Mahalla madaniyat va ma’rifat maskaniga aylanmoqda
Davlatimiz rahbari mahalla hayoti bilan tanishib, aholi bilan muloqot qildi. Uchrashuvda tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha islohotlar, yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, kitobxonlik madaniyatini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida fikr almashildi.
Mahallalar tom ma’noda madaniyat va ma’naviyat maskaniga aylanmog‘i lozim, buning uchun aholi, ayniqsa, yoshlarning kitobga qiziqishini oshirish zarur, dedi Prezidentimiz. Kitob insonga bilim beradi, uning ma’naviy olamini boyitadi, Vatanni sevishga o‘rgatadi.
Tabassum mahallasidagi 27 ko‘p qavatli uyda 5 ming 300 dan ziyod turli millat vakillari istiqomat qiladi. Mahalla fuqarolar yig‘ini markazi binosida qurilish ishlari amalga oshirilmoqda. Bu yerda mahalla raisi, kotib va maslahatchilar, profilaktika inspektori uchun alohida xizmat xonalari bo‘lishi ko‘zda tutilgan. Sartaroshxona, "Go‘zallik saloni", savdo do‘koni, novvoyxona qurish rejalashtirilgan. Bu xalqimizga xos hamjihatlik, mehr-oqibat fazilatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Yaqinda mahalla hududida bolalar maydonchasi, mini-futbol maydoni qurilib, foydalanishga topshirildi. Bu mahalla yoshlari uchun yana bir qulaylik bo‘ldi.
Har bir rahbar odamlarning dardiga quloq solishi, muammolarini hal qilishi, bir so‘z bilan aytganda, ularni rozi qilish tashvishi bilan ishlashi kerak, dedi davlatimiz rahbari. Shundagina ularning davlatga, kelajakka ishonchi ortadi. Mahallalarni obod qilish, xalqqa barcha qulay sharoitlarni yaratish bu borada muhim ahamiyatga ega.
Prezidentimiz mahalladagi ko‘p qavatli uylar, maktabgacha ta’lim muassasalari atrofini obodonlashtirish, yo‘laklarni ta’mirlash bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

Махалля становится очагом культуры и духовности
Глава нашего государства, ознакомившись с жизнью махалли, побеседовал с ее жителями. В ходе встречи состоялся обмен мнениями о реформах по социально-экономическому развитию района, осуществляемой работе по повышению духовности молодежи, культуры чтения книг.
Махалля поистине должна стать очагом культуры и духовности, для этого необходимо повысить у населения, особенно, молодежи интерес к чтению книги, сказал Президент нашей страны. Книга дает человеку знания, обогащает его духовный мир, учит любить Родину.
В 27 многоэтажных домах в махалле "Табассум" проживают более 5 300 представителей различных национальностей. В здании центра схода граждан махалли осуществляются строительные работы. Здесь предусмотрены отдельные служебные кабинеты для председателя, секретаря и консультантов махалли, инспектора профилактики. Планируется также разместить "Салон красоты", магазин, пекарню. Это послужит дальнейшему укреплению сплоченности населения, согласия, доброты и милосердия, присущих нашему народу.
Недавно на территории махалли построены и сданы в эксплуатацию детская площадка, площадка для мини-футбола. Это позволяет организовать досуг махаллинской молодежи.
Каждый руководитель должен прислушиваться к заботам людей, решать их проблемы, одним словом, работать для удовлетворения их запросов, чтобы граждане были довольны своей жизнью, бытом, сказал глава нашего государства. Только в этом случае у них повысится доверие к государству, укрепится уверенность в будущем. Благоустройство махаллей, создание для народа необходимых условий имеют в этом смысле важное значение.
Президент нашей страны дал указания ответственным лицам по благоустройству территорий у многоэтажных домов, дошкольных образовательных учреждений, расположенных в махалле, ремонту тротуаров.