O‘zbekiston Prezidenti MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-aprel kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Tashqi ishlar vazirlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedevni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, Hamdo‘stlik doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash masalasiga muhim ahamiyat qaratilayotganini alohida ta’kidladi. Bugungi kunda MDH ko‘p tomonlama hamkorlik, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirishning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashish va muhokama etish uchun o‘ziga xos maydon hisoblanadi.
Suhbat chog‘ida MDH doirasida erkin savdo zonasining to‘laqonli faoliyat yuritishini ta’minlash, shuningdek, transport-kommunikatsiya tarmoqlarini jadal rivojlantirish va butun mintaqaning tranzit salohiyatini yuksaltirishga yo‘naltirilgan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda mamlakatimizda ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy va huquqiy islohotlar amalga oshirilayotgani, 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasida O‘zbekistonni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilangani, Prezidentning virtual qabulxonasi, joylarda tashkil etilgan Xalq qabulxonalari odamlarning talab va istaklarini ro‘yobga chiqarayotgani, Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili doirasidagi ishlar yurtdoshlarimizning davlatga ishonchini mustahkamlayotgani ta’kidlandi.
S.Lebedev Prezidentimizga samimiy qabul, Toshkent shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Tashqi ishlar vazirlari kengashi majlisiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishda O‘zbekiston Respublikasi faol ishtirok etgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tashqi ishlar vazirlari kengashi majlisi samarali o‘tishiga muvaffaqiyat tiladi.

President of Uzbekistan received chairman of the Executive committee- Executive secretary of CIS
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on 6 April received chairman of the Executive committee- Executive secretary of the Commonwealth of Independent States Sergey Lebedev, who arrived in our country to take part in the regular meeting of the CIS Council of foreign ministers.
The Head of our state, welcoming the guest, particularly underlined the important significance, attached to the issues of enhancing and strengthening mutually beneficial cooperation within the framework of the Commonwealth. Nowadays the CIS is a unique arena for exchanging views and discussing topical issues of multilateral interaction, promoting joint programs and projects in different spheres of the economy.
During the talks, a particular attention was attached to the issues of ensuring full-scale functioning of the free trade zone within the frameworks of the CIS, as well as practical implementation of prospective projects, aimed at accelerated development of transport-communications networks and increasing the transit potential of the whole region.
Public and political, economic and legal reforms, carried out in our country, the Action Strategy on five priority directions of the development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021, the Virtual reception of the President and local People’s receptions and the works under implementation in the Year of the dialogue with people and human interests help to realize the requests and proposals of citizens and strengthen their trust in the state, it was underlined at the meeting.
Sergey Lebedev expressed to the Head of our state his sincere gratitude for a warm welcome as well as for the active participation of the Republic of Uzbekistan in preparing and conducting the meeting of the Council of foreign ministers of the Commonwealth in Tashkent.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev conveyed his wishes on successful and productive work to the participants of the upcoming meetings of the Council of foreign ministers.