“Tashabbus – 2017” ko‘rik-tanlovining tuman bosqichlari bo‘lib o‘tmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun “Tashabbus – 2017” ko‘rik-tanlovining Toshkent shahar Yashnobod, Mirobod, Bektemir tumanlari bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash, soha subyektlari erkin faoliyat yuritishi uchun zarur sharoitlar yaratishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
An’anaviy o‘tkazib kelinayotgan ushbu tanlov kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, milliy hunarmandlik an’analarini asrab-avaylash va rivojlantirishda muhim omil bo‘layotir. “Tashabbus” ko‘rik-tanlovi tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirib, xususiy mulkdorlar sinfining shakllanishi uchun qulay sharoitlar yaratmoqda, tadbirkorlarga bilim va mahoratini oshirishda yangi imkoniyatlar bermoqda.
Tanlovning Yashnobod, Mirobod, Bektemir tumani bosqichi doirasida tashkil etilgan ko‘rgazmada ellikdan ortiq tadbirkor va hunarmand ishlab chiqargan sanoat va iste’mol tovarlari, oziq-ovqat, mashinasozlik mahsulotlari, hunarmandlik buyumlari ko‘rgazmasi tashkil etildi. Unda taqdim etilgan turli xildagi sanoat mahsulotlari, hunarmandlik buyumlari sifat mezonlariga ko‘ra xorijnikidan aslo qolishmasligi bilan xaridorlar e’tiborini tortdi.
– Korxonamizning tashkil topganiga o‘n yil bo‘ldi, – deydi Mirobod tumanidagi «Aluminium systems» mas’uliyati cheklangan jamiyati bosh direktori Farid Safagariyev. – Dastlab o‘n kishi mehnat qilgan korxonamizda bir necha turdagi deraza romlari chiqarilar edi. Hozir ishchilar soni o‘ttiz nafarga yetdi, mahsulotlar turi o‘ndan oshdi. Zamonaviy texnologiyalardan «Alsys» brendi ostida sifatli, qulay dizayn va innovatsiyalarni o‘zida mujassam etgan plastik deraza va romlar tayyorlanmoqda. Mahsulotlarimiz ichki va tashqi bozorlarda haridorgir. Mahsulotlarimizning 20-25 foizini Qozog‘iston, Qirg‘iziston va boshqa MDH davlatlariga eksport qilmoqdamiz. Bularning barchasi mamlakatimizda biz, tadbirkorlarga yaratilayotgan keng imkoniyatlar samarasidir.
“Yilning eng yaxshi tadbirkori” va “Yilning eng yaxshi hunarmandi” kabi asosiy, shuningdek, «Eng yaxshi oilaviy biznes», “Yilning eng yaxshi tadbirkor ayoli”, “Yilning eng yaxshi yosh tadbirkori” va “Eng yaxshi innovatsion loyiha” maxsus nominatsiyalari bo‘yicha g‘oliblar aniqlandi.

Конкурс инициативных и предприимчивых
В Ташкенте прошли Яшнабадский, Мирабадский, Бектемирский районные этапы смотра-конкурса "Ташаббус-2017" на приз Президента Республики Узбекистан.
Отмечалось, что под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, дальнейшему улучшению делового климата, созданию необходимых условий для свободной деятельности субъектов сферы.
Важным руководством к действию в этом служит Указ главы нашего государства "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года.
Этот традиционный конкурс служит важным фактором поддержки малого бизнеса и частного предпринимательства, сохранения и развития традиций национального ремесленничества. Смотр-конкурс "Ташаббус" создает благоприятные условия для стимулирования предпринимательской деятельности, укрепления класса частных собственников, открывает предпринимателям широкие возможности для повышения своих знаний и мастерства.
На выставке, организованной в рамках Яшнабадского, Мирабадского, Бектемирского районных этапов конкурса, были представлены промышленные и потребительские товары, продукты питания, продукция машиностроения, изделия ремесленничества, производимые предпринимателями и ремесленниками и отличающиеся высоким качеством.
- Наше предприятие было образовано десять лет назад, - говорит генеральный директор ООО «Aluminium systems» Мирабадского района Фарид Сафагариев. - Вначале на нем трудились 10 человек, мы выпускали несколько видов окон и рам. Сейчас численность работников достигла 30, производится более 10 видов продукции. На основе современных технологий под брендом "Alsys" изготавливаются современные пластиковые окна и рамы. Наша продукция пользуется высоким спросом как на внутреннем, так и внешнем рынке. 20-25 процентов продукции отправляется на экспорт в Казахстан, Кыргызстан и другие страны СНГ. Все это - результат широких возможностей, создаваемых в нашей стране для предпринимателей.
Были выявлены победители в основных номинациях "Лучший предприниматель года" и "Лучший ремесленник года", а также в таких специальных номинациях, как "Лучший семейный бизнес", "Лучшая женщина-предприниматель года", "Лучший молодой предприниматель года" и "Лучший инновационный проект".