Prezidentlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida muzokaralarni davom ettirdilar.
Oliy darajadagi tashriflar muntazamlik kasb etgani davlatlararo munosabatlar yuksak darajada rivojlanayotganidan dalolat beradi. O‘zbekiston va Rossiya rahbarlarining bu galgi uchrashuvi Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov asos solgan o‘zaro manfaatli muloqotlarning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Unda savdo-iqtisodiyot, neft-kimyo, transport kommunikatsiyalari, qishloq xo‘jaligi, madaniyat, turizm, mehnat migrantlariga munosib sharoitlar yaratish va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Rossiya xalqaro maydonda bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Ikki mamlakatning tashqi siyosat, tashqi savdo, mudofaa mahkamalari o‘rtasida o‘zaro maslahatlashuvlar izchil amalga oshirilmoqda. Mamlakatlarimiz BMT, ShHT, MDH kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda.
O‘zbekiston – Rossiya munosabatlarida savdo-iqtisodiy hamkorlik asosiy o‘rin tutadi. 2013-2017-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik dasturi, 2015-2019-yillarda iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlariga oid hukumatlararo bitimga muvofiq bu sohadagi aloqalar izchil taraqqiy etmoqda.
Rossiya O‘zbekistonning yetakchi savdo sheriklaridan biri. O‘zbekiston Rossiyaga tabiiy gaz, transport vositalari, qora va rangli metallar, trikotaj, paxta tolasi, meva-sabzavotlar, turli xizmatlar eksport qiladi. Rossiya mamlakatimizga transport vositalari, kimyo va qog‘oz sanoati tovarlari, oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib beradi.
O‘zbekistonda rossiyalik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda tuzilgan 961 qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda. Mamlakatimizda Rossiyaning 64 firma va kompaniyasi vakolatxonasi ochilgan. Rossiya Federatsiyasi hududida o‘zbekistonlik hamkorlar bilan 595 tadbirkorlik subyektlari tashkil etilgan bo‘lib, ular samarali faoliyat olib bormoqda.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi izchil o‘sib bormoqda.
Ochiq va do‘stona ruhda o‘tgan muzokarada o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish, uni yangi bosqichga ko‘tarish borasida fikr almashildi.

Президенты рассмотрели вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
Регулярный характер визитов на высшем уровне свидетельствует о высокой степени межгосударственных отношений. Нынешняя встреча глав Узбекистана и России явилась логическим продолжением плодотворного диалога, основу которого заложил Первый Президент нашей страны Ислам Каримов.
На переговорах внимание было уделено вопросам дальнейшего развития сотрудничества в сферах торговли, экономики, нефтехимической отрасли, транспортных коммуникаций, сельского хозяйства, культуры, туризма, создания достойных условий для трудовых мигрантов и другим.
Узбекистан и Россия всемерно поддерживают друг друга на международной арене. Последовательно продолжаются двусторонние консультации между внешнеполитическими, внешнеторговыми и оборонными ведомствами наших стран. Стороны также эффективно взаимодействуют в рамках ООН, ШОС, СНГ и других международных структур.
В узбекско-российских отношениях ключевую роль играют торгово-экономические связи. В соответствии с Программой по экономическому сотрудничеству на 2013-2017 годы, Межправительственным соглашением об основных направлениях развития и углубления экономического сотрудничества на 2015-2019 годы динамично развивается взаимодействие в этой области.
Россия занимает лидирующее место среди торговых партнеров Узбекистана. Узбекистан экспортирует в эту страну природный газ, транспортные средства, черные и цветные металлы, трикотаж, хлопковое волокно, фрукты и овощи, различные услуги. Россия поставляет в нашу страну транспортные средства, изделия химической и бумажной промышленности, продовольственную продукцию.
В Узбекистане действует 961 совместное предприятие, созданное в сотрудничестве с российскими партнерами. В нашей стране открыты представительства 64 фирм и компаний России. На территории Российской Федерации эффективно действуют 595 субъектов предпринимательства, образованные совместно с узбекскими партнерами.
Последовательно растет объем взаимного товарооборота.
В ходе переговоров, прошедших в открытой и дружеской атмосфере, состоялся обмен мнениями о перспективах дальнейшего развития сотрудничества, выводе его на новый уровень.