Yangi texnologiyalar sabzavotchilikka
Andijonda sabzavotchilikni rivojlantirish, sohaga yangi texnologiyalarni joriy etish, tomorqadan unumli foydalanish, sabzavot mahsulotlari yetishtirish va eksport hajmini oshirish masalalariga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Birinchi Prezidentimizning 2016-yil 12-apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida Andijon viloyati hokimligi, qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda mutaxassislar, olimlar, sabzavot mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklari rahbarlari, xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar vakillari, jurnalistlar ishtirok etdi.
Prezidentimiz rahnamoligida qishloq xo‘jaligi, xususan, sabzavotchilikni rivojlantirish, aholining tomorqadan unumli foydalanishi va qo‘shimcha daromad topishi uchun keng imkoniyatlar yaratishga qaratilayotgan e’tibor xalqimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
– Yangi texnologiyalardan samarali foydalanish sabzavot mahsulotlari sifati va hosildorligini oshirishning muhim omilidir, – deydi Andijon viloyati qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i A.Sulaymonov. – Tadbirda bu boradagi ilg‘or tajribalarni o‘rganish, amaliyotga joriy etish yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, agar sarimsoqpiyoz 1 gektar maydonga odatdagi usulda ekilsa, sarf-xarajat 20-25 million so‘mga yetadi, urug‘dan joylashtirish texnologiyasi bo‘yicha bu xarajat bor-yo‘g‘i 3-3,5 million so‘mni tashkil etadi. Qishki karam yetishtirishda taklif etilayotgan yangi texnologiya an’anaviy usulga nisbatan gektariga 2-2,5 million so‘m iqtisod qilish hamda 2-3 barobar ko‘p daromad olish imkonini beradi.
Tadbir doirasida sohaga yangi texnologiyalarni tatbiq etish bo‘yicha taklif etilgan loyihalar ko‘rgazmasi namoyish etildi. Andijon shahridagi “Osiyo oltin urug‘lari” mas’uliyati cheklangan jamiyati mutaxassislari ilg‘or texnologiyalarning afzalligi va iqtisodiy samaralari haqida ma’lumot berdi.

Новые технологии - в овощеводство
В Андижане состоялся научно-практический семинар, посвященный развитию овощеводства, внедрению в сферу новых технологий, повышению объемов заготовок и экспорта продукции.
В мероприятии, организованном Андижанским областным хокимиятом, управлением сельского и водного хозяйства области в рамках исполнения постановления Первого Президента нашей страны “О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур” от 12 апреля 2016 года, приняли участие специалисты, ученые, руководители овощеводческих фермерских хозяйств, представители предприятий услуг, журналисты.
Отмечалось, что внимание, уделяемое под руководством Президента нашей страны развитию сельского хозяйства, в частности, овощеводства, созданию условий для эффективного использования приусадебных участков и получения населением дополнительных доходов, способствует повышению благосостояния народа.
– Эффективное использование новых технологий является важным фактором повышения качества и объемов получения овощной продукции, - говорит начальник отдела Андижанского областного управления сельского и водного хозяйства А.Сулаймонов. – На мероприятии состоялся обмен мнениями по вопросам изучения и практического внедрения передового опыта в этом направлении.
Как отметили специалисты, при посадке на 1 гектаре чеснока обычным методом затраты составляют 20-25 миллионов сумов, а при использовании современных технологий - 3-3,5 миллиона сумов. Предлагаемая новая технология посадки капусты по сравнению с традиционным методом позволяет экономить 2-2,5 миллиона сумов и получать в 2-3 раза больше дохода.
В рамках мероприятия была организована выставка проектов по внедрению в сферу новых технологий. Специалисты андижанского ООО “Осиё олтин уруглари” представили информацию о преимуществах и экономической эффективности передовых технологий.