Mahalla madaniyat va ma’rifat maskaniga aylanmoqda
Davlatimiz rahbari mahalla hayoti bilan tanishib, aholi bilan muloqot qildi. Uchrashuvda tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha islohotlar, yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, kitobxonlik madaniyatini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida fikr almashildi.
Mahallalar tom ma’noda madaniyat va ma’naviyat maskaniga aylanmog‘i lozim, buning uchun aholi, ayniqsa, yoshlarning kitobga qiziqishini oshirish zarur, dedi Prezidentimiz. Kitob insonga bilim beradi, uning ma’naviy olamini boyitadi, Vatanni sevishga o‘rgatadi.
Tabassum mahallasidagi 27 ko‘p qavatli uyda 5 ming 300 dan ziyod turli millat vakillari istiqomat qiladi. Mahalla fuqarolar yig‘ini markazi binosida qurilish ishlari amalga oshirilmoqda. Bu yerda mahalla raisi, kotib va maslahatchilar, profilaktika inspektori uchun alohida xizmat xonalari bo‘lishi ko‘zda tutilgan. Sartaroshxona, "Go‘zallik saloni", savdo do‘koni, novvoyxona qurish rejalashtirilgan. Bu xalqimizga xos hamjihatlik, mehr-oqibat fazilatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Yaqinda mahalla hududida bolalar maydonchasi, mini-futbol maydoni qurilib, foydalanishga topshirildi. Bu mahalla yoshlari uchun yana bir qulaylik bo‘ldi.
Har bir rahbar odamlarning dardiga quloq solishi, muammolarini hal qilishi, bir so‘z bilan aytganda, ularni rozi qilish tashvishi bilan ishlashi kerak, dedi davlatimiz rahbari. Shundagina ularning davlatga, kelajakka ishonchi ortadi. Mahallalarni obod qilish, xalqqa barcha qulay sharoitlarni yaratish bu borada muhim ahamiyatga ega.
Prezidentimiz mahalladagi ko‘p qavatli uylar, maktabgacha ta’lim muassasalari atrofini obodonlashtirish, yo‘laklarni ta’mirlash bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

Neighbourhoods turning into places of culture and enlightenment
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has visited the “Tabassum” neighbourhood in Olmazor district.
The Head of State held a dialogue with people of the neighbourhood about life there. At the meeting, there was an exchange of views on reforms for the socio-economic development of the district and on work to raise the morality of young people and their book-reading culture.
Neighbourhoods should really turn into places of culture and enlightenment, and for this purpose it is necessary to get people, especially young people, more interested in reading books, the President said.
Books give people knowledge and teach them to love the Motherland.
In the “Tabassum” neighbourhood, more than 5 thousand 300 people of various nationalities live in 27 multi-storey apartment houses. Construction work is being carried out on the building of the neighbourhood citizens gathering centre. It is envisaged that there will be separate offices for the chairman of the neighbourhood, his secretary and advisers and preventive inspector. A hairdressing salon, a beauty salon, a shop and a bakery are to be built there. This will serve to further strengthen such qualities characteristic of Uzbek people as harmony and kindness.
Recently, a playground for children and a futsal field were built and put into use in the neighbourhood. These are new conveniences for young people of the neighbourhood.
Every official should listen to people and help solve their problems, in a word, should work so that they are contented. Only then will they have greater trust in the state and in the future, said the Head of State.
Improving neighbourhoods and creating all favourable conditions for the people are of important significance here.
The President gave officials instructions to improve areas around multi-storey buildings and pre-school day care establishments and to repair pathways in the neighbourhood.