Yaponiyadan Samarqandga
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va Yaponiya xalqaro turistik assotsiatsiyasi hamkorligida kunchiqar mamlakat fuqarolarining charter parvozlar orqali yurtimizga sayohati yo‘lga qo‘yildi.
Aprel-oktabr oylarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan mazkur sayohatlar davomida 2500 ga yaqin yaponiyaliklar bir hafta davomida Samarqand, Buxoro, Xiva, Toshkent shaharlarida bo‘lib, yurtimizdagi tarixiy-madaniy yodgorliklar, milliy an’ana va qadriyatlar bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
O‘tgan hafta ushbu loyiha doirasida Yaponiyadan Samarqandga birinchi charter reys amalga oshirildi. Sayyohlar Samarqand xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi. Marosimda Samarqand shahar hokimi Vohid Rahimov, Yaponiyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Nobuaki Ito ishtirok etdi.
– Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 2-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining turizm sohasini jadal rivojlantirishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mamlakatimizda turizmni rivojlantirish, mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish hamda mazkur tarmoqning iqtisodiyotdagi rolini oshirishga xizmat qilmoqda, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Ilhom Suvonov. – Yaponiyalik hamkasblar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan ushbu loyiha buning yorqin ifodasidir. O‘tgan yili kunchiqar yurtdan Samarqandga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar orqali 1000 ga yaqin sayyoh tashrif buyurgan edi. Joriy yilda bu ko‘rsatkich ikki yarim barobar oshishi kutilmoqda.
Mehmonlar Samarqanddagi qadimiy obidalar, muqaddas qadamjolar, so‘lim bog‘ va xiyobonlarni tomosha qildi. Samarqand shahridagi Hunarmandlar markazi, Registon maydonida namoyish etilgan milliy hunarmandlik mahsulotlari ko‘rgazmasi, folklor jamoalari chiqishlari va boshqa madaniy dasturlar sayyohlarga bir olam zavq bag‘ishladi. Turli milliy taomlar, Samarqand nonlari va boshqa noz-ne’matlardan bahramand bo‘ldi.
– Kishiga o‘zgacha kayfiyat bag‘ishlaydigan bahor kunlarida serquyosh O‘zbekiston zaminida bo‘lib turganimizdan juda xursandmiz, – deydi Kyoko Ikida. – Yurtingiz tabiati, musaffo havosi insonga huzur bag‘ishlar ekan. Odamlarning samimiy va mehmondo‘stligi har qancha tahsinga munosib. Boy tarixga ega Samarqand shahri bizga juda yoqdi. Bu yerdagi har bir obida o‘tmishning ma’lum bir davrlari haqida hikoya qiladi. Sayohatimiz taassurotlarga boy va hayajonli bo‘ldi.

Из Японии - в Самарканд
Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма совместно с Японской ассоциацией международного туризма наладили путешествия граждан Страны восходящего солнца в нашу страну посредством чартерных рейсов.
Во время путешествий, намечаемых на апрель-октябрь, около 2 тысяч 500 японцев посетят Самарканд, Бухару, Хиву, Ташкент, получат возможность ознакомиться с историческими и культурными памятниками нашей страны, национальными традициями и ценностями.
На прошлой неделе в рамках этого проекта из Японии в Самарканд выполнен первый чартерный рейс. Туристов торжественно встречали в Самаркандском международном аэропорту. В мероприятии приняли участие хоким города Самарканда Вохид Рахимов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Узбекистане Нобуаки Ито.
– Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан" способствует развитию туризма, эффективному использованию имеющихся ресурсов, а также повышению роли этой отрасли в экономике нашей страны, – говорит начальник Самаркандского областного регионального управления Государственного комитета по развитию туризма Илхом Сувонов. – Реализуемый совместно с японскими коллегами этот проект - яркое тому подтверждение. В прошлом году прямыми рейсами из Японии в Самарканд прибыло около 1000 туристов. Ожидается, что в этом году этот показатель увеличится в два с половиной раза.
Гости ознакомились с древними памятниками Самарканда, местами поклонения, прекрасными садами и скверами. Представленные в Центре ремесленничества, на площади Регистан выставка изделий народного творчества, выступления фольклорных коллективов и другая культурная программа пришлись по душе туристам. Они отведали национальные блюда, знаменитые самаркандские лепешки и другие яства.
– Мы рады, что в эти весенние дни находимся на земле Узбекистана, – говорит Кёко Икида. – Нам очень понравилась прекрасная природа вашей страны. Люди очень приветливые и гостеприимные. Сам город Самарканд с его богатой историей также произвел на нас большое впечатление. Его памятники говорят о минувших веках. Наше путешествие было наполнено яркими впечатлениями.