O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
2017-04-24 | Siyosat
O‘zaro kelishuvga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev o‘rtasida 24-aprel kuni telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, ilmiy-texnik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlik faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
2017-yilning 22-23-mart kunlari Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi samarali muzokaralar O‘zbekiston – Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini amaliy mazmun bilan boyitdi va o‘zaro hamkorlikning yangi istiqbollarini belgilab berdi.
Tomonlar yaqin yillarda qulay sharoitlar yaratish, biznes subyektlari o‘rtasida bevosita va uzoq muddatli sheriklik aloqalarini o‘rnatishga ko‘maklashish, transport-kommunikatsiya va tranzit salohiyatini oshirish hisobidan o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 5 milliard dollarga yetkazish haqidagi mo‘ljalni tasdiqladilar. Hududlararo, avvalambor, chegaraoldi hududlar o‘rtasida aloqalarni yanada kengaytirish, madaniy-gumanitar munosabatlarni faollashtirish qo‘llab-quvvatlandi.
Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiya o‘zaro hamkorlikning barcha yo‘nalishlarini rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qozog‘iston qardosh xalqlarimizning vaqt sinovidan o‘tgan o‘zaro munosabatlariga amal qilgan holda, bundan buyon ham mamlakatlarimiz barqaror iqtisodiy taraqqiyotini ta’minlashga qaratilgan qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlashini qayd etdilar.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro siyosatga oid ayrim masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Suhbat O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlariga xos samimiy va do‘stona, o‘zaro anglashuv va hurmat ruhida o‘tdi.

О телефонном разговоре Президентов Республики Узбекистан и Республики Казахстан
24 апреля по взаимной договоренности состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
Главы государств с удовлетворением констатировали активизацию двустороннего взаимовыгодного сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Особо отмечено, что прошедшие плодотворные переговоры на высшем уровне в Астане 22-23 марта 2017 года наполнили конкретным практическим содержанием узбекско-казахстанские отношения стратегического партнерства и открыли новые перспективы взаимодействия.
Стороны подтвердили намерение увеличить объемы взаимного товарооборота до 5 миллиардов долларов в ближайшие годы за счет формирования благоприятных условий, содействия установлению прямых и долгосрочных партнерских связей между субъектами бизнеса, развития транспортно-коммуникационного и транзитного потенциала. Поддержано дальнейшее расширение межрегиональных контактов, прежде всего между приграничными регионами, активизация культурно-гуманитарного обмена.
В продвижении указанных направлений взаимодействия отмечена важная роль Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству.
Главы государств подчеркнули, что Узбекистан и Казахстан, следуя испытанным временем взаимоотношениям братских народов, будут и впредь оказывать поддержку реализации совместных программ и проектов, направленных на обеспечение устойчивого экономического развития двух стран.
Стороны также обменялись мнениями по отдельным проблемам региональной и международной политики.
Беседа прошла в традиционно теплой и дружеской атмосфере, в духе взаимопонимания и уважения, присущих узбекско-казахстанским отношениям.