ShHT Tashqi ishlar vazirlari kengashi yig‘ilishi
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya 2017-yilning 20-21-aprel kunlari Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashining Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya, Tojikiston, Xitoy va O‘zbekiston tashqi siyosat idoralari rahbarlari ShHT Bosh kotibi Rashid Alimov hamda ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasining direktori Yevgeniy Sisoyev ishtirokida 2016-yil 23-24-iyun kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Davlat rahbarlari kengashi (DRK) va 2016-yil 2-3-noyabr kunlari Bishkek shahrida o‘tkazilgan Hukumat rahbarlari kengashi (Bosh vazirlar) yig‘ilishlaridan keyingi davrdagi tashkilot faoliyatining holati va rivojlanishini muhokama qilishdi. Shuningdek, keng qamrovli munosabatlarni yanada chuqurlashtirish va takomillashtirish, Ostonada bo‘ladigan DRK yig‘ilishiga tayyorgarlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Toshkent sammiti qarorlarini ijro etish uchun vazirlar tomonidan ShHT DRKga ko‘rib chiqish uchun Hindiston va Pokistonni ShHTga a’zolikka qabul qilish jarayonining yakunlanishi va ularga tashkilotga a’zo davlat maqomi berilishi bo‘yicha qarorlar loyihalari kiritildi.
Yig‘ilishda ShHT Kotibiyatining 2016-yildagi ishlar bo‘yicha hisoboti tasdiqlanib, ShHT MATT faoliyati haqida axborot tinglandi.
Vazirlar tashkilotning hozirgi faoliyatiga oid qator masalalar bo‘yicha ham qarorlar qabul qildilar.

Заседание Совета министров иностранных дел ШОС
Делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым 20-21 апреля 2017 года приняла участие в очередном заседании Совета министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в г.Астане.
Руководители внешнеполитических ведомств Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана при участии генерального секретаря ШОС Рашида Алимова и директора Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Евгения Сысоева обсудили состояние и развитие деятельности организации в период после заседаний Совета глав государств-членов (СГГ) 23-24 июня 2016 года в г.Ташкенте и Совета глав правительств (премьер-министров) 2-3 ноября 2016 года в г.Бишкеке, рассмотрели вопросы дальнейшего углубления и совершенствования многоплановых отношений, подготовки к предстоящему в г.Астане заседанию СГГ.
Во исполнение решений Ташкентского саммита министры внесли на рассмотрение СГГ ШОС проекты решений о завершении процедуры приема Индии и Пакистана в члены ШОС и предоставлении им статуса государства-члена организации.
На заседании утвержден отчет о работе Секретариата ШОС за 2016 год и заслушана информация о деятельности РАТС ШОС.