Shavkat Mirziyoyev: Tadbirkorlarga ko‘maklashish markazi tadbirkorlarning haqiqiy ko‘makchisi bo‘lishi lozim
Davlatimiz rahbari Jizzax shahridagi Tadbirkorlikka ko‘maklashish markazi faoliyati bilan tanishdi. Markazda tadbirkorlarga barcha turdagi xizmatlar ko‘rsatiladi.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari jadal rivojlanayotgan bugungi davrda komputer, internet va boshqa aloqa vositalari olis qishloqlarda ham kundalik turmush tarzining ajralmas qismiga aylanib borayotir. Zamonaviy texnologiyalardan foydalanish samaradorligi yildan-yilga oshib, komputer texnikasi va elektron hujjat aylanish tizimi rivojlanayotir. Barcha sohada ilg‘or kommunikatsiya texnologiyalari qulay va tezkor ma’lumot almashish va xizmat ko‘rsatish vositasiga aylanmoqda.
Markazda tadbirkorlar o‘zlarini qiziqtirgan muammo va masalalar yuzasidan turli soha mutaxassislaridan javob olishlari mumkin.
Endi tadbirkor muammosini hal qilish uchun turli tashkilotlarga borib yurmaydi. Ushbu markazda barcha soha mutaxassislari ularning talab va takliflarini o‘rganadi va yechimini topadi. Tadbirkorlarga ko‘maklashish markazi tadbirkorlarning haqiqiy ko‘makchisi bo‘lishi lozim, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tumanlarda aholini tadbirkorlikka jalb qilish markazlari tashkil etilib, ular tomorqadan samarali foydalanish, mikrobiznesni yo‘lga qo‘yish, mikrokreditlarni rasmiylashtirish, ajratilgan kreditlarni monitoring qilish kabi masalalar bilan shug‘ullanadi. Viloyat bo‘yicha 91 ana shunday markaz ochilishi ko‘zda tutilgan.
“Xalqni tadbirkor qilish” shiori ostida tijorat banklari tomonidan qishloq joylarda tadbirkorlikni rivojlantirishda ichki imkoniyatlardan samarali foydalanish, kichik biznes subyektlarini sifatli, qulay, ishonchli resurslar bilan ta’minlashda tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Agar biz eng olis hududlarda ham tadbirkorlikni rivojlantirmoqchi bo‘lsak, avvalo, aholiga tadbirkorlik bo‘yicha yetarlicha tushuncha va bilim berishimiz kerak. Tadbirkorlarga imkoniyat va sharoit yaratib bersak, ular o‘zlarini ham, aholini ham ish bilan ta’minlaydi, dedi Prezidentimiz.
Shu yerda viloyat iqtisodiyot kompleksi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar natijadorligi, ishbilarmonlik muhitini shakllantirish va tadbirkorlikka ko‘maklashish tizimi hamda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha ham ma’lumot berildi.

Шавкат Мирзиёев: Центр содействия предпринимательству должен стать настоящим помощником деловых людей
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью Центра содействия предпринимательству в городе Джизаке. В центре оказывают все необходимые для бизнеса услуги.
В эпоху стремительного развития компьютерные технологии, интернет и современные средства связи становятся неотъемлемым элементом повседневной жизни даже отдаленных районов нашей страны. Эффект от внедрения современных ИКТ повышается с каждым годом, развивается электронный документооборот и совершентсвуется программное обеспечение. Во всех сферах информационно-коммуникационные технологии становятся важным средством обмена данными и оказания услуг.
В Центре содействия предпринимательству деловые люди могут получить от специалистов ответы на все интересующие их вопросы.
Теперь предприниматель может не ходить по различным организациям, чтобы решить волнующие его вопросы. Здесь специалисты изучат его требования и предложения, найдут подходящее решение. Центр содействия предпринимательству должен стать настоящим помощником деловых людей, отметил Шавкат Мирзиёев.
В районах будут организованы центры по вовлечению населения в предпринимательство, которые будут заниматься вопросами эффективного использования приусадебных участков, налаживания микробизнеса, оформления микрокредитов, мониторингом использования выделенных кредитных средств. По области намечено открыть 91 такой центр.
Коммерческими банками под девизом "Сделать народ предпринимателем" проводится системная работа по эффективному задействованию внутренних возможностей для развития предпринимательства в сельской местности, обеспечению субъектов малого бизнеса качественными и надежными финансовыми ресурсами.
Если мы хотим развивать предпринимательство в самых отдаленных районах, необходимо прежде всего сформировать у людей достаточно знаний и навыков по бизнесу. Получив необходимые условия и возможности, предприниматели обеспечат работой и себя, и население, сказал Президент нашей страны.
Здесь же представлена информация о результатах работы, осуществляемой экономическим комплексом области, принимаемых мерах по формированию деловой среды и содействию предпринимательству, социально-экономическому развитию области.