Xalqaro press-klub ish boshladi
Poytaxtimizda mamlakatimizda birinchi bor tashkil etilgan Xalqaro press-klubning taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda parlament a’zolari, vazirlik va idoralar, nodavlat va jamoat tashkilotlari rahbar va mutaxassislari, olimlar, mamlakatimizdagi xalqaro tashkilotlar vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Rasmiy marosimdan avval Xalqaro press-klub Jamoatchilik kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Xalqaro press-klub raisini saylash, tashkilot ramzini tasdiqlash va boshqa masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Xalqaro press-klub Jamoatchilik kengashi raisi S.Safoyev va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan mamlakatimizda islohotlar samaradorligini oshirish, davlat va jamiyatni har tomonlama uyg‘un, jadal rivojlantirish, barcha sohani modernizatsiya qilish va erkinlashtirish, xalq bilan muloqotni izchil yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi. Ushbu press-klub O‘zbekistonda ro‘y berayotgan voqea-hodisalar, islohotlar ko‘lamini tezkor va sifatli yoritishda interfaol maydonga aylanib, ijtimoiy muloqotni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
– Xalqaro press-klub nodavlat notijorat tashkiloti sifatida tashkil etildi. Mamlakatimiz axborot makonini yanada rivojlantirish, iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy hayotimizda bo‘layotgan o‘zgarishlar haqida obyektiv ma’lumotlarni xalqaro jamoatchilikka keng yetkazishni maqsad qilib qo‘yganmiz, – deydi Xalqaro press-klub raisi Sherzod Qudratxo‘jayev. – Ushbu media maydonda davlat boshqaruvi organlari, ekspertlik jamiyatlari vakillari, xorijlik va mahalliy mutaxassislar bilan ommaviy axborot vositalari ishtirokida ochiq muloqotlar, uchrashuvlar tashkil etish mo‘ljallanmoqda. Bu davlat hokimiyatining ochiqligini, o‘zaro cheklovlar va muvozanat tizimi hamda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar ustidan jamoatchilik nazoratini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Xalqaro press-klubda Xalq qabulxonalari faoliyati natijalari, O‘zbekiston ichki va tashqi siyosati, inson huquqlari himoyasi, Harakatlar strategiyasining amalga oshirilishi, yangidan qabul qilinayotgan qonun va qonunosti hujjatlarining muhokamasiga bag‘ishlangan yangi formatdagi tok-shou, bahs-munozaralar, matbuot anjumanlari tashkil qilish rejalashtirilgan. Shuningdek, yosh jurnalistlar uchun mahorat darslari, treninglar, mamlakatimizga tashrif buyurayotgan xorijiy delegatsiyalar, nufuzli xalqaro tashkilotlar va rasmiy doira vakillari ishtirokida media uchrashuvlar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Press-klubning yana bir jihati, mansabdor shaxslarning hisobotlarini tinglash emas, balki ishtirokchilar interfaol maydonda ekspertlar, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari va jurnalistlarning takliflari bilan tanishish, o‘zaro fikr almashish imkoniga ega bo‘ladi.

Открылся Международный пресс-клуб
В Ташкенте состоялась презентация организованного впервые в истории нашей страны Международного пресс-клуба.
В мероприятии приняли участие депутаты парламента, руководители и специалисты министерств и ведомств, негосударственных и общественных организаций, ученые, представители действующих в нашей стране международных организаций, работники средств массовой информации.
До официальной церемонии состоялось первое заседание Общественного совета Международного пресс-клуба. На нем обсуждены вопросы избрания председателя Международного пресс-клуба, утверждения символики организации и другие.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Общественного совета Международного пресс-клуба С.Сафоев и другие отметили, что Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым уделяется особое внимание повышению эффективности реформ, всестороннему динамичному развитию государства и общества, модернизации и либерализации всех сфер, последовательному налаживанию диалога с народом. Международный пресс-клуб послужит интерактивной площадкой в оперативном и качественном освещении происходящих в Узбекистане событий, реформ и масштабов преобразований, дальнейшем развитии социального диалога.
– Международный пресс-клуб организован в качестве негосударственной некоммерческой организации, его основная цель – дальнейшее развитие информационного пространства нашей страны, доведение до широкой международной общественности объективной информации об изменениях, происходящих в экономической, социальной и политической жизни Узбекистана, – сказал председатель Международного пресс-клуба Шерзод Кудратходжаев. – Планируется организация на этой медиа-площадке открытых диалогов, встреч с участием представителей органов государственного управления, экспертных сообществ, зарубежных и отечественных специалистов, работников средств массовой информации. Это послужит укреплению открытости государственной власти, общественного контроля за системой сдержек и противовесов, реформами, осуществляемыми в стране.
Намечена организация в Международном пресс-клубе брифингов, ток-шоу, дискуссий, пресс-конференций в новом формате, посвященных обсуждению результатов деятельности народных приемных, внутренней и внешней политики Узбекистана, защиты прав человека, реализации Стратегии действий, принимаемых законов и подзаконных актов. Также предусмотрено проведение мастер-классов, тренингов для молодых журналистов, медиа-встреч с зарубежными делегациями, представителями ведущих международных организаций и официальных кругов, посещающими нашу страну.
Отличительная особенность нового пресс-клуба заключается в том, что здесь будет избегаться от формальных отчетов должностных лиц, его площадка будет служить для интерактивного обмена мнениями между всеми участниками, экспертами, представителями институтов гражданского общества и журналистами, выдвижения инициатив и предложений.