O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish davlat inspeksiyasini tashkil etish to‘g‘risida
2017-04-19 | Hujjatlar
Respublika aholisini sifatli ichimlik suvi bilan ta’minlashni tubdan yaxshilash, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimi obyektlarini samarali ekspluatatsiya qilish, ichimlik suvi resurslaridan oqilona foydalanish, shuningdek, ichimlik suvidan foydalanishni davlat tomonidan nazorat qilishning yagona tizimini yaratish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish davlat inspeksiyasi (keyingi o‘rinlarda “Davsuvinspeksiya” deb ataladi) Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish hududiy inspeksiyalari bilan birgalikda tashkil etilsin.
2. Quyidagilar Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish davlat inspeksiyasining asosiy vazifalari etib belgilansin:
ichimlik suvini oqilona va samarali ishlab chiqarish, yetkazib berish va realizatsiya qilish, kanalizatsiya va oqova suvlarni tozalash xizmatlari ko‘rsatish sohasidagi texnik jihatdan tartibga solishga doir qonun hujjatlari hamda normativ hujjatlar talablariga rioya etilishi;
suv ta’minoti va kanalizatsiya tashkilotlari tomonidan texnologik jarayonni takomillashtirishga va energiyani tejashga yo‘naltirilgan suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimi obyektlarining texnik auditdan o‘tkazilishi;
suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimiga ulanishning texnik shartlari talablariga rioya etilishi, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimiga o‘zboshimchalik bilan ulanib olishga yo‘l qo‘ymaslik;
suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimi obyektlarining holati va ularni ishlatish shart-sharoitlari, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimidagi buzilishlar va avariyalarning profilaktikasi hamda ularning oldini olish bo‘yicha ishlab chiqilgan tadbirlarning amalga oshirilishi, ichimlik suvi yo‘qotilishining belgilangan normalariga rioya etilishi;
mulkchilik shakllaridan qat’i nazar, yerosti suvlari quduqlarining holati va ularni ishlatish shart-sharoitlari yuzasidan davlat nazoratini amalga oshirish.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyalari “Davsuvinspeksiya”ga bevosita hisobot beradilar;
“Davsuvinspeksiya” va uning ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish hududiy inspeksiyalari O‘zbekiston Respublikasining suv ta’minoti va kanalizatsiya sohasidagi davlat nazorati yagona tizimini tashkil etadi;
“Davsuvinspeksiya” boshlig‘i O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimga tayinlanadi va undan ozod etiladi;
“Davsuvinspeksiya” boshlig‘i o‘z maqomiga ko‘ra vazirning birinchi o‘rinbosariga tenglashtiriladi;
ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish bo‘yicha hududiy inspeksiyalar rahbarlari tegishli ravishda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari taqdimnomasiga binoan “Davsuvinspeksiya” boshlig‘i tomonidan lavozimga tayinlanadi va undan ozod qilinadi.
4. Belgilab qo‘yilsinki, “Davsuvinspeksiya” o‘z faoliyatini:
ichimlik suvini oqilona va samarali ishlab chiqarish, yetkazib berish va realizatsiya qilish, ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish, kanalizatsiya va oqova suvlarni tozalash xizmatlari ko‘rsatish masalalarida – Ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini kompleks rivojlantirish hamda modernizatsiya qilish dasturining amalga oshirilishini muvofiqlashtirish va monitoringini olib borish bo‘yicha Respublika komissiyasi bilan;
suv ta’minoti va kanalizatsiya sohasida normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, shuningdek, ichimlik suvi ishlab chiqarishning texnologik jarayoniga rioya qilish masalalarida – O‘zbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi bilan;
erosti suvlari quduqlaridan samarali foydalanishni ta’minlash bo‘yicha tizimli monitoring olib borish, gidrogeologik axborotlarni tahlil qilish masalalarida – O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi bilan;
ichimlik suvidan oqilona foydalanish, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimiga o‘zboshimchalik bilan ulanib olinishiga yo‘l qo‘ymaslik masalalarida – mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan o‘zaro hamkorlikda amalga oshiradi.
5. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish davlat inspeksiyasi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasini bir hafta muddatda taqdim etsin.
6. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari – “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorik jamiyati boshqaruvi raisi A.J.Ramatov zimmasiga yuklansin.
«O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi
huzurida Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat
qilish davlat inspeksiyasini tashkil etish
to‘g‘risida»gi Farmoniga
Mustaqillik yillarida O‘zbekistonda aholini sifatli ichimlik suvi bilan ta’minlashni yaxshilash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Mamlakatimizda ichimlik suvi ta’minoti tizimini rivojlantirishga doir muhim dastur va loyihalar hayotga izchil tatbiq etilishi shahar va tumanlar, jumladan, qishloq joylarda markazlashtirilgan suv ta’minoti holatini tubdan yaxshilash imkonini berdi.
Shu bilan birga, ichimlik suvini oqilona va samarali ishlab chiqarish, yetkazib berish va realizatsiya qilish, ichimlik suvi sifatini nazorat qilish, foydalanilgan suvlarni oqizish (kanalizatsiya) hamda oqova suvni tozalash xizmatlarini tashkil etish sohasidagi qonunchilik va me’yoriy-texnik hujjatlar talablariga rioya etilishi ustidan davlat nazoratini amalga oshirish bilan bog‘liq hal etilmagan qator muammolar mavjud.
Ushbu muhim vazifalarni inobatga olgan holda, mazkur Farmon bilan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish davlat inspeksiyasi (keyingi o‘rinlarda – "Davsuvinspeksiya") tashkil etildi. Inspeksiyaning asosiy vazifalari etib:
ichimlik suvini oqilona va samarali ishlab chiqarish, yetkazib berish va realizatsiya qilish, kanalizatsiya hamda oqova suvlarni tozalash xizmatlari ko‘rsatishni texnik tartibga solishga oid qonunchilik va me’yoriy hujjatlar talablariga rioya etish;
suv ta’minoti va kanalizatsiya tashkilotlari tomonidan suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimi obyektlarini texnologik jarayon va energiya tejashni takomillashtirishga qaratilgan texnik auditdan o‘tkazish;
suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimiga ulanish bo‘yicha texnik shartlar talabiga rioya etish, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimiga o‘zboshimchalik bilan ulanish holatlariga yo‘l qo‘ymaslik;
suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimi obyektlaridan foydalanish holati va sharoitlari, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimida nosozliklar va avariya holatlarining oldini olish bo‘yicha tadbirlarni amalga oshirish, ichimlik suvi isrof bo‘lishining o‘rnatilgan me’yorlardan oshmasligi;
mulkchilik shaklidan qat’i nazar, barcha yerosti suv quduqlaridan foydalanish holati va sharoitlari ustidan davlat nazoratini ta’minlash belgilandi.
"Davsuvinspeksiya" o‘z zimmasiga yuklatilgan vazifalarni amalga oshirish uchun:
mulkchilik shaklidan qat’i nazar, barcha toifadagi suv ta’minoti va kanalizatsiya obyektlari, shuningdek, suv chiqarish quduqlarini o‘z vakolatiga taalluqli masalalar bo‘yicha o‘rganish;
yuridik va jismoniy shaxslarning obyektlari, shuningdek, turar joylarda suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimlariga ulanish hamda ulardan foydalanish qoidalariga rioya etish bo‘yicha belgilangan tartibda tekshiruvlar o‘tkazish;
suv ta’minoti va kanalizatsiya sohasidagi qonunchilik talablari, shuningdek, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimlariga ulanish va ulardan foydalanish qoidalarini buzganlik uchun jarima solish huquqiga ega.
Farmonga muvofiq, "Davsuvinspeksiya" o‘z faoliyatini:
ichimlik suvini oqilona va samarali ishlab chiqarish, yetkazib berish va realizatsiya qilish, ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish, kanalizatsiya va oqova suvlarni tozalash xizmati ko‘rsatish masalalari bo‘yicha – Ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini kompleks rivojlantirish hamda modernizatsiya qilish dasturining amalga oshirilishini muvofiqlashtirish va monitoringini olib borish bo‘yicha Respublika komissiyasi bilan;
ichimlik suvidan oqilona foydalanish, suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimiga o‘zboshimchalik bilan ulanishga yo‘l qo‘ymaslik masalalari bo‘yicha – mahalliy ijro hokimiyati organlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan o‘zaro hamkorlikda amalga oshiradi.
"Davsuvinspeksiya" va uning hududiy inspeksiyalari faoliyati O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti mablag‘lari va qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan moliyalashtiriladi.
Mazkur Farmonning amalga oshirilishi:
birinchidan – ichimlik suvini oqilona va samarali ishlab chiqarish sohasidagi qonunchilik va normativ-huquqiy hujjatlar talablariga rioya etilishi ustidan davlat nazoratini o‘rnatish;
ikkinchidan – ichimlik suvini yetkazib berish va realizatsiya qilish, shuningdek, kanalizatsiya va oqova suvlarni tozalash xizmatlarini ko‘rsatish ustidan nazorat o‘rnatish;
uchinchidan – Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini kompleks rivojlantirish hamda modernizatsiya qilish dasturining amalga oshirilishini muvofiqlashtirish va monitoringini olib borish bo‘yicha Respublika komissiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi hamda joylardagi ijro hokimiyati organlari bilan o‘zaro hamkorlikni ta’minlash imkonini beradi.

Об образовании Государственной инспекции по контролю за использованием питьевой воды при Кабинете Министров Республики Узбекистан
2017-04-19 | Документы
В целях коренного улучшения обеспечения населения республики качественной питьевой водой, эффективной эксплуатации объектов системы водоснабжения и канализации, рационального использования ресурсов питьевой воды, а также создания единой системы государственного контроля за использованием питьевой воды:
1. Образовать Государственную инспекцию по контролю за использованием питьевой воды при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Госводинспекция) с территориальными инспекциями по контролю за использованием питьевой воды в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте.
2. Определить основной задачей Государственной инспекции по контролю за использованием питьевой воды осуществление государственного контроля за:
соблюдением требований законодательства и нормативных документов в области технического регулирования в сфере рационального и эффективного производства, транспортировки и реализации питьевой воды, оказанием услуг канализации и очистки сточных вод;
проведением организациями водоснабжения и канализации технического аудита объектов системы водоснабжения и канализации, направленного на совершенствование технологического процесса и энергосбережения;
соблюдением требований технических условий на подключение к системе водоснабжения и канализации, недопущением самовольных подключений к системе водоснабжения и канализации;
состоянием и условиями эксплуатации объектов системы водоснабжения и канализации, реализацией мероприятий по профилактике и предупреждению повреждений и аварий в системе водоснабжения и канализации, за соблюдением установленных норм потерь питьевой воды;
состоянием и условиями эксплуатации скважин подземных вод, независимо от их форм собственности.
инспекции по контролю за использованием питьевой воды в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте подотчетны непосредственно Госводинспекции;
Госводинспекция и ее территориальные инспекции по контролю за использованием питьевой воды образуют единую систему органов государственного контроля Республики Узбекистан в области водоснабжения и канализации;
начальник Госводинспекции назначается и освобождается от должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
по статусу начальник Госводинспекции приравнивается к первому заместителю министра;
руководители территориальных инспекций по контролю за использованием питьевой воды назначаются и освобождаются от должности начальником Госводинспекции по представлению соответственно Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента.
4. Определить, что Госводинспекция осуществляет свою деятельность во взаимодействии с:
Республиканской комиссией по координации и мониторингу реализации Программы комплексного развития и модернизации систем питьевого водоснабжения и канализации – по вопросам рационального и эффективного производства, транспортировки и реализации питьевой воды, контроля за использованием питьевой воды, оказания услуг канализации и очистки сточных вод;
Министерством жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан – по вопросам совершенствования нормативно-правовой базы в области водоснабжения и канализации, а также соблюдения технологического процесса производства питьевой воды;
Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам – по вопросам осуществления системного мониторинга, анализа гидрогеологической информации и обеспечения эффективного использования скважин подземных вод;
органами исполнительной власти на местах, органами самоуправления граждан – по вопросам рационального использования питьевой воды, недопущения самовольного подключения к системе водоснабжения и канализации.
5. Кабинету Министров Республики Узбекистан в недельный срок внести проект постановления Президента Республики Узбекистан об организации деятельности Государственной инспекции по контролю за использованием питьевой воды при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» Раматова А.Ж.
к Указу Президента Республики Узбекистан «Об
образовании Государственной инспекции по
контролю за использованием питьевой воды при
Кабинете Министров Республики Узбекистан»
За годы независимости в Узбекистане проведена широкомасштабная работа по улучшению обеспечения населения качественной питьевой водой. Последовательная реализация важнейших программ и проектов по развитию систем питьевого водоснабжения позволила существенно улучшить состояние централизованного водоснабжения в городах и районах, в том числе в сельской местности.
Вместе с тем все еще остается целый ряд нерешенных проблем, связанных с осуществлением государственного контроля за соблюдением требований законодательства и нормативно-технических документов в области рационального и эффективного производства, транспортировки и реализации питьевой воды, контроля за качеством питьевой воды, организации услуг водоотведения (канализации) и очистки сточных вод.
С учетом этих важнейших задач указом утверждается создание Государственной инспекции по контролю за использованием питьевой воды при Кабинете Министров (далее – Госводинспекция), ее основными задачами определено осуществление государственного контроля за:
Для выполнения возложенных задач и функций Госводинспекция имеет право:
проводить обследования всех категорий объектов водоснабжения и канализации, а также водозаборных скважин независимо от форм собственности по вопросам, относящимся к своей компетенции;
проводить в установленном порядке проверки на объектах юридических и физических лиц, в том числе в жилых помещениях, на предмет соблюдения правил подключения и пользования системой водоснабжения и канализации;
наложение штрафов за нарушения требований законодательства в сфере водоснабжения и канализации, а также правил подключения и пользования системой водоснабжения и канализации.
В соответствии с указом установлено, что Госводинспекция осуществляет свою деятельность во взаимодействии с:
Республиканской комиссией по координации и мониторингу реализации программы комплексного развития и модернизации систем питьевого водоснабжения – по вопросам рационального и эффективного производства, транспортировки и реализации питьевой воды, контроля за использованием питьевой воды, оказания услуг канализации и очистки сточных вод;
Финансирование деятельности Госводинспекции и территориальных инспекций осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и иных источников, не запрещенных законодательством.
Реализация указа позволит:
во-первых – установить государственный контроль за соблюдением требований законодательства и нормативно-технических документов в области рационального и эффективного производства питьевой воды;
во-вторых – установить контроль по транспортировке и реализации питьевой воды, а также оказания услуг канализации и очистки сточных вод;
в-третьих – обеспечить взаимодействие с Республиканской комиссией по координации и мониторингу реализации Программы комплексного развития и модернизации системы питьевого водоснабжения при Кабинете Министров, Министерством жилищно-коммунального обслуживания, Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам, а также с органами исполнительной власти на местах.