“Elektron parlament” tizimini joriy qilish masalasi muhokama markazida
2017 yil 24 aprel kuni Aloqa tarixi muzeyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitasi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan “Harakatlar strategiyasini amalga oshirish: “elektron parlament” tizimini joriy qilish va rivojlantirish” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatida mutaxassis va ekspertlar ishtirokida parlamentarizmni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlarini hamda zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy qilish hisobiga vakillik organlari faoliyatining shaffofligi va samaradorligini yanada oshirish yo‘llarini muhokama qilindi.
Tadbir ishtirokchilari deputatlik korpusining faoliyati mamlakatimizda demokratiyani ta’minlash, ijro xokimiyati organlari faoliyati ustidan ta’sirchan nazorat mexanizmlarini amalga oshirish va chinakam Xalq hokimiyatchiligi mexanizmlarini amalga oshirish bilan chambachas bog‘liqligini, bunda zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy qilish ushbu faoliyatning samaradorligi va imkoniyatlarini yanada oshirishda muhim omil bo‘lishini qayd etishdi.
Muhokamalarda milliy parlament axborot tizimlarining joriy holati, parlament faoliyatining qonun ijodkorligi, nazorat-tahlil va boshqa shakllarini amalga oshirish jarayonlarida zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalanish amaliyoti to‘g‘risida axborotlar berildi. Parlament palatalari rasmiy veb-saytlarining texnik va xizmat ko‘rsatish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilinib, saylovchilar bilan samarali muloqot o‘rnatish maqsadida ularni modernizatsiya qilish chora-tadbirlari belgilab olindi.
Davra suhbati ishtirokchilari xalqaro tajriba tahlillari asosida, “elektron parlament” Kompleks dasturi loyihasining muhim yo‘nalishlari bo‘yicha, jumladan vakillik xokimiyati organlari korporativ ma’lumotlar uzatish tarmog‘ini, foydalanilayotgan elektron hujjat aylanishi tizimini takomillashtirish hamda parlament ma’lumotlar bazalarini, elektron kutubxonalarini va boshqa axborot resurslarini shakllantirish yuzasidan bir qator takliflar bildirishdi.

Обсуждены вопросы создания системы «Электронный парламент»
24 апреля 2017 года в Ташкенте состоялся «круглый стол» на тему: «Реализация стратегии действий: внедрение и развитие системы «Электронный парламент», организованный Комитетом по вопросам информации и коммуникационных технологий Законодательной палаты Олий Мажлиса совместно с Мининфоком.
В ходе мероприятия обсуждены основные направления развития парламентаризма, пути повышения прозрачности и эффективности деятельности представительных органов власти за счет внедрения современных IT-технологий.
Деятельность депутатского корпуса, как отмечалось, тесным образом связана с обеспечением демократии, установления действенных механизмов контроля за деятельностью органов исполнительной власти, реализацией механизмов подлинного народовластия в нашей стране. При этом широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий существенным образом повышает эффективность и потенциал данной деятельности. Разработка и принятие комплексной программы развития системы «Электронный парламент» включено в Государственную программу «Года диалога с народом и интересов человека», и является важным элементом широкомасштабных мер, направленных на усиление роли Олий Мажлиса, политических партий в процессах модернизации страны и углублении демократических реформ.
В ходе мероприятия участникам предоставлена информация о современном состоянии информационных систем парламента страны, практики их эксплуатации в процессах осуществления законотворческой, контрольно-аналитической и иных видов парламентской деятельности. Кроме того, детально проанализированы технические и сервисные возможности официальных веб-сайтов обеих палат парламента, всесторонне обсуждены пути их модернизации, прежде всего с целью установления и поддержания постоянной обратной связи с избирателями, в том числе путем широкого использования IT.
На основе анализа международного опыта участники «круглого стола» высказали ряд конкретных предложений по актуальным направлениям проекта комплексной программы «Электронный парламент», включая, совершенствование корпоративной сети передачи данных органов представительной власти, эксплуатируемых систем электронного документооборота, формирования парламентских баз данных, электронных библиотек и т.п.
Созданной рабочей группой будут продолжены работы с целью доработки финальной версии проекта комплексной программы «Электронный парламент» с учетом поступающих экспертных предложений.