Komissiya yig‘ilishi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasida Voyaga yetmaganlar ishlari bo‘yicha respublika idoralararo komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarida O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida”gi Qonuni ijrosi, xususan o‘quv jarayonining davlat ta’lim standartlari asosida tashkil etilishi, o‘quvchilar davomati ta’minlanishi hamda moddiy-texnika bazasidan samarali va oqilona foydalanilishi ahvolini o‘rganish natijalari hamda bu borada Jizzax va Surxondaryo viloyatlarida amalga oshirilgan ishlar muhokama qilindi.
Tadbirda innovatsion usullarni joriy qilish orqali ta’lim sifatini oshirish, o‘quvchilar davomatini yaxshilash, ularni zamonaviy darslik va o‘quv qo‘llanmalari bilan ta’minlash, moddiy-texnika bazasidan oqilona va samarali foydalanish, o‘qituvchi va o‘quvchilar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olishga qaratilgan ishlar samaradorligini yanada oshirish hamda o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash zarurligi qayd qilindi.
Muhokama etilgan masala bo‘yicha komissiya a’zosi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari U.Salimovning hisoboti tinglandi.
Shuningdek, yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 14.03.2017 yildagi “Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2833-sonli Qarori talablaridan kelib chiqadigan ustuvor vazifalar belgilab olindi.

Состоялось заседание комиссии
В Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан состоялось заседание Республиканской межведомственной комиссии по делам несовершеннолетних.
На заседании обсуждены результаты изучения состояния исполнения Закона Республики Узбекистан «Об образовании» в средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях, организации учебного процесса на основании государственных образовательных стандартов, обеспечения посещаемости, эффективного и рационального использования материально-технической базы, а также проделанной в этой сфере работы в Джизакской и Сурхандарьинской областях.
Также, в ходе мероприятия особо отмечена необходимость повышения качества образования путем внедрения инновационных методов, улучшения посещаемости учащихся, обеспечения их современными учебниками и учебными пособиями, эффективного и рационального использования материально-технической базы, дальнейшего усиления работы по предотвращению преступности и правонарушений среди преподавателей и учащихся, а также укрепления взаимного сотрудничества.
По обсужденному вопросу был заслушан отчет члена комиссии – первого заместителя министра высшего и среднего специального образования У.Салимова.
Кроме того, на заседании определены приоритетные задачи, вытекающие из требований Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью» от 14.03.2017 года.
По итогам заседания приняты решения, направленные на эффективную организацию деятельности межведомственной комиссии.