O‘mon TIV Bosh kotibi bilan uchrashuv va ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlarga doir
2017-yil 20-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov O‘zbekistonga ikki tomonlama muzokaralarda ishtirok etish uchun kelgan O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligi Bosh kotibi Badr bin Hamad al-Busaidiy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat avvalida mamlakatlarimizda 22-aprel kuni nishonlanadigan O‘zbekiston va O‘mon o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganligining 25 yilligi munosabati bilan tomonlar bir-birlarini tabrikladilar.
Uchrashuvda barcha sohalardagi hamkorlikni kengaytirishdan tomonlar manfaatdorligi hamda buning uchun zarur salohiyat mavjudligi qayd etildi. Ushbu masalalar O‘monning Toshkentdagi elchixonasi va tez orada Maskatda ochiluvchi O‘zbekiston elchixonasi faoliyatining asosi bo‘lishi lozimligi ta’kidlandi.
O‘zbekistan Fanlar Akademiyasi qoshidagi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutining O‘mon moliyaviy va konsultativ ko‘magi asosida qurilib, jihozlanayotgan yangi binosi madaniy-gumanitar sohadagi ikki tomonlama samarali aloqalarning yorqin timsoli ekanligini e’tirof etildi.
Suhbat davomida xalqaro siyosatning dolzarb jihatlari ham muhokama qilindi.
Shu kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-O‘mon vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining beshinchi raundi doirasida ikki tomon kun tartibining asosiy masalalari turli sohalardagi hamkorlikni mustahkamlashga o‘zaro qiziqish mavjudligi nuqtayi nazaridan batafsil muhokama qilindi.
Maslahatlashuvlarda O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-O‘mon transport koridori mexanizmlarining ishga tushirilishi nuqtayi nazaridan transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.

О встрече с Генеральным секретарем МИД Омана и двусторонних политконсультациях
20 апреля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Султаната Оман во главе с Генеральным секретарем Министерства иностранных дел Бадром бин Хамадом аль-Бусаиди, прибывшую в Узбекистан для участия в двусторонних переговорах.
В начале беседы стороны обменялись поздравлениями по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Оманом, которое отмечается в наших странах 22 апреля.
Собеседники отметили обоюдную заинтересованность в расширении сотрудничества во всех возможных областях и наличие для этого необходимого потенциала. Эти вопросы должны поставить в центр своей деятельности действующее Посольство Омана в г.Ташкенте и открывающееся в скором времени Посольство Узбекистана в г.Маскате.
Стороны с удовлетворением отметили, что ярким символом плодотворных двусторонних связей в культурно-гуманитарной сфере является новое здание Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни при АН Узбекистана, строительство и оборудование которого завершается при финансовом и консультативном содействии Омана.
В ходе беседы также обсуждены актуальные аспекты международной политики.
В этот же день в г.Ташкенте состоялся пятый раунд узбекско-оманских межмидовских политических консультаций, в ходе которых обстоятельно и предметно обсуждены ключевые вопросы двусторонней повестки дня в контексте обоюдного стремления к укреплению сотрудничества в различных областях.
Отдельное внимание было уделено взаимодействию в транспортно-коммуникационном секторе с акцентом на запуск механизмов транспортного коридора Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман.