boylikni xalqimiz qadrlaydi. Osoyishtalik bo‘lgan joyda inson baxtiyor yashaydi. Ilohim, yurtimizdagi tinchlik abadiy bo‘lsin.

Боевой орден нашел своего хозяина спустя 72 года
В преддверии 9 Мая – Дня Памяти и Почестей в жизни у жителя города Бухары, участника Второй мировой войны Гамика Закиева произошли радостные события.
Заместитель министра обороны Республики Узбекистан, командир войск Юго-Западного особого военного округа, генерал-лейтенант Б.Ташматов, военный атташе посольства Российской Федерации в Узбекистане С.Чернышев и другие, побывав в доме у Гамика Закиева, лично поздравили его с праздником.
В связи с Днем Памяти и Почестей и 72-летием Победы во Второй мировой войне ветерану зачитано личное поздравление Президента нашей страны.
Число орденов и медалей, которые являются признанием мужества Гамика Закиева в борьбе против фашистских захватчиков, пополнилось еще одной наградой. Ему были торжественно вручены подписанное Президентом Российской Федерации удостоверение о присвоении ему ордена Красной звезды и орден.
У этой награды долгая история. На Вторую мировую войну Гамик Закиев отправился в 1943 году, когда ему было 18 лет. Он участвовал в боях за освобождение Украины. В одном из таких боев был тяжело ранен и долгое время лечился в госпитале. После этого он снова продолжил боевой путь. В бою за освобождение Чехословакии солдаты во главе с молодым лейтенантом встретились с вооруженным до зубов противником. Им удалось прорвать оборону занявших прочную позицию фашистов. За мужество в бою командир взвода, младший лейтенант Гамик Закиев 7 ноября 1944 года приказом командира 211-й стрелковой дивизии был награжден орденом Красной звезды. Однако в то время, когда все еще продолжались огненные бои, награда осталась не врученной. К тому же в 1945 году Закиев участвовал в боевых действиях на Дальнем Востоке. До 1947 года он продолжал нести военную службу в Монголии.
После войны он закончил бывший торговый институт в городе Самарканде и получил направление на работу в Бухару. На протяжении долгих лет плодотворно трудился в торговых организациях.
Прошлым летом сосед Закиева в ходе поиска на одном из сайтов военного архива информации о своем деде, который тоже являлся участником Второй мировой войны, случайно нашел информацию о боевом жизненном пути Гамик-бобо и запись о не врученном ему ордене. Внучка Г.Закиева Лизия, которой сообщили об этом, обратилась в областное управление по делам обороны. Так боевой орден нашел своего хозяина спустя 72 года.
- Мы, участники войны, безгранично рады оказываемому нашим государством постоянному вниманию, - говорит Гамик-бобо. - Недавно от имени Президента нашей страны нам были вручены денежное вознаграждение и льготный сертификат на приобретение легкого автомобиля отечественного производства вне очереди. Врачи постоянно заботятся о моем здоровье. Все жители махалли проявляют ко мне высокое уважение и называют меня "наш дорогой Гамик-ота". Они тоже обрадовались, услышав, что мне вручили орден Красной звезды. Мир и спокойствие – бесценное благо. Наш миролюбивый народ очень их ценит. Пусть в нашей стране всегда царят мир и спокойствие.