Xitoylik kinochilar bilan uchrashuv
“O‘zbekkino” milliy agentligi bosh direktori Otabek Musayev va boshqalar O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar barcha yo‘nalishlar qatori madaniyat va san’at sohasida ham izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
Kinematografiya sohasida o‘zaro tajriba almashish, istiqbolli loyihalar ustida ishlash, hamkorlikda qisqa metrajli, animatsion, hujjatli va badiiy filmlar suratga olish, turli festival va madaniy tadbirlar o‘tkazish bo‘yicha rejalar belgilab olingan.
– Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashda kinematografiya alohida o‘rin tutadi, – dedi «China Film Promotion International» kompaniyasi bosh direktori Gu Guotsin. – O‘zbekistonlik hamkasblarimiz bilan hamkorlikda professional kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish, sohaga zamonaviy texnika va texnologiyalarni keng joriy qilishga kelishib oldik. Kelgusida O‘zbekiston bilan hamkorlikda durdona kinoasarlar yaratish niyatidamiz.
Uchrashuvda kino sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish, mutaxassislar almashinuvini yo‘lga qo‘yish kabi masalalar muhokama qilindi.

Встречи с китайскими кинематографистами
Генеральный директор Национального агентства “Узбеккино” Отабек Мусаев и другие отметили, что сотрудничество между Узбекистаном и Китаем последовательно развивается в различных сферах и, в частности, в области культуры и искусства.
Намечены задачи по взаимному обмену опытом в области кинематографии, работе над перспективными проектами, совместным съемкам короткометражных, анимационных, документальных и художественных фильмов, проведению различных фестивалей и культурных мероприятий.
– В укреплении культурных связей между нашими странами кинематограф занимает особое место, – говорит генеральный директор компании «China Film Promotion International» Гу Гуоцин. – С узбекскими коллегами мы договорились о совместной подготовке профессиональных кадров и повышении их квалификации, широком внедрении в сферу современной техники и технологий. В будущем мы планируем совместно с Узбекистаном создавать высокохудожественные кинопроизведения.
На встрече обсуждены такие вопросы, как дальнейшее развитие взаимовыгодного сотрудничества, обмен специалистами в сфере кинематографии.