Shashka ustalari Toshkentda bahslashmoqda
Poytaxtimizda 64 va 100 katakli shashka bo‘yicha bolalar, o‘smirlar, yoshlar va kattalar o‘rtasida Osiyo chempionati boshlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport davlat qo‘mitasi, mamlakatimiz shashka federatsiyasi, Osiyo shashka konfederatsiyasi hamkorligida tashkil etilgan nufuzli musobaqada o‘ndan ziyod davlatdan ikki yuzga yaqin sportchi g‘oliblik uchun bahslashmoqda.
Musobaqaning ochilishida mamlakatimizda sportni rivojlantirish, o‘sib kelayotgan yosh avlodni sog‘lom va barkamol, yuksak intellektual salohiyatli insonlar etib voyaga yetkazishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Buning samarasida yoshlar o‘rtasida shashka ham keng ommalashib, qit’a va jahon chempionatlari, xalqaro miqyosdagi musobaqalarda munosib qatnashayotgan sportchilar yetishib chiqmoqda, mamlakatimiz mazkur sport turi bo‘yicha nufuzli chempionatlarga mezbonlik qilmoqda.
Jumladan, 2013 va 2015-yillarda poytaxtimizda Osiyo chempionati tashkil etilgani buning isbotidir. 2013-yilgi chempionatda terma jamoamiz a’zolari 15 oltin, 12 kumush va 15 bronza medalni qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi. 2015-yilgi musobaqalarda sportchilarimiz 34 oltin, 27 kumush, 24 bronza medalni qo‘lga kiritib, Osiyoda tengsiz ekanini yana bir marta isbotladi.
Bu yilgi chempionatda Abduqodir Toshtemirov, Alisher Ortiqov, Samandar Kalonov, Sayyora Yo‘ldosheva kabi tajribali shashka ustalari bilan birga yosh iqtidor egalari mamlakatimiz sharafini himoya qilmoqda.

Мастера шашек состязаются в Ташкенте
В столице стартовал чемпионат Азии по 64- и 100- клеточным шашкам среди детей, юниоров, молодежи и взрослых.
В престижном соревновании, организованном при сотрудничестве Государственного комитета по физической культуре и спорту Республики Узбекистан, Федерации шашек нашей страны и Азиатской конфедерации шашек, за победу борются около двухсот спортсменов более десяти государств.
На открытии соревнования отмечалось, что в нашей стране особое внимание уделяется развитию спорта, воспитанию гармонично развитого подрастающего поколения, обладающего высоким интеллектуальным потенциалом.
Среди молодежи широко популяризируется игра в шашки, по данному виду спорта в стране проводятся престижные чемпионаты, воспитываются спортсмены, которые достойно участвуют в соревнованиях международного уровня.
В частности, ярким тому свидетельством служит организация в 2013-м и 2015-м годах в Ташкенте чемпионатов Азии. На первом из них члены нашей сборной, завоевав 15 золотых, 12 серебряных и 15 бронзовых медалей, заняли первое место в общекомандном зачете. На соревнованиях 2015 года наши спортсмены, завоевав 34 золотые, 27 серебряных и 24 бронзовые медали, еще раз доказали свое превосходство в Азии.
В нынешнем чемпионате наряду с такими опытными мастерами шашек, как Абдукодир Тоштемиров, Алишер Артыков, Самандар Калонов, Сайёра Юлдашева, честь нашей страны также защищают юные таланты.