Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 25-yanvardagi «O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq bu borada izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Samarqand shahrida Islom Karimov dafn etilgan hududda yodgorlik majmuasi barpo etilmoqda.
Loyihaga ko‘ra, maqbara granit va marmar bilan qoplanadi, naqshlar bilan bezatiladi, Qur’on oyatlari bitiladi. Ziyoratchilar uchun ayvon, keksalar uchun liftlar bunyod etiladi.
Davlatimiz rahbari ushbu maqbara loyihasi bilan tanishdi. Uni yanada takomillashtirish, ziyoratchilar uchun qulayliklarni oshirish bo‘yicha tavsiyalar berdi. Zinalarni pasaytirish, majmua atrofini kengaytirish va obodonlashtirish, zamonaviy tungi yoritish tizimi bilan ta’minlash zarurligini ta’kidladi.
Islom Karimov mustaqilligimizga, xalqimizning farovon hayotiga asos solgan, ma’naviyatimizni tiklagan buyuk inson edi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Majmuada Birinchi Prezidentimizning buyukligi, pok iymon-e’tiqodi, sermazmun hayoti aks etishi kerak. Shu majmua timsolida Islom Karimovga bo‘lgan mehr-muhabbatimizni, milliy o‘zligimizni ko‘rsatishimiz zarur.
Davlatimiz rahbari Birinchi Prezidentimiz maqbarasi Hazrati Xizr masjidi bilan uyg‘un bo‘lishi zarurligini ta’kidladi. Maqbaraga monand ziyoratchilar uchun baland ayvonlar bunyod etish, rasmiy delegatsiyalar uchun ham keng sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ushbu majmua yuksak ma’naviyat, ilm-ma’rifat maskani bo‘lishi kerak. Binobarin bu yuksak tarbiyaviy ahamiyatga ega. Majmuada hamisha mayin ohangda Qur’on suralari yangrab turishi, maqbara devorlariga muqaddas oyatlar bilan birga Islom Karimovning hikmatli so‘zlari ham bitilishi zarur. Toki ziyoratga kelganlar o‘ziga ulkan ruhiy quvvat olsin, xalqimizning ilmiga, ma’naviyatiga havasi ortsin.

Shavkat Mirziyoyev started his tour of Samarkand with a visit to the last resting place of Islam Karimov
President of our country Shavkat Mirziyoyev has started his tour to Samarkand region with a visit to the last resting place of First President of Uzbekistan Islam Karimov.
Qur’an verses were recited in memory of Islam Karimov.
In accordance with the resolution of the Head of our state “On perpetuating the memory of First President of the Republic of Uzbekistan Islam Abduganievich Karimov” on 25 January 2017, consistent works are being carried out in this regard. A memorial complex is to be built at the burial place of Islam Karimov in Samarkand.
The design of the mausoleum shows that it will be lined with decorated granite and marble slabs, Qur’an verses will be inscripted. Verandas will be built for visitors, and elevators for the elderly.
The Head of our state reviewed the mausoleum design, gave recommendation on its improvement, increasing conveniences for visitors. The President underlined the need to decrease the height of the steps, widening and beautification of the area around the complex, equipping with modern night lighting system.
Islam Karimov is a great individual, who laid the foundations of our independence, well-being of pour people, who triggered rebirth of our spirituality, Shavkat Mirziyoyev said. The complex should reflect the greatness, purity of ideas and beliefs of our First President, his interesting life, devoted service to his country and people. Through this complex we will express our love and esteem to Islam Karimov.
The Head of our state underscored that the mausoleum of the First President of our country should constitute a harmonious architectural ensemble with the Khazrati Khizr mosque. He gave instructions on building high verandas for visitor and creating conveniences for official delegations.
This complex should become the abode of high spirituality, science and enlightenment, since it has a high educational value. The verses from Qur’an should always be quietly heard, and the wise sayings of Islam Karimov should be written along with the Qur’an verses on the walls of the mausoleum. Visitors and pilgrims should receive here a charge of spiritual energy.