Kasb-hunar bilan kelajak sari
O‘zbekiston Respublikasining “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonuni hamda “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida Andijon viloyati hokimligi, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi, xalq ta’limi boshqarmalari hamkorligida tashkil etilgan forumda umumta’lim maktablari, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarining bitiruvchilari, ota-onalar, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida yoshlarning zamonaviy bilim va kasb-hunarlarni puxta egallashi, iste’dod va salohiyatini namoyon etishi uchun keng imkoniyatlar yaratilayotgani alohida ta’kidlandi.
– Viloyatdagi 740 umumta’lim maktabida 430 ming, 129 akademik litsey va kasb-hunar kollejida 128 ming 500 dan ziyod o‘quvchi ta’lim-tarbiya olmoqda, – deydi viloyat o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi boshqarmasi boshlig‘i vazifasini bajaruvchi Furqat Buzrukov. – Joriy yilda 42 mingdan ziyod o‘quvchi maktabni, 41 mingdan ortiq yigit-qiz litsey va kollejlarni tamomlaydi. Bugungi tadbir 9-sinf o‘quvchilarining akademik litsey va kollejlardagi sharoitlar bilan tanishishi, kollej bitiruvchilarining ish beruvchilar bilan bevosita muloqot qilishiga imkoniyat yaratdi.
Ayni paytga qadar viloyatdagi kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari bilan korxona va tashkilotlar o‘rtasida amaliyot o‘tash va ishga joylashish bo‘yicha to‘rt tomonlama shartnomalar tuzish yakuniga yetkazilmoqda. Unga ko‘ra, bitiruvchilarning aksariyati o‘z mutaxassisligi bo‘yicha turli tashkilot va korxonalarda amaliyot o‘tab, malaka oshirmoqda.
– Men to‘rt tomonlama shartnoma asosida “Agrobank”ning viloyat filialida amaliyot o‘tayapman, – deydi Andijon bank kolleji bitiruvchisi Javohir Mamasoliyev. – Malakali mutaxassislar ko‘magida soha ishini puxta o‘rganishga harakat qilayapman. Kollejni tamomlab, shu yerda ishda qolmoqchiman.
Tadbirda o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi tizimidagi ta’lim muassasalarining imkoniyatlari, mavjud mutaxassisliklar, moddiy-texnik bazasi, o‘qish, kasb-hunar o‘rgatish borasidagi sharoitlari amaliy ko‘rgazmalar orqali namoyish etildi. Umumta’lim maktablari bitiruvchilariga kollejlar faoliyati to‘g‘risida keng ma’lumotlar berildi.
– Kollejimizda avtomobilsozlik sohasi uchun to‘rt ixtisoslik bo‘yicha mutaxassis tayyorlanadi, – deydi Andijon mashinasozlik kasb-hunar kolleji direktori Doston O‘rinov. – Tadbirda umumta’lim maktablari bitiruvchilari kollejimiz imkoniyatlari bilan ko‘rgazmali vositalar orqali tanishdi.
Forumda kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari mutaxassislikni qay darajada egallaganini o‘zlari tayyorlagan tikuvchilik, qandolatchilik, sanoat mahsulotlari ko‘rgazmalari orqali namoyish etdi.
Forum doirasida tashkil etilgan mehnat yarmarkasida viloyatdagi 44 korxona va tashkilot 185 bo‘sh ish o‘rni bilan ishtirok etdi. Yarmarkada ko‘plab bitiruvchilar o‘z mutaxassisligi bo‘yicha ishga joylashish uchun yo‘llanma oldi.

С профессией – в будущее
В мероприятии, организованном в рамках исполнения задач, намеченных в Законе Республики Узбекистан "О государственной молодежной политике" и Государственной программе "Год диалога с народом и интересов человека", Андижанским областным хокимиятом совместно с управлениями среднего специального, профессионального образования и народного образования, приняли участие выпускники общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных колледжей, родители, представители широкой общественности.
Особо отмечалось, что под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева создаются широкие возможности для получения молодежью глубоких современных знаний и профессий, проявления своих талантов и потенциала.
- В действующих в области 740 общеобразовательных школах обучаются 430 тысяч человек, в 129 академических лицеях и профессиональных колледжах - свыше 128500 учащихся, - говорит исполняющий обязанности начальника областного управления среднего специального, профессионального образования Фуркат Бузруков. - В этом году школы окончат свыше 42 тысяч выпускников, лицеи и колледжи - более 41 тысячи юношей и девушек. Сегодняшний форум создал возможность для учеников 9-х классов ознакомиться с условиями, созданными в академических лицеях и профессиональных колледжах, а выпускникам колледжей - непосредственно побеседовать с работодателями.
В эти дни подходит к концу заключение четырехсторонних договоров между выпускниками профессиональных колледжей области и предприятиями и организациями по прохождению практики и трудоустройству. В соответствии с этими договоренностями большинство выпускников проходит практику и повышает квалификацию по специальности в различных организациях и на предприятиях.
- На основе четырехстороннего договора прохожу практику в областном филиале "Агробанка", - говорит выпускник Андижанского банковского колледжа Жавохир Мамасолиев. - С помощью квалифицированных специалистов стараюсь хорошо овладеть своим делом. После окончания колледжа планирую остаться здесь работать.
На мероприятии с помощью выставок были продемонстрированы возможности образовательных учреждений системы среднего специального, профессионального образования, направления обучения в них, материально-техническая база, условия для учебы и овладения профессиями. Выпускникам общеобразовательных школ была предоставлена широкая информация о деятельности колледжей.
- В нашем колледже готовятся специалисты по четырем направлениям для сферы автомобилестроения, - говорит директор Андижанского профессионального колледжа машиностроения Достон Уринов. - На мероприятии выпускники общеобразовательных школ наглядно ознакомились с возможностями колледжа.
На форуме учащиеся профессиональных колледжей продемонстрировали свои способности на выставках швейной, кондитерской и промышленной продукции.
На организованной в рамках форума ярмарке труда 44 предприятия и организации области предложили 185 свободных рабочих мест. На ярмарке многие выпускники получили направления на работу по специальности.