Toshkentda O‘zbekiston – Xitoy biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi ishbilarmon doiralari ishtirokida biznes-forum va kooperatsiya birjasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zaro savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan mazkur tadbirda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, savdo, sarmoya, neft-gaz, geologiya va mineral resurslar, qurilish materiallari ishlab chiqarish, avtomobilsozlik, farmatsevtika, transport va transport kommunikatsiyalari, logistika, axborot texnologiyalari, elektrotexnika kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Ulug‘bek Rozuqulov, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi Azim Ahmadxo‘jayev, Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Sun Litsze, «China National Cable Engineering» korporatsiyasi boshqaruvi a’zosi, bosh menejeri Li Hay Tao va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik barcha sohalarda izchil rivojlanib borayotgani, bunda ikki davlat rahbarlarining o‘zaro muzokaralarida erishilgan kelishuvlar muhim huquqiy asos bo‘layotganini alohida ta’kidladi.
Do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma, Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya O‘zbekiston – Xitoy aloqalari rivojiga xizmat qilmoqda. Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning 2016 yil iyun oyida O‘zbekistonga davlat tashrifi natijasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi.
Xitoy O‘zbekistonning eng yirik iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlaridan. Ikki davlat o‘rtasida savdo aloqalari borasida eng ko‘p qulaylik yaratish tartibi joriy qilingan. Mamlakatlarimiz o‘rtasida imzolangan savdo, investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish, daromadlarning ikki tomonlama soliqqa tortilishiga yo‘l qo‘ymaslik hamda daromad soliqlarini to‘lashdan bosh tortishni bartaraf qilishga oid bitimlar savdo-iqtisodiy aloqalar rivojiga xizmat qilmoqda.
O‘zbekistonning barqaror rivojlanayotgan iqtisodiyoti, qulay jo‘g‘rofiy joylashuvi, zamonaviy transport kommunikatsiyalari, sarmoya jalb etish bo‘yicha puxta va ishonchli strategiyasi ko‘plab davlatlar qatori Xitoy ishbilarmonlarining ham hamkorlikka qiziqishini oshirmoqda. Mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokidagi 704 firma va kompaniya faoliyat ko‘rsatmoqda. Ular neft-gaz, neft-kimyo, kon-metallurgiya, mashinasozlik, savdo, to‘qimachilik, oziq-ovqat sanoati, sog‘liqni saqlash, elektr texnikasi kabi sohalarda ish yuritayotir. 2016 yil yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 4,7 milliard AQSh dollarini, joriy yilning birinchi choragida 1,2 milliard dollarni tashkil etdi.
Forumda O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun mamlakatlarimiz ulkan salohiyatga ega ekani alohida qayd etildi.
– O‘zbekiston Xitoyning Markaziy Osiyodagi asosiy hamkori va strategik sherigidir, – dedi Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Sun Litsze, – Xitoy kompaniyalari mamlakatingizda turli sohalarda o‘z biznesini muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda. Forumda Xitoyning gidroenergetika, metallurgiya, tog‘-kon sanoati, qurilish infratuzilmasiga ixtisoslashgan «SSS», «CNEEC», «Power China», «Sinosteel» kabi yetakchi kompaniyalari ishtirok etmoqda. Ushbu biznes-forum ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash imkonini beradi.
Biznes-forumda mamlakatimizning iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyati, neft-kimyo sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish, farmatsevtika kabi sohalardagi imkoniyatlari xususida so‘z yuritildi. Xitoy ishbilarmonlari mamlakatimiz iqtisodiyotida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish kafolatlari, «Navoiy», «Jizzax», «Qo‘qon», «Urgut», «G‘ijduvon», "Hazorasp" va «Angren» iqtisodiy zonalaridagi katta qulaylik va imtiyozlar bilan atroflicha tanishtirildi.
– Korporatsiyamiz elektr ta’minoti, telekommunikatsiya, atrof-muhit muhandisligi kabi sohalarga mo‘ljallangan elektr uskunalari ishlab chiqaradi, – dedi «China National Cable Engineering» korporatsiyasi boshqaruvi a’zosi, bosh menejeri Li Hay Tao. – Anjuman doirasida O‘zbekistonning energetika sohasidagi ulkan salohiyati haqida atroflicha ma’lumotga ega bo‘ldik. Biz O‘zbekistonning istiqbolli bozorini chuqurroq o‘rganib, o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish niyatidamiz.
Shu kuni O‘zbekistonning qator kompaniya va korxonalari hamda Xitoy ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida kooperatsion birja bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakat tadbirkorlari o‘zaro manfaatli va istiqbolli loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirish yuzasidan fikr almashdi.

2017-04-20 | Economics
In the capital city’s international cooperation centre, a business forum has taken place with the participation of business circles of the Republic of Uzbekistan and the People’s Republic of China.
This event was devoted to the further development of the two countries’ bilateral trade-economic and investment cooperation. The forum was attended by chiefs of Uzbek and Chinese ministries and departments responsible for such spheres as external economic relations, trade, investment, oil and natural gas, geology, mineral resources, building materials production, car manufacturing, pharmaceuticals, transport and communications, logistics, information technologies and electrical engineering, and also by managers of companies.
Ulughbek Roziqulov, deputy prime minister of the Republic of Uzbekistan; Azim Ahmadkhojayev, chairman of the state committee of Uzbekistan for investments; Sun Lijie, the ambassador extraordinary and plenipotentiary of the People’s Republic of China to Uzbekistan; and others said that cooperation between the two countries was developing steadily in all its spheres and that agreements reached at bilateral talks between the two states’ leaders were important law-based foundations for this cooperation.
A treaty on friendship and cooperation and a joint declaration on strategic partnership between Uzbekistan and China serve to develop the two countries’ relations. As a result of the state visit of President of the People’s Republic of China Xi Jinping to Uzbekistan in June 2016 the two countries’ relations rose to the level of strategic partnership.
China is one of the biggest economic and investment partners of Uzbekistan. Most-favoured-nation status was established between the two states in bilateral trade relations. Agreements were signed between the two countries on trade, on the encouragement and mutual protection of investments and on the prevention of double taxation and tax evasion. These agreements serve to develop their trade and economic relations.
Thanks to Uzbekistan’s steadily developing economy, convenient geographical position, modern transportation supply lines and thorough and reliable strategy for investment attraction, China is one of many countries whose interest in cooperating with this country is rising.
There are 704 firms and companies with Chinese capital working in Uzbekistan. They work in such areas as oil and natural gas, petrochemicals, metals extraction, machine building, trade, textile, food production, health care and electrical engineering. In the year 2016, the two countries’ bilateral trade amounted to 4.7 billion dollars, and the figure for the first quarter of this year is 1.2 billion dollars.
It was especially emphasized at the forum that Uzbekistan and China had great potential for the further development of the trade-economic cooperation between the two countries.
At the business forum, speeches were made about the countries’ economic and investment potential and possibilities for the production of petrochemicals, building materials and pharmaceuticals. Chinese businessmen were provided with detailed information about large-scale reforms being implemented in this country, guarantees of the development of the small business and private entrepreneurship sphere, big conveniences and privileges in the “Navoiy”, “Jizzakh”, “Qoqon”, “Urgut”, “Gijduvon”, “Hazorasp” and “Angren” economic zones.
On the same day, a cooperative exchange took place with the participation of representatives of a number of companies and enterprises of Uzbekistan and representatives of China’s business circles. At this cooperative exchange, entrepreneurs of the two countries exchanged views on drawing up and implementing mutually beneficial and forward-looking projects.