O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zaro kelishuvga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov o‘rtasida 1-may kuni telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari Prezidentimizning shu yil 6-7-mart kunlari Turkmanistonga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlar va imzolangan hujjatlarni amalga oshirish jarayonini muhokama qildilar.
Tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalar bo‘yicha yuksak darajadagi aloqalar izchil rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Bugungi kunda agrosanoat kompleksidagi, temir yo‘l tizimini ta’mirlash va modernizatsiya qilish va boshqa sohalardagi savdo shartnomalari va qo‘shma kooperatsiya loyihalari keng ko‘lamda amalga oshirilmoqda.
Davlat rahbarlari belgilangan dasturlar va hamkorlik loyihalarini, avvalambor, iqtisodiy sohadagi loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida yanada faol hamkorlik qilish muhimligini ta’kidladilar.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi, shuningdek, yaqin istiqboldagi qo‘shma tadbirlar jadvali kelishib olindi.
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov qardosh O‘zbekiston xalqiga ezgu istaklarini bildirdi.
Suhbat O‘zbekiston – Turkmaniston munosabatlariga xos samimiy va do‘stona, o‘zaro anglashuv, hurmat va yaqin qo‘shnichilik ruhida o‘tdi.

О телефонном разговоре Президентов Узбекистана и Туркменистана
По взаимной договоренности 1 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Руководители двух государств обсудили ход реализации достигнутых договоренностей и подписанных документов в ходе Государственного визита в Туркменистан 6-7 марта этого года.
Стороны с глубоким удовлетворением отметили интенсификацию двусторонних контактов на высоком уровне в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах.
В настоящее время ведется полномасштабная реализация торговых контрактов и совместных проектов кооперации в агропромышленном комплексе, по ремонту и модернизации железнодорожных составов и других отраслях.
Главы государств подчеркнули важность дальнейшего активного взаимодействия с целью своевременного выполнения намеченных программ и проектов сотрудничества, прежде всего в экономической сфере.
Также состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, согласован график предстоящих совместных мероприятий на ближайшую перспективу.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов передал искренние приветствия и наилучшие пожелания братскому узбекскому народу.
Беседа прошла в традиционно теплой и дружеской атмосфере, в духе взаимопонимания, уважения и добрососедства, присущих узбекско-туркменским отношениям.