O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 14-aprel kuni Samarqand viloyatiga tashrif buyurdi.
Samarqand viloyati rivojlangan sanoati va qishloq xo‘jaligi, tabiiy boyliklari, ulkan sayyohlik salohiyati bilan mamlakatimizning iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy hayotida muhim o‘rin tutadi.
Jahondagi eng yuksak standartlar asosida jihozlangan Samarqand avtomobil zavodi, “JV Man Auto Uzbekistan” qo‘shma korxonasida o‘nlab turdagi mashinalar ishlab chiqarilmoqda. “British-Amerikan tobakko”, “Sam Antep Gilam”, "UrgGazKarpet", “Amin Invest”, "Daka Teks", “Agromir Samarqand” qo‘shma korxonalari, "Sino", "Samarqandkimyo" aksiyadorlik jamiyatlari, “Sharq sanoati” xususiy konserni singari yirik ishlab chiqarish quvvatlari viloyatning iqtisodiy rivojiga muhim hissa qo‘shmoqda.
2016-yilda yana 19 qo‘shma korxona tashkil etilgan va viloyat bo‘yicha ularning soni 263 taga yetgan. Viloyatning tashqi savdo aylanmasi 1 milliard 195 million dollarni tashkil etgan. Eksport hajmi 2015-yilga nisbatan qariyb 1,5 barobar oshgan.
Bu ko‘rsatkichlar Samarqandning iqtisodiy-ijtimoiy taraqqiyotida ham namoyon bo‘lmoqda. 2016-yilda yalpi hududiy mahsulot 8,7 foiz o‘sgani shundan dalolat beradi.
Azaldan hunarmandlik va ishbilarmonlik fazilatlari bilan dong taratgan samarqandliklar kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasida ham muhim natijalarga erishib kelmoqda. Ayni paytda viloyatda mazkur sohaning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 78 foizdan oshgani va mehnat bilan band aholining 84 foizdan ziyodi shu sohada faoliyat ko‘rsatayotgani e’tiborga loyiq.
Viloyatda qishloq xo‘jaligi sohasini isloh qilish va modernizatsiyalash yuzasidan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. 2016-yilda 2838 ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari, 9079 gektar maydonda intensiv bog‘ va 1000 gektar yerda tokzor tashkil etilgan. Ushbu sohada 11 ming 349 ish o‘rni yaratilgan.
Bugungi kunda sabzavotning 33 foizi, mevaning 38 foizi, sutning 34 foizi, go‘shtning 27 foizi viloyatdagi mahalliy korxonalarda qayta ishlanmoqda. Bunday o‘sish sur’atlari odamlarning turmush sharoitida, viloyatdagi shahar va qishloqlar qiyofasida namoyon bo‘lmoqda.
Turizm Samarqand viloyati iqtisodiyotining asosiy yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Viloyatda turistik resurslardan oqilona foydalanish, ko‘rsatilayotgan xizmat turlarini ko‘paytirish va sifatini zamon talablariga moslashtirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz tomonidan yaratilgan imkoniyat va imtiyozlar tufayli bugungi kunda Samarqandda yuzdan ortiq mehmonxona va 80 dan ortiq sayyohlik firmasi faoliyat ko‘rsatmoqda. Yildan-yilga ularning moddiy-texnik bazasi mustahkamlanib, zamon talablari darajasida yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish imkoniyatlari kengaymoqda.
Sayyohlikning ekologik, sog‘lomlashtirish, agro va faol turlarini rivojlantirish, ichki turizmni qo‘llab-quvvatlash maqsadida viloyat tumanlarida yangi sayyohlik yo‘nalishlari ochilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturida bu boradagi ishlarni izchil davom ettirish, viloyatni har tomonlama rivojlantirish, aholi manfaatlarini ta’minlash bo‘yicha ulkan reja va maqsadlarni bayon etgan edi. Prezidentimizning Samarqandga tashrifi davomida ana shu rejalar ijrosi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va istiqbolli loyihalar bilan tanishishi ko‘zda tutilgan.

President Shavkat Mirziyoyev has arrived in Samarkand region
Today President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has arrived in Samarkand region to review creative and beautification works, implementation pace of social-economic reforms in the region, for a dialogue with people.
Samarkand region has an important place in the economic, social and cultural life of our country due to its developed industry and agriculture, rich natural resources, a huge tourist potential.
Tens of types of vehicles are manufactured at the Samarkand automobile plant, JV Man Auto Uzbekistan, equipped in line with the advanced world standards. British-American Tobacco, Sam Antep Gilam, UrgGazKarpet, Amin Invest, Daka Tex, Agromir Samarkand, Sino JSC, Samarkandkimyo JSC, Sharq sanoati concern and other large industrial companies contribute to the development of region’s economy.
19 more joint ventures were founded in 2016, while their total number reached 263. The external trade turnover of the region constituted 1 billion 195 million US dollars. Last year the volume of exports increased by 1,5 times compared to 2015.
These dynamics may also be seen in the social-economic development of Samarkand. In 2016 the gross regional product increased by 8,7 per cent.
Samarkand residents, since ancient times known as skilful masters and enterprising people, achieve large results in the sphere of small business and private entrepreneurship. In 2016, 2838 multi-functional farming units were established, 9079 ha intensive orchards and 1000 ha wineries were planted. 11349 new jobs have been created in this sphere.
33 per cent of vegetables, 38 per cent of fruits, 34 per cent of milk, 27 per cent of meat, produced in the region, is processed by local enterprises. These growth rates are reflected in the increasing quality and level of life of people, appearance of cities and villages of the region.
Tourism is one of the main spheres of the economy of Samarkand region. Systemic works on efficient use of tourist resources, increasing the types and quality of travel services are currently underway in the region. Thanks to opportunities and conditions, created by the state, nowadays over one hundred hotels and over 80 travel firms operate in Samarkand. Their material-technical base is strengthening, the opportunities to provide high-quality services in line with contemporary requirements are widening.
New tourist directions are opened in order to develop environmental, recreational and agricultural tourism, supporting internal tourism.
In his pre-election meetings with the voters, Shavkat Mirziyoyev had laid out large plans and goals on consistent development of the works in this regard, comprehensive development of the region, ensuring the interests of the population. The visit of President Shavkat Mirziyoyev includes reviewing implementation of these plans and prospective projects.