"Yoshlik bahori": izlanish va muloqot maydoni
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi hamda "Kamolot" yoshlar ijtimoiy harakati hamkorligida Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yiliga bag‘ishlab "Yoshlik bahori" yosh opera ijrochilarining respublika ko‘rik-festivali tashkil etildi.
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik Katta teatrida ushbu ko‘rik-festival g‘oliblarini tantanali taqdirlash marosimi va gala-konsert bo‘lib o‘tdi. Unga turli vazirlik va idoralar, mamlakatimizda faoliyat ko‘rsatayotgan xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari taklif etildi.
Mamlakatimizda musiqa san’atining barcha janrlarini rivojlantirish, ushbu yo‘nalishdagi ta’lim tizimini zamon ruhiga uyg‘un tarzda takomillashtirish, yosh avlod iste’dodini erta aniqlash, ularni har jihatdan qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish masalasi doimiy e’tiborda. Bunday e’tibor yoshlarning musiqa san’atining bebaho namunalarini maktab davridanoq o‘rganishi, iste’dodlar safini kengaytirish, ularning qobiliyatini erta va to‘g‘ri shakllantirib borishda muhim omil bo‘lmoqda.
To‘rtinchi marta o‘tkazilgan "Yoshlik bahori" ko‘rik-festivali opera muxlislarining yanada ortishi, musiqaning mazkur yo‘nalishini tobora rivojlantirishdek maqsadlarga xizmat qilmoqda.
– O‘zbekiston davlat konservatoriyasida akademik xonandalik yo‘nalishi bo‘yicha tahsil olayotgan yoshlar bilan birga mamlakatimizning turli hududlaridagi san’at kollejlari, ixtisoslashtirilgan musiqa akademik litseylarining o‘quvchilari, musiqa ta’limi bo‘yicha endigina faoliyat boshlagan yosh pedagoglar mazkur musiqa anjumanida o‘z mahorat va iste’dodini birdek sinab ko‘rish imkoniga ega bo‘ldi, – deydi Sirdaryo viloyati Sirdaryo tumanidagi 41-umumta’lim maktabining musiqa fani o‘qituvchisi Sobirxo‘ja Botirov. – "Yoshlik bahori" ko‘rik-festivali poytaxtimizdagi yetakchi san’at maskanlarining sahnalarida o‘z ijodiy izlanishlarimizni namoyish etish, yosh operachilar ijrosi bilan tanishish uchun muloqot maydoni vazifasini o‘tadi.
Ko‘rik-festivalda Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik Katta teatrining stajyori Shuhrat Choriyev birinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi. Sirdaryolik Sobirxo‘ja Botirov ikkinchi o‘ringa sazovor bo‘ldi. O‘zbekiston davlat konservatoriyasining talabasi Birdonaxon Matkarimovaga uchinchi o‘rin nasib etdi. Bir guruh yosh opera ijrochilari turli nominatsiyalar bo‘yicha g‘olib bo‘ldi.
Gala-konsertda mamlakatimiz va xalqaro tanlovlarning sovrindorlari ijrosida O‘zbekiston va jahon kompozitorlarining asarlaridan namunalar ijro etildi.

"Весна молодости": поиск и признание талантов
Министерством культуры Республики Узбекистан и общественным движением молодежи "Камолот" организован смотр-фестиваль молодых оперных исполнителей "Ёшлик бахори" ("Весна молодости"), посвященный Году диалога с народом и интересов человека.
В Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои состоялись торжественная церемония награждения победителей смотра-фестиваля и гала-концерт. На мероприятие были приглашены представители различных министерств и ведомств, представительств международных организаций и дипломатических миссий.
В Узбекистане постоянное внимание уделяется вопросам развития всех жанров музыкального искусства, совершенствования образовательной системы в данном направлении в соответствии с требованиями времени, раннего выявления способностей молодого поколения, его всесторонней поддержки и стимулирования. Подобное внимание способствует изучению молодежью бесценных образцов музыкального искусства еще со школы, расширению рядов талантливых представителей подрастающего поколения, раннему и правильному формированию их талантов.
Проводимый в четвертый раз смотр-фестиваль "Ёшлик бахори" направлен на расширение рядов поклонников оперы, дальнейшее развитие данного направления искусства.
– Наряду с молодежью, обучающейся в Государственной консерватории Узбекистана по направлению академического исполнения, возможность демонстрации своего мастерства на фестивале получили также учащиеся колледжей искусств, специализированных музыкальных академических лицеев из различных регионов страны, молодые педагоги, начавшие свою деятельность в сфере музыкального образования, – говорит учитель музыки общеобразовательной школы № 41 Сырдарьинского района Сырдарьинской области Собирходжа Батыров. – Смотр-фестиваль "Весна молодости" стал площадкой для демонстрации нашего творческого потенциала, ознакомления с творчеством молодых исполнителей оперы.
Первое место в смотре-фестивале занял Шухрат Чориев, стажер Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои. Собирходжа Батыров из Сырдарьи удостоился второго места. Третье место заняла студентка Государственной консерватории Узбекистана Бирдонахон Маткаримова. Группа молодых оперных исполнителей победила в различных номинациях.
В гала-концерте прозвучали произведения узбекских и мировых композиторов в исполнении призеров республиканских и международных конкурсов.