O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan ellikdan ortiq hujjat imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi yakunlari bo‘yicha qator hujjatlar imzolandi.
Oliy darajadagi muzokaralarda o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishning muhim yo‘nalishlari belgilab olindi. Prezidentimizning tarixiy ahamiyat kasb etgan ushbu davlat tashrifi O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yangi bosqichga olib chiqishiga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin Qo‘shma bayonotni imzoladilar. O‘zbekiston – Rossiya munosabatlarini izchil rivojlantirish, o‘zaro hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga qaratilgan hukumatlararo, idoralararo bitimlar va boshqa qator hujjatlar imzolandi.
O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralar yakunlari bo‘yicha ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdi. Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin muzokaralar ochiqlik, o‘zaro ishonch va amaliy ruhda o‘tganini ta’kidladilar. Tashrif asnosida erishilgan 50 dan ortiq kelishuvlar, imzolangan hujjatlar O‘zbekiston va Rossiya taraqqiyotiga, ikki mamlakat xalqlarining farovonligini yanada yuksaltirishga, davlatlarimiz o‘rtasida hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilishi qayd etildi.

Подписано более пятидесяти документов, направленных на дальнейшее развитие сотрудничества Узбекистана и России
По итогам государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию подписан ряд документов.
На переговорах на высшем уровне определены важные направления дальнейшего развития сотрудничества. Этот государственный визит Президента нашей страны, имеющий историческое значение, послужит выведению на новый уровень стратегического партнерства и союзнических отношений между Узбекистаном и Россией.
Президенты Республики Узбекистан и Российской Федерации Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин подписали Совместное заявление. Подписаны межправительственные, межведомственные соглашения и ряд других документов, направленных на последовательное развитие узбекско-российских отношений, повышение на качественно новый этап взаимовыгодного сотрудничества.
Президенты Узбекистана и России по итогам встреч и переговоров на высшем уровне сделали заявление для представителей средств массовой информации. Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин отметили, что переговоры прошли в духе открытости, взаимного доверия и конструктивного диалога. Подчеркивалось, что достигнутые в ходе визита более 50 соглашений, подписанные документы послужат развитию Узбекистана и России, дальнейшему росту благосостояния народов двух стран, повышению на новый уровень взаимодействия между нашими государствами.