O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
2017-04-24 | Siyosat
O‘zaro kelishuvga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev o‘rtasida 24-aprel kuni telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, ilmiy-texnik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlik faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
2017-yilning 22-23-mart kunlari Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi samarali muzokaralar O‘zbekiston – Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini amaliy mazmun bilan boyitdi va o‘zaro hamkorlikning yangi istiqbollarini belgilab berdi.
Tomonlar yaqin yillarda qulay sharoitlar yaratish, biznes subyektlari o‘rtasida bevosita va uzoq muddatli sheriklik aloqalarini o‘rnatishga ko‘maklashish, transport-kommunikatsiya va tranzit salohiyatini oshirish hisobidan o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 5 milliard dollarga yetkazish haqidagi mo‘ljalni tasdiqladilar. Hududlararo, avvalambor, chegaraoldi hududlar o‘rtasida aloqalarni yanada kengaytirish, madaniy-gumanitar munosabatlarni faollashtirish qo‘llab-quvvatlandi.
Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiya o‘zaro hamkorlikning barcha yo‘nalishlarini rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qozog‘iston qardosh xalqlarimizning vaqt sinovidan o‘tgan o‘zaro munosabatlariga amal qilgan holda, bundan buyon ham mamlakatlarimiz barqaror iqtisodiy taraqqiyotini ta’minlashga qaratilgan qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlashini qayd etdilar.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro siyosatga oid ayrim masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Suhbat O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlariga xos samimiy va do‘stona, o‘zaro anglashuv va hurmat ruhida o‘tdi.

On telephone conversation of the Presidents of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan
2017-04-24 | Politics
A telephone conversation of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev took place by mutual agreement on 24 April.
The Heads of state have underlined with satisfaction the reinvigoration of bilateral, mutually beneficial cooperation in political, trade-economic, transport-communications, scientific-technical and other spheres.
They have particularly underscored that the productive talks at the highest level in Astana on 22-23 March 2017 have filled the Uzbekistan-Kazakhstan relations of strategic partnership with tangible, practical contents and have opened new prospects for cooperation.
The parties have reaffirmed the aim to increase the annual mutual trade volume to 5 billion US dollars in the nearest future thanks to formation of favourable conditions, supporting establishment of direct and long-term partnership ties among the business entities, developing the transport-communications and transit potential. Further improving inter-regional contacts, primarily between the border regions, reinvigoration of cultural-humanitarian exchanges has been supported.
An important role of the Joint intergovernmental commission on bilateral cooperation have been highlighted in promoting these areas.
The Heads of state underlined that Uzbekistan and Kazakhstan, following the time-tested friendship of fraternal nations, will continue to support implementation of joint programs and projects, aimed at ensuring sustainable economic development of the two countries.
The parties also exchanged views on some issues of regional and international politics.
The conversation took place in a traditionally warm and friendly atmosphere, in the spirit of mutual understanding and respect, a characteristic of Uzbekistan-Kazakhstan relations.