Shavkat Mirziyoyev: oilaning maishiy texnika bilan ta’minlangani uning turmush darajasining ko‘zgusidir
2017-04-15 | Siyosat
Prezidentimizga Samarqand shahrining Dahbed ko‘chasidan Payariq tumanidagi Imom Buxoriy majmuasiga olib boruvchi Nurafshon ko‘chasini obodonlashtirish loyihasi haqida ma’lumot berildi.
Nurafshon ko‘chasida olib boriladigan bunyodkorlik ishlari natijasida atrofdagi eski va bugungi kun talablariga javob bermaydigan inshootlar shaharsozlik talablari asosida ta’mirlanib, ijtimoiy ob’ektlar quriladi.
Davlatimiz rahbari shahardagi Jomiy ko‘chasidagi Yoshlar markazini rekonstruksiya qilish, hayvonot bog‘i qurish loyihalarini ko‘zdan kechirar ekan, bu boradagi ishlarni aholining fikri va talablari asosida amalga oshirish, milliy me’morlik va zamonaviy arxitektura an’analarini hisobga olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Samarqand shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida 2017-2018 yillarda sanoat sohasida 125 investitsion loyiha amalga oshiriladi.
Oziq-ovqat va yengil sanoat, charm-poyabzal, farmatsevtika, mebel va qog‘ozni qayta ishlash, elektrotexnika, qurilish materiallari ishlab chiqarish, neft-kimyo va boshqa sohalarda ko‘zda tutilayotgan loyihalar viloyatni izchil rivojlantirishga, aholining hayot sifatini yanada yaxshilashga qaratilgan. Mazkur loyihalarning hayotga tatbiq etilishi 6 ming 300 dan ortiq kishining ishli bo‘lishiga xizmat qiladi.
Viloyatda “O‘zqurilishmateriallari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan 163 loyiha amalga oshirilmoqda.
Nurobod tumanida “Navoiy metalmash” va Xitoyning “Gezhouba Group sement Co.LTD” korxonalari hamkorligida sement ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Yiliga 2 million tonna mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega ushbu korxonada 530 yangi ish o‘rni yaratiladi.
Pastdarg‘om tumanida quriladigan “Samarqand Afrosiyob sement” korxonasi ishga tushgach, 300 kishi ish bilan ta’minlanadi. Korxonani 2018 yilda ishga tushirish mo‘ljallangan.
Shavkat Mirziyoyev “Urgut” erkin iqtisodiy zonasi hududida maishiy texnikalar ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni ko‘zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 12 yanvardagi “Urgut”, “G‘ijduvon”, “Qo‘qon” va “Hazorasp” erkin iqtisodiy zonalarini tashkil etish to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq hududda qator loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda.
“O‘zeltexsanoat” aksiyadorlik jamiyati va “Ideal Elektro Lyuks” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Turkiyaning “Odul” kompaniyasi bilan hamkorlikda gaz plitalar, elektr duxovka, kir yuvish mashinalari ishlab chiqarish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalarning umumiy qiymati 7 million dollarni tashkil etadi. Tovarlarning ma’lum qismi eksport qilinadi.
“Coven Elektro” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan zamonaviy changyutgichlar ishlab chiqariladi. Korxonada yiliga 30 ming dona mahsulot tayyorlanadi.
Prezidentimiz mazkur loyihalar bilan tanishar ekan, aholining maishiy texnikalar bilan ta’minlangani uning turmush darajasining asosiy ko‘rsatkichlaridan biri ekanini ta’kidladi. Mahsulotlarni dunyo bozoriga olib chiqish, “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” brendini yanada kengroq ommalashtirish bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berdi.
Milliy bank tomonidan farmatsevtika sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar taqdimoti ham o‘tkazildi. “Optima Sobirjon”, “Perfect Pharma Group” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari va “Samarkand England eko medical” qo‘shma korxonasida 200 dan ortiq ish o‘rni yaratish mo‘ljallangan.
Shu yerda viloyatda sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish, aholiga maishiy xizmat ko‘rsatish, sportni yanada ommalashtirish borasidagi loyihalar taqdimoti ham o‘tkazildi.

Шавкат Мирзиёев: обеспеченность семьи бытовой техникой отражает уровень ее жизни
Президенту была представлена информация о проекте благоустройства улицы Нурафшон, связывающей улицу Дахбед Самарканда и комплекс Имама Бухари в Пайарыкском районе.
В результате проводимой созидательной работы сооружения на улице Нурафшон будут отремонтированы в соответствии с современными требования градостроительства, возведен ряд социальных объектов.
Глава нашего государства, знакомясь с проектами по реконструкции Центра молодежи на улице Жами, строительству зоопарка, дал указания по учету мнений и запросов населения при реализации проектов, традиций национального зодчества и требований современной архитектуры.
В рамках программы социально-экономического развития города Самарканда в 2017-2018 годах намечено реализовать 125 инвестиционных проектов.
Проекты, которые будут осуществлены в сферах пищевой, кожевенно-обувной и легкой промышленности, фармацевтики, электротехники, мебельного и бумажного производства, индустрии стройматериалов, нефтехимической и других отраслях, нацелены на дальнейшее развитие области, повышение качества жизни населения. Реализация проектов позволит трудоустроить более 6,3 тысячи человек.
Акционерным обществом “Узкурилишматериаллари” в области реализуется 163 проекта.
В Нурабадском районе предприятием “Навоий металлмаш” и китайской компанией “Gezhouba Group sement Co.LTD” планируется наладить производство цемента. На предприятии, которое способно выпускать 2 миллиона тонн продукции в год, будет создано 530 рабочих мест.
В Пастдаргомском районе ожидается введение в строй предприятия “Самарканд Афросиёб цемент”, которое обеспечит работой 300 человек. Пуск предприятия намечен на 2018 год.
Шавкату Мирзиёеву был представлен проект по организации производства бытовой техники в Свободной экономической зоне “Ургут”.
В соответствии с Указом главы нашего государства "О создании свободных экономических зон "Ургут", "Гиждуван", "Коканд" и "Хазарасп" от 12 января текущего года в этой зоне реализуется ряд перспективных проектов.
Так, акционерным обществом “Узэлтехсаноат” и ООО “Ideal Elektro Lyuks” совместно с турецкой компанией “Odul” реализуются проекты общей стоимостью 7 миллионов долларов по выпуску газовых плит, электрических духовок, стиральных машин. Часть продукции будет поставляться за рубеж.
ООО “Coven Elektro” планирует выпускать современные пылесосы. Предприятие будет изготавливать в год 30 тысяч единиц такой техники.
Знакомясь с этими проектами, Президент нашей страны отметил, что обеспеченность населения современной бытовой техникой является одним из основных показателей уровня жизни. Дал необходимые указания по выводу продукции на мировой рынок, дальнейшему продвижению бренда "Сделано в Узбекистане".
Состоялась презентация проектов в фармацевтической сфере, осуществляемых при поддержке Национального банка внешнеэкономической деятельности. В ООО “Optima Sobirjon”, “Perfect Pharma Group” и на совместном предприятии “Samarkand England eko medical” намечено создать более 200 рабочих мест.
Также представлены проекты по развитию здравоохранения, бытовому обслуживанию населения и дальнейшей популяризации спорта.