O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining kengaytirilgan hay’at majlisi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining kengaytirilgan hay’at majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda adliya organlari va muassasalari tomonidan qonun ijodkorligi va huquqni qo‘llash sohasida 2017 yil 1-choragi davomida amalga oshirilgan ishlar yakuni va joriy yilda bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar atroflicha muhokama etildi.
Qayd etilganidek, hisobot davrida 45 ta normativ-huquqiy hujjatlar, shu jumladan 7 ta qonun loyihalari ishlab chiqilib, Hukumatga kiritildi. 728 ta qonun hujjatlari loyihalari huquqiy ekspertizadan o‘tkazildi.Bu ko‘rsatgich o‘tgan yilga nisbatan 2 barobarga ortgan.
O‘rganishlarda aniqlangan qonun buzilishi holatlarini bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilgan choralar natijasida 254 nafar shaxs ma’muriy, 1 105 nafar shaxs intizomiy javobgarlikka tortildi.
Fuqarolar va tadbirkorlardan kelib tushgan 44 mingdan ortiq murojaatlar mazmunan ko‘rib chiqilib, hal etildi. Sudlarga kiritilgan 14 mlrd. so‘mlik da’volar qanoatlantirildi. Aholining huquqiy ongini oshirish bo‘yicha 18 mingdan ortiq targ‘ibot tadbirlari o‘tkazildi.
Davlat notarial idoralar tomonidan qariyb 122 mlrd. so‘m, FHDYO organlari tomonidan 9,5 mlrd. so‘m davlat boji va gerb yig‘imlari undirildi. Sud ijro organlari tomonidan 6 trln. so‘mga yaqin qiymatdagi ijro hujjatlarining ijrosi tamomlandi.
Hisobot davrida adliya organlariga 44 mingdan ortiq murojaatlar kelib tushgan bo‘lib, ushbu raqam o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb ikki barobarko‘paydi. Ularning 16 mingdan ortig‘i O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasi orqali kelgan.
Shuningdek, adliya organlari xodimlarining joylarda tashkil etilgan Xalq qabulxonalari ishida ham faol ishtirok etishi natijasida, 700 dan ortiqfuqarolarning muammolarini hal etishda amaliy yordam ko‘rsatildi.
Murojaatlarning ijobiy hal etilishi natijasida, 7 807 nafar fuqaro va tadbirkorlar huquqlarini tiklashga erishildi.
Majlisda muhtaram Prezidentimizning 2017 yil 11 apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari samarali va natijali ijro etilishi, shuningdek ijro intizomi mustahkamlanishi uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchilarining, Vazirlar Mahkamasi va uning komplekslari, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari hamda barcha darajalardagi hokimliklar rahbarlarining shaxsiy javobgarligi to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bunda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari o‘z vaqtida va natijali bajarilishi, shuningdek vakolatli organlarga kiritiladigan hujjatlar va takliflar loyihalarini, hisob-kitoblarning asoslanganligini, kafolatlangan moliyalashtirish manbalari va erishiladigan prognoz natijalarining aniqligini nazarda tutgan holda, puxta ishlab chiqish ta’minlanishi uchun vazirlik va idoralar rahbarlarining shaxsan javobgar etib belgilanganligidan kelib chiqib adliya organlari va muassasalarida ijro intizomini yanada kuchaytirish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Vazirlik tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari va mas’ul xodimlarining qonunlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati qarorlarida belgilangan vazifa va tadbirlar ijrosini o‘z vaqtida, sifatli va to‘liq ta’minlash bo‘yicha mas’uliyatini yanada oshirish kerakligi qat’iy belgilab qo‘yildi.
Hay’at majlisida o‘tgan chorak davomida bajarilgan ishlar atroflicha tahlil etildi. Yutuqlar bilan birga ayrim adliya organlari va muassasalari tomonidan faoliyatda yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar tanqid qilindi. Ijro intizomini mustaxkamlash, faoliyatni tizimli ravishda rejalashtirishni amalga oshirish, nazorat va monitoring tadbirlarini o‘z vaqtida o‘tkazish, muammolarni keltirib chiqarayotgan sabab hamda sharoitlarni aniqlash yuzasidan mas’ullarga tegishli ko‘rsatmalar berildi

Состоялось расширенное заседание коллегии Министерства юстиции Республики Узбекистан
Состоялось расширенное заседание коллегии Министерства юстиции Республики Узбекистан. В нем подробно обсуждены итоги работы, осуществленной органами и учреждениями юстиции в сфере законотворчества и правоприменительной практики в период 1 квартала 2017 года, а также предстоящие на текущий год задачи.
Отмечалось, что в отчетный период разработаны и представлены Правительству 45 нормативно-правовых актов, в том числе, 7 проектов законов. Проведена правовая экспертиза 728 проектов законодательных актов. Этот показатель вырос в 2 раза по сравнению с прошлым годом.
В результате принятия в ходе изучения мер по устранению фактов нрушения законов 254 лиц привлечены к административной, 1 105 лиц – к дисциплинарной ответственности.
По сути рассмотрены и решены поступившие от граждан и предпринимателей более 44 тысяч обращений. Удовлетворены внесенные в суды иски на 14 млрд. сумов. Проведено более 18 тысяч пропагандистских мероприятий по повышению правового сознания населения.
Государственными нотариальными конторами взысканы около 122 млрд. сумов, органами ЗАГСа - 9,5 млрд. сумов государственной пошлины и гербовых сборов. Органами судебного исполнения завершено исполнение исполнительных актов на сумму около 6 трлн. сумов.
В отчетный период в органы юстиции поступило более 44 тысяч обращений, данный показатель по сравнению с прошлым годом вырос почти в два раза. Свыше 16 тысяч из них поступили через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан.
Также в результате активного участия сотрудников органов юстиции в работе организованных на местах Народных приемных, оказана практическая помощь в решении проблем более 700 граждан.
В результате положительного решения обращений достигнуто восстановление прав 7 807 граждан и предпринимателей.
На заседании уделено особое внимание вопросам обеспечения исполнения постановления Президента нашей страны от 11 апреля 2017 года о персональной ответственности Государственных советников Президента Республики Узбекистан, руководителей Кабинета Министров и его комплексов, органов государственного и хозяйственного управления, а также хокимиятов всех уровней в эффективном и результативном исполнении документов и поручений Президента Республики Узбекистан, а также в укреплении исполнительской дисциплины.
При этом, исходя из установления персональной ответственности руководителей министерств и ведомств за своевременное и результативное выполнение документов и поручений Президента Республики Узбекистан, а также обеспечение тщательной разработки проектов вносимых в полномочные органы документов и предложений, обоснованность расчетов, точность источников гарантированного финансирования и прогнозных результатов, указано на необходимость дальнейшего усиления исполнительской дисциплины в органах и учреждениях юстиции.
Строго установлена необходимость дальнейшего повышения ответственности руководителей и ответственных работников структурных подразделений министерства по своевременному, качественному и полному обеспечению исполнения задач и мер, намеченных в законах Республики Узбекистан, постановлениях Президента и Правительства Республики Узбекистан.
На заседании коллегии сделан подробный анализ работы, выполненной за минувший квартал. Наряду с успехами также говорилось о допущенных ошибках и недостатках в деятельности органов и учреждений юстиции. Должностным лицам даны соответствующие указания по укреплению исполнительской дисциплины, системному планированию деятельности, своевременному проведению мер контроля и мониторинга, выявлению причин и условий, приводящих к проблемам.