Mustahkam hamkorlik va tashqi bozorga yo‘l
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yilda Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori ijrosi doirasida tashkil etilgan tadbirda 250 ishlab chiqarish korxonasi o‘z mahsulotlari bilan qatnashdi.
An’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan mazkur yarmarka raqobatbardosh, eksportbop va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar, butlovchi va ehtiyot qismlar ishlab chiqarayotgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari bilan yirik sanoat korxonalarining o‘zaro hamkorligini mustahkamlashda muhim omil bo‘layotir.
Yarmarkada viloyatda mahalliylashtirish dasturi asosida o‘zlashtirilayotgan yangi mahsulot turlari ishtirokchilar e’tiborini tortdi. Xususan, maishiy texnikalar va buyumlar, zamonaviy tibbiyot mahsulotlari, kimyo va kon sanoati uchun zarur buyumlar raqobatbardoshligi bilan ajralib turdi.
– Korxonamizda kommunal va boshqa tizimda ishlatiladigan ikkilamchi polietilen quvurlar tayyorlanadi, – deydi Karmana tumanidagi “Ozodbek plast” mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori Mahliyo Rajabova. – Ayni paytda 11 kishi mehnat qilayotgan korxonada tayyorlanayotgan turli diametr va qalinlikdagi quvurlarga talab ortmoqda. Joriy yilda yo‘laklar uchun mo‘ljallangan bruschatka va beton plitalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydik. Yarmarkada xaridorlar va ishlab chiqaruvchilar bilan qator shartnomalar imzolab, penoblok ishlab chiqarish liniyasini xarid qilish bo‘yicha o‘zaro kelishuvga erishdik. Endi yangi turdagi mahsulot tayyorlab, daromadni kengaytirish hamda yangi ish o‘rinlari yaratishni rejalashtirmoqdamiz.
Yarmarkada qulay bank xizmat turlari, qishloq xo‘jaligidagi yangiliklar hamda mahalliylashtirish dasturi asosida sifatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalar keng namoyish etildi.
Tadbir yakunida ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida yangi texnika va vositalar, texnologiyalar, mahsulot hamda xizmatlarni xarid qilish yuzasidan 80 milliard so‘mlikdan ortiq ichki, qariyb 4 million dollarlik eksport shartnomalari imzolandi.

Выгодные контракты, экспортные соглашения
На мероприятии, организованном в рамках исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан о мерах по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2017 году, свою продукцию представили 250 предприятий.
Эта традиционная ярмарка служит важным фактором укрепления сотрудничества между субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства, специализирующимися на производстве конкурентоспособной, экспортоориентированной и импортозамещающей продукции, запасных и комплектующих частей, и крупными промышленными предприятиями.
Внимание участников ярмарки привлекли новые виды продукции, производимые в области на основе программы локализации. В частности, бытовая техника, современная медицинская продукция, оборудование для химической и горной промышленности отличались своей высокой конкурентоспособностью.
- На нашем предприятии, на котором трудится 11 человек, изготавливаются вторичные полиэтиленовые трубы, используемые в коммунальной и других системах, - говорит директор ООО "Озодбек пласт" Карманинского района Махлиё Ражабова. - Спрос на них постоянно растет. В этом году наладили производство брусчатки и бетонных плит для тротуаров. На ярмарке заключили договоры с покупателями и производителями, достигли соглашения на закупку линии по производству пеноблоков. Теперь планируем расширить ассортимент продукции, увеличить доходы, создать новые рабочие места.
На ярмарке были широко представлены современные банковские услуги, новшества в сфере сельского хозяйства, а также проекты по производству качественной продукции на основе программы локализации.
По итогам мероприятия были заключены внутренние договоры по закупке новой техники и технологий, продукции и услуг на сумму более 80 миллиардов сумов, а также экспортные договоры почти на 4 миллиона долларов.