Elektron murojaat: qulay va samarali
Murojaat qilish va axborot olish fuqarolarning eng asosiy huquqlaridan bo‘lib, ular inson manfaatlarini ta’minlash va himoya qilishning muhim omillaridandir.
Milliy qonunchiligimizda murojaat qilish va axborot olishning huquqiy kafolatlari belgilangan. «Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili» Davlat dasturi asosida murojaat qilishning qulay usullari yaratilmoqda. Virtual qabulxonalar imkoniyatidan aholi unumli foydalanayotir.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida "Elektron murojaat – davlat va xalq o‘rtasidagi aloqalarning muhim mexanizmi" mavzuida tashkil etilgan seminarda murojaatlar bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish masalalari muhokama etildi.
Quyi palataning Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisi I.Abdullayev va boshqalar mamlakatimizda Prezidentimiz rahnamoligida xalq manfaatlarini himoya qilishga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi. Fuqarolarning axborot olish huquqlarini ta’minlash, davlat va jamiyat o‘rtasidagi aloqalar mexanizmini takomillashtirish borasida samarali ish olib borilmoqda.
Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari tomonidan fuqarolarning elektron murojaatlariga tezkor javob berish uchun ularning internet tarmog‘idagi rasmiy veb-saytlari yaratilgan. Kelib tushayotgan murojaatlarni qabul qilish va javob berish monitoringini yuritish bo‘yicha axborot tizimlari joriy etilgan.
– Elektron aloqalardan faol foydalanish davlat boshqaruvi tizimini demokratlashtirish va samaradorligini oshirishga xizmat qiladi, – deydi Toshkent shahar hokimligining “Kompyuterlashtirish markazi” davlat unitar korxonasi direktori Mahmud Asomov. – Joriy yilda Toshkent shahar va tumanlar hokimliklariga yigirma bir mingdan ziyod elektron murojaat kelib tushgan. Ularni o‘z vaqtida, tezkor va samarali ko‘rib chiqish mexanizmini yanada takomillashtirish ustida ish olib borilmoqda.
Savol-javob tarzida o‘tgan seminarda parlament va soliq xizmati faoliyatida elektron murojaatlar bilan ishlash tizimi, “my.gov.uz” portalida fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish amaliyoti to‘g‘risida ma’lumot berildi.

Электронное обращение: удобно и эффективно
Право на обращение в различные органы государственной власти и управления и получение информации является одним их основных, направленных на обеспечение и защиту интересов человека.
В нашем национальном законодательстве определены правовые гарантии на обращения и получение информации. На основе Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека» создаются удобные формы для обращений. Возможностями виртуальных приемных эффективно пользуется население.
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан организован семинар на тему "Электронное обращение – важный механизм связи между государством и народом", в ходе которого обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования системы работы с обращениями.
Председатель Комитета по вопросам информации и коммуникационных технологий нижней палаты парламента И.Абдуллаев и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание защите интересов народа. Осуществляется эффективная работа по обеспечению прав граждан на получение информации, совершенствованию механизма взаимосвязи между государством и обществом.
Для оперативного ответа на электронные обращения граждан органами государственной власти и управления созданы официальные веб-сайты в сети интернет. Внедрены информационные системы приема поступающих обращений и мониторинга ответов на них.
– Активное использование возможностей информационно-коммуникационных технологий служит демократизации общества и повышению эффективности системы государственного управления, – сказал директор Государственного унитарного предприятия “Компьютерлаштириш маркази” Ташкентского городского хокимията Махмуд Асомов. – В текущем году в хокимияты города Ташкента и районов столицы поступило более 21 тысячи электронных обращений. Ведется работа над дальнейшим совершенствованием механизма их оперативного и эффективного рассмотрения.
На семинаре, прошедшем в форме вопросов и ответов, дана информация о системе работы с электронными обращениями в парламенте и налоговой службе, практике рассмотрения обращений граждан на портале my.gov.uz.