Toshkentda O‘zbekiston – Xitoy biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi ishbilarmon doiralari ishtirokida biznes-forum va kooperatsiya birjasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zaro savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan mazkur tadbirda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, savdo, sarmoya, neft-gaz, geologiya va mineral resurslar, qurilish materiallari ishlab chiqarish, avtomobilsozlik, farmatsevtika, transport va transport kommunikatsiyalari, logistika, axborot texnologiyalari, elektrotexnika kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Ulug‘bek Rozuqulov, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi Azim Ahmadxo‘jayev, Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Sun Litsze, «China National Cable Engineering» korporatsiyasi boshqaruvi a’zosi, bosh menejeri Li Hay Tao va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik barcha sohalarda izchil rivojlanib borayotgani, bunda ikki davlat rahbarlarining o‘zaro muzokaralarida erishilgan kelishuvlar muhim huquqiy asos bo‘layotganini alohida ta’kidladi.
Do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma, Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya O‘zbekiston – Xitoy aloqalari rivojiga xizmat qilmoqda. Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning 2016 yil iyun oyida O‘zbekistonga davlat tashrifi natijasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi.
Xitoy O‘zbekistonning eng yirik iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlaridan. Ikki davlat o‘rtasida savdo aloqalari borasida eng ko‘p qulaylik yaratish tartibi joriy qilingan. Mamlakatlarimiz o‘rtasida imzolangan savdo, investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish, daromadlarning ikki tomonlama soliqqa tortilishiga yo‘l qo‘ymaslik hamda daromad soliqlarini to‘lashdan bosh tortishni bartaraf qilishga oid bitimlar savdo-iqtisodiy aloqalar rivojiga xizmat qilmoqda.
O‘zbekistonning barqaror rivojlanayotgan iqtisodiyoti, qulay jo‘g‘rofiy joylashuvi, zamonaviy transport kommunikatsiyalari, sarmoya jalb etish bo‘yicha puxta va ishonchli strategiyasi ko‘plab davlatlar qatori Xitoy ishbilarmonlarining ham hamkorlikka qiziqishini oshirmoqda. Mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokidagi 704 firma va kompaniya faoliyat ko‘rsatmoqda. Ular neft-gaz, neft-kimyo, kon-metallurgiya, mashinasozlik, savdo, to‘qimachilik, oziq-ovqat sanoati, sog‘liqni saqlash, elektr texnikasi kabi sohalarda ish yuritayotir. 2016 yil yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 4,7 milliard AQSh dollarini, joriy yilning birinchi choragida 1,2 milliard dollarni tashkil etdi.
Forumda O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun mamlakatlarimiz ulkan salohiyatga ega ekani alohida qayd etildi.
– O‘zbekiston Xitoyning Markaziy Osiyodagi asosiy hamkori va strategik sherigidir, – dedi Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Sun Litsze, – Xitoy kompaniyalari mamlakatingizda turli sohalarda o‘z biznesini muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda. Forumda Xitoyning gidroenergetika, metallurgiya, tog‘-kon sanoati, qurilish infratuzilmasiga ixtisoslashgan «SSS», «CNEEC», «Power China», «Sinosteel» kabi yetakchi kompaniyalari ishtirok etmoqda. Ushbu biznes-forum ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash imkonini beradi.
Biznes-forumda mamlakatimizning iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyati, neft-kimyo sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish, farmatsevtika kabi sohalardagi imkoniyatlari xususida so‘z yuritildi. Xitoy ishbilarmonlari mamlakatimiz iqtisodiyotida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish kafolatlari, «Navoiy», «Jizzax», «Qo‘qon», «Urgut», «G‘ijduvon», "Hazorasp" va «Angren» iqtisodiy zonalaridagi katta qulaylik va imtiyozlar bilan atroflicha tanishtirildi.
– Korporatsiyamiz elektr ta’minoti, telekommunikatsiya, atrof-muhit muhandisligi kabi sohalarga mo‘ljallangan elektr uskunalari ishlab chiqaradi, – dedi «China National Cable Engineering» korporatsiyasi boshqaruvi a’zosi, bosh menejeri Li Hay Tao. – Anjuman doirasida O‘zbekistonning energetika sohasidagi ulkan salohiyati haqida atroflicha ma’lumotga ega bo‘ldik. Biz O‘zbekistonning istiqbolli bozorini chuqurroq o‘rganib, o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish niyatidamiz.
Shu kuni O‘zbekistonning qator kompaniya va korxonalari hamda Xitoy ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida kooperatsion birja bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakat tadbirkorlari o‘zaro manfaatli va istiqbolli loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirish yuzasidan fikr almashdi.

Узбекско-Китайский бизнес-форум
В столичном Международном бизнес-центре состоялись бизнес-форум и кооперационная биржа с участием деловых кругов Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики.
В данном мероприятии, посвященном вопросам дальнейшего развития взаимного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за внешнеэкономические связи, торговлю, инвестиции, такие сферы, как нефтегазовая, геология и минеральные ресурсы, стройиндустрия, автомобилестроение, фармацевтика, транспорт и транспортные коммуникации, логистика, информационные технологии, электротехника.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Улугбек Розукулов, председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Азим Ахмадходжаев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Сун Лицзе, член правления, главный менеджер корпорации «China National Cable Engineering» Ли Хай Тао и другие особо отметили последовательное развитие сотрудничества между нашими странами во всех сферах, то, что важной правовой основой здесь служат договоренности, достигнутые в ходе встреч глав двух государств.
Договор о дружбе и сотрудничестве, Совместная декларация об установлении стратегического партнерства служат развитию узбекско-китайских связей. Государственный визит Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина в июне 2016 года в Узбекистан поднял на уровень стратегического партнерства отношения между нашими странами.
Китай является одним из самых крупных экономических и инвестиционных партнеров Узбекистана. В сфере торговли между двумя государствами внедрен режим наибольшего благоприятствования. Соглашения, подписанные между нашими странами в сфере торговли, взаимного стимулирования и защиты инвестиций, недопущения двойного налогообложения доходов и предотвращения уклонения от уплаты налога на прибыль, служат развитию торгово-экономических связей.
Динамично развивающаяся экономика Узбекистана, благоприятное географическое расположение, современные транспортные коммуникации, надежная стратегия по привлечению инвестиций наряду со многими государствами также повышают интерес к сотрудничеству и у деловых кругов Китая. В нашей стране действуют 704 фирмы и компании с участием китайского капитала. Они осуществляют деятельность в отраслях нефтегазовой, нефтехимии, горно-металлургической, торговли, текстильной, пищевой промышленности, машиностроения, здравоохранения, электротехники. По итогам 2016 года объем взаимного товарооборота составил 4,7 миллиарда долларов, в первом квартале текущего года - 1,2 миллиарда долларов.
На форуме особо отмечалось, что наши страны располагают огромным потенциалом для дальнейшего развития узбекско-китайского торгово-экономического сотрудничества.
– Узбекистан является основным стратегическим партнером Китая в Центральной Азии, – сказал Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Сун Лицзе. – Китайские компании успешно осуществляют свой бизнес в различных сферах в стране. В форуме участвуют такие ведущие компании Китая, как «ССС», «CNEEC», «Power China», «Sinosteel», специализирующиеся в области гидроэнергетики, металлургии, горно-металлургической промышленности, строительной инфраструктуры. Данный бизнес-форум послужит дальнейшему укреплению двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
На бизнес-форуме говорилось об экономическом и инвестиционном потенциале нашей страны, возможностях в нефтехимической промышленности, производстве строительных материалов, фармацевтике. Китайские бизнесмены были подробно ознакомлены с осуществляемыми в нашей стране широкомасштабными реформами в сфере экономики, с гарантиями развития малого бизнеса и частного предпринимательства, большими льготами и преференциями в свободных экономических зонах «Навои», «Джизак», «Коканд», «Ургут», «Гиждуван», «Хазарасп» и «Ангрен».
– Наша корпорация производит электрооборудование для сферы электроснабжения, телекоммуникаций, инженерии окружающей среды, – говорит член правления, главный менеджер корпорации «China National Cable Engineering» Ли Хай Тао. – В ходе форума получили подробную информацию об огромном потенциале Узбекистана в энергетической отрасли. Мы намерены еще глубже изучить перспективный рынок вашей страны, развивать взаимное сотрудничество.
В тот же день состоялась кооперационная биржа с участием представителей компаний и предприятий Узбекистана и деловых кругов Китая. Участники обменялись мнениями о совместной разработке и реализации взаимовыгодных и перспективных проектов.