"Yagona darcha" – tadbirkorlarga yaqin ko‘makchi
Joriy yilning aprel oyidan boshlab tadbirkorlik subyektlari Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalidagi tadbirkorlik subyektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va hisobga qo‘yishning avtomatlashtirilgan tizimiga murojaat etish yo‘li bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilmoqda. Bu esa o‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lganlarga internet tarmog‘i orqali tadbirkorlik subyekti sifatida ro‘yxatdan o‘tish imkonini beradi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida “yagona darcha” markazlari faoliyatidagi yangiliklar, taqdim etilayotgan qulaylik va imkoniyatlarning tashkiliy-huquqiy asoslariga bag‘ishlangan matbuot anjumanida shular haqida ma’lumot berildi.
Adliya vaziri o‘rinbosari A.Usmonov va boshqalar mamlakatimizda tadbirkorlik subyektlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash Prezidentimizning doimiy e’tiborida ekanligini ta’kidladi. Davlatimiz rahbarining joriy yil 1-fevraldagi “Tadbirkorlik subyektlariga davlat xizmatlarini ko‘rsatish mexanizmlarini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlar ko‘lamini yanada kengaytirdi.
Tadbirkorlik subyektlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun taqdim etiladigan hujjatlar qisqartirildi. Endilikda ro‘yxatdan o‘tish uchun belgilangan tartibda to‘ldirilgan ariza va ta’sis hujjatlarini taqdim etishning o‘zi yetarli. Tadbirkorlar davlat ro‘yxatidan o‘tish uchun internet tarmog‘i orqali murojaat qilsa, belgilangan davlat bojining yarmini to‘laydi.
Yuqorida nomi keltirilgan qarorga binoan qo‘shimcha 86 turdagi litsenziya va ruxsatnomani "yagona darcha" markazlari orqali rasmiylashtirish mexanizmi bosqichma-bosqich joriy etiladi. Avtomatlashtirilgan ro‘yxatga olish tizimining samarali ishlashini ta’minlash maqsadida "yagona darcha" markazi xodimlarining malakasi oshiriladi.
– Oliy o‘quv yurtida o‘qish bilan birga hunarmandchilik bilan ham shug‘ullanaman, – deydi Malika Abdiyeva. – Internet orqali yarim soat ichida yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tdim. "Yagona darcha" markazi mutaxassislari ish yuritish, kredit olish bilan bog‘liq bo‘lgan masalalarda ham maslahatlar berdi.
Toshkent viloyati va poytaxtimizda faoliyat ko‘rsatayotgan "yagona darcha" markazlari mutasaddilari, tadbirkorlar va jurnalistlar ishtirok etgan tadbirda tushgan savollarga mutaxassislar tomonidan javob qaytarildi.

Система "одно окно" – помощник предпринимателя
С апреля текущего года субъекты предпринимательства проходят государственную регистрацию в автоматизированной системе государственной регистрации и учета субъектов предпринимательства Единого портала интерактивных государственных услуг. Желающим начать свой бизнес это позволяет зарегистрироваться в качестве субъекта предпринимательства через сеть интернет.
Об этом говорилось на состоявшейся в Министерстве юстиции Республики Узбекистан пресс-конференции, посвященной новшествам в деятельности центров "одно окно", организационно-правовым основам предлагаемых удобств и возможностей.
Заместитель министра юстиции А.Усмонов и другие отметили, что всесторонняя поддержка предпринимателей страны находится под пристальным вниманием главы нашего государства. Постановление Президента нашей страны "О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов оказания государственных услуг субъектам предпринимательства" от 1 февраля текущего года способствует расширению масштаба работы в этом направлении.
Сокращено число документов, представляемых субъектами предпринимательства для регистрации. Теперь для регистрации достаточно представить заявление соответствующей формы и учредительные документы. При обращении предпринимателя через сеть интернет для проведения государственной регистрации оплачивается половина установленной государственной пошлины.
В соответствии с выше указанным постановлением поэтапно будет внедряться механизм регистрации через центры "одно окно" 86 видов лицензий и разрешений. В целях обеспечения эффективной работы системы автоматизированной регистрации будет повышаться квалификация работников центров "одно окно".
– Учусь в вузе и параллельно занимаюсь ремесленничеством, – говорит Малика Абдиева. – Через сеть интернет в течение получаса зарегистрировалась в качестве частного предпринимателя. Специалисты центра "одно окно" также проконсультировали по вопросам делопроизводства, получения кредита.
На мероприятии, в котором приняли участие работники действующих в столице и Ташкентской области центров "одно окно", предприниматели и журналисты, специалисты ответили на поступившие вопросы.