Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy bog‘i hududida Adiblar xiyobonini barpo etish to‘g‘risida
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy bog‘i mustaqillik yillarida xalqimizning bunyodkorlik salohiyati bilan tobora chiroy ochib bormoqda.
Qayd etish lozimki, 1991-yili Milliy bog‘ hududida buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiyning muazzam haykali barpo etilib, o‘tgan davr mobaynida ulug‘ ajdodimiz tarannum etgan yuksak gumanistik g‘oyalarga hamohang ravishda, aniq me’moriy reja asosida keng ko‘lamli qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi.
Ushbu hududda 2007-yili O‘zbekiston xalq yozuvchisi Abdulla Qahhor, 2010-yili O‘zbekiston xalq yozuvchisi Oybek, 2013-yili O‘zbekiston Qahramoni, O‘zbekiston xalq yozuvchisi Said Ahmad va taniqli shoira Saida Zunnunova xotiralariga bag‘ishlab yodgorlik majmualari o‘rnatildi.
Milliy bog‘ni xalqimiz, avvalambor, yoshlarimizning madaniy-ma’rifiy saviyasini yuksaltirishga xizmat qiladigan, nafaqat yurtimiz, balki jahonning turli mamlakatlaridan mehmonlar va sayyohlar tashrif buyuradigan har tomonlama go‘zal va betakror maskanga aylantirish, ma’naviy hayotimizda o‘chmas iz qoldirgan atoqli so‘z san’atkorlarining tarixiy xotirasini abadiylashtirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Fanlar akademiyasi, Respublika Ma’naviyat targ‘ibot markazi, “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, Toshkent shahar hokimligi va keng jamoatchilik vakillarining O‘zbekiston Milliy bog‘i hududida Adiblar xiyobonini barpo etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2. O‘zbekiston Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi Toshkent shahar hokimligi, Moliya vazirligi, Madaniyat vazirligi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, Yozuvchilar uyushmasi bilan birgalikda bir oy muddatda O‘zbekiston Milliy bog‘i hududida bog‘ning umumiy ko‘rinishi va Alisher Navoiy haykali bilan uyg‘un ravishda Adiblar xiyobonining yaxlit me’moriy ansambl shaklidagi loyihasini ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun kiritsin.
3. Adiblar xiyobonining me’moriy loyihasini ishlab chiqishda ushbu manzilda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi uchun zamonaviy yangi bino qurish nazarda tutilsin.
4. Mazkur hududda joylashgan O‘zbekiston madaniyati va san’ati ko‘rgazmasi binosi O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi tasarrufiga o‘tkazilsin va bu yerda doimiy ravishda kitoblar ko‘rgazmalari va taqdimotlari, turli adabiy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkaziladigan adabiy markaz tashkil etilsin.
5. O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tegishli tashkilot va idoralar bilan birgalikda milliy adabiyotimizning ulkan namoyandalari:
O‘zbekiston Qahramoni, atoqli olim va jamoat arbobi Ozod Sharafiddinov;
O‘zbekiston Qahramoni, O‘zbekiston xalq shoiri Erkin Vohidov;
O‘zbekiston Qahramoni, O‘zbekiston xalq shoiri Abdulla Oripov;
O‘zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf xotirasiga bag‘ishlangan yodgorlik majmualarini barpo etish bo‘yicha bir oy muddatda ijodiy tanlov e’lon qilsin va uni belgilangan tartibda o‘tkazsin.
6. O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, Madaniyat vazirligi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, Respublika Ma’naviyat targ‘ibot markazi:
Toshkent shahar hokimligining poytaxtimizdagi Mirzo Ulug‘bek tumanida joylashgan Hamid Olimjon haykalini;
G‘afur G‘ulom nomidagi madaniyat va istirohat bog‘ida o‘rnatilgan O‘zbekiston xalq shoiri G‘afur G‘ulom haykalini;
O‘zbekiston davlat san’at muzeyi yonidagi xiyobonda o‘rnatilgan O‘zbekiston xalq shoiri Zulfiya haykalini Adiblar xiyoboniga ko‘chirish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
7. Toshkent shahar hokimligi huzuridagi "Yagona buyurtmachi xizmati" injiniring kompaniyasi Adiblar xiyobonining yaxlit me’moriy ansamblini barpo etish bo‘yicha, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi mazkur qarorning 5-bandida ko‘rsatilgan adiblarning haykallarini yaratish bo‘yicha buyurtmachi etib, shuningdek, “ToshkentboshplanLITI” DUK loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish uchun bosh loyihachi etib belgilansin.
8. O‘zbekiston Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi loyiha-smeta hujjatlarini belgilangan tartibda davlat ekspertizasidan o‘tkazsin va bajarilayotgan qurilish-montaj ishlari yuzasidan davlat arxitektura-qurilish nazoratini amalga oshirsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda tasdiqlangan loyiha hamda ushbu qarorning 5-bandida ko‘rsatilgan ijodiy tanlov natijalari asosida Adiblar xiyobonining yaxlit me’moriy ansamblini barpo etish bilan bog‘liq tashkiliy masalalarni, shuningdek, moliyalashtirish manbalarini belgilagan holda qaror qabul qilsin.
10. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov zimmasiga yuklansin.

О создании аллеи Литераторов в Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои
Национальный парк Узбекистана имени Алишера Навои благодаря созидательному потенциалу нашего народа в годы независимости становится все краше.
Следует отметить, что в 1991 году на территории Национального парка был установлен величественный памятник выдающемуся поэту и мыслителю Алишеру Навои, за истекший период созвучно воспетым нашим великим предком гуманистическим идеям и на основе четкого архитектурного плана здесь осуществлена широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа.
На территории парка были созданы мемориальные комплексы народного писателя Узбекистана Абдуллы Каххара в 2007 году, народного писателя Узбекистана Ойбека в 2010 году, Героя Узбекистана, народного писателя Узбекистана Саида Ахмада и известной поэтессы Саиды Зуннуновой в 2013 году.
В целях превращения Национального парка в уникальный центр, способствующий повышению культурно-просветительского уровня нашего народа, прежде всего молодежи, привлекающий не только наших соотечественников, но и гостей и туристов из различных стран мира, увековечения памяти выдающихся мастеров слова, оставивших яркий след в нашей духовной жизни:
1. Одобрить предложение Союза писателей Узбекистана, Академии художеств Узбекистана, Министерства культуры, Академии наук Республики Узбекистан, Республиканского центра духовности, фонда «Нуроний», благотворительного общественного фонда «Махалла», общественного движения молодежи «Камолот», хокимията города Ташкента и представителей широкой общественности о создании аллеи Литераторов в Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои.
2. Государственному комитету Республики Узбекистан по архитектуре и строительству совместно с хокимиятом города Ташкента, Министерством финансов, Министерством культуры, Академией художеств, Союзом писателей Узбекистана в месячный срок разработать и внести на утверждение проект аллеи Литераторов в Национальном парке Узбекистана в виде единого архитектурного ансамбля, гармонично сочетающегося с общей композицией парка и памятником Алишеру Навои.
3. При разработке архитектурного проекта аллеи Литераторов предусмотреть строительство на территории парка нового современного здания для Союза писателей Узбекистана.
4. Передать расположенное на территории парка здание Выставочного зала культуры и искусства Узбекистана в ведение Союза писателей Узбекистана и организовать в нем литературный центр для проведения выставок и презентаций книг, различных литературно-просветительских мероприятий.
5. Академии художеств Узбекистана совместно с соответствующими организациями и ведомствами в месячный срок объявить и в установленном порядке провести творческий конкурс на создание мемориальных комплексов выдающихся представителей национальной литературы:
Героя Узбекистана, известного ученого и общественного деятеля Озода Шарафиддинова;
Героя Узбекистана, народного поэта Узбекистана Эркина Вохидова;
Героя Узбекистана, народного поэта Узбекистана Абдуллы Орипова;
народного поэта Узбекистана Мухаммада Юсуфа.
6. Согласиться с предложением Союза писателей Узбекистана, Министерства культуры, Академии художеств Узбекистана, Республиканского центра духовности, хокимията города Ташкента о переносе на аллею Литераторов:
памятника Хамида Алимджана, расположенного в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента;
памятника народного поэта Узбекистана Гафура Гуляма, установленного на территории парка культуры и отдыха имени Гафура Гуляма;
памятника народного поэта Узбекистана Зульфии, установленного на аллее у Государственного музея искусств Узбекистана.
7. Определить заказчиком по созданию единого архитектурного ансамбля аллеи Литераторов – инжиниринговую компанию «Служба единого заказчика» при хокимияте города Ташкента, заказчиком по созданию памятников литераторам, указанным в пункте 5 настоящего постановления, – Академию художеств Узбекистана, главным проектировщиком по разработке проектно-сметной документации – ГУП «ТошкентбошпланЛИТИ».
8. Государственному комитету Республики Узбекистан по архитектуре и строительству провести в установленном порядке государственную экспертизу проектно-сметной документации и обеспечить государственный архитектурно-строительный надзор за осуществляемыми строительно-монтажными работами.
9. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок на основе утвержденного проекта и результатов творческого конкурса, указанного в пункте 5 настоящего постановления, принять постановление, предусматривающее решение организационных вопросов, связанных с созданием единого архитектурного ансамбля аллеи Литераторов, а также определение источников финансирования.