O‘mon TIV Bosh kotibi bilan uchrashuv va ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlarga doir
2017-yil 20-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov O‘zbekistonga ikki tomonlama muzokaralarda ishtirok etish uchun kelgan O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligi Bosh kotibi Badr bin Hamad al-Busaidiy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat avvalida mamlakatlarimizda 22-aprel kuni nishonlanadigan O‘zbekiston va O‘mon o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganligining 25 yilligi munosabati bilan tomonlar bir-birlarini tabrikladilar.
Uchrashuvda barcha sohalardagi hamkorlikni kengaytirishdan tomonlar manfaatdorligi hamda buning uchun zarur salohiyat mavjudligi qayd etildi. Ushbu masalalar O‘monning Toshkentdagi elchixonasi va tez orada Maskatda ochiluvchi O‘zbekiston elchixonasi faoliyatining asosi bo‘lishi lozimligi ta’kidlandi.
O‘zbekistan Fanlar Akademiyasi qoshidagi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutining O‘mon moliyaviy va konsultativ ko‘magi asosida qurilib, jihozlanayotgan yangi binosi madaniy-gumanitar sohadagi ikki tomonlama samarali aloqalarning yorqin timsoli ekanligini e’tirof etildi.
Suhbat davomida xalqaro siyosatning dolzarb jihatlari ham muhokama qilindi.
Shu kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-O‘mon vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining beshinchi raundi doirasida ikki tomon kun tartibining asosiy masalalari turli sohalardagi hamkorlikni mustahkamlashga o‘zaro qiziqish mavjudligi nuqtayi nazaridan batafsil muhokama qilindi.
Maslahatlashuvlarda O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-O‘mon transport koridori mexanizmlarining ishga tushirilishi nuqtayi nazaridan transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.

On meeting with MFA Secretary General of Oman and bilateral political consultations
On April 20, 2017, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the delegation of the Sultanate of Oman headed by the Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs Sayyid Badr bin Hamad al Busaidi, who arrived in Uzbekistan to attend bilateral negotiations.
At the beginning of the meeting, the sides exchanged congratulations on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Oman, which will be celebrated in our countries on April 22.
The parties expressed mutual interest in expanding cooperation in all possible areas and the availability of the necessary capacity for this. These issues should be at the center of activities of the Embassy of Oman in Tashkent, and the Embassy of Uzbekistan that is going to be opened soon in the city of Muscat.
The sides noted with satisfaction that the new building of the Institute of Oriental Studies named after Abu Rayhan Beruni under the Academy of Sciences of Uzbekistan is an outstanding symbol of fruitful bilateral ties in the cultural and humanitarian spheres, construction and equipment of which are being completed with the financial and advisory assistance of Oman.
During the conversation, topical aspects of international politics were also discussed.
On the same day, the fifth round of the Uzbek-Oman inter-ministerial political consultations were held, where key issues of the bilateral agenda thoroughly and substantively discussed in the context of a mutual desire to strengthen cooperation in various fields were.
A special attention was paid to interaction in the transport and communication sector with an emphasis on launching the mechanisms of the transport corridor Uzbekistan-Turkmenistan-Iran-Oman.