2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va aholiga onkologik yordam ko‘rsatishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2017-04-05 | Hujjatlar
Respublikada sog‘liqni saqlashni isloh qilish davlat dasturlarini amalga oshirish doirasida aholiga onkologik tibbiy yordam ko‘rsatishning yaxlit tizimi tashkil etildi. Onkologiya xizmatining yagona vertikal integratsiyalashtirilgan tizimi yaratildi, onkologiya muassasalarini zamonaviy yuqori texnologiyali asbob-uskunalar bilan jihozlash ishlari amalga oshirilmoqda, professional kadrlar tayyorlashning zamonaviy ilmiy maktabi shakllantirilgan. Onkologiya muassasalari amaliyotiga saratonga tashxis qo‘yish va davolashning bir qancha zamonaviy usullari joriy etilgan, onkologik patologiya profilaktikasi tizimi takomillashtirilmoqda, bu esa kasallikning ilk bosqichlarida bemorlarni ikki baravar ko‘p aniqlash imkonini berdi.
Shu bilan birga, butun jahonda bo‘lgani singari, respublikada onkologik kasalliklar o‘sishi qayd etilmoqda. Tibbiyot fanini rivojlantirishning zamonaviy bosqichi saraton kasalliklarining oldini olish choralarini yanada takomillashtirishga va respublika aholisiga onkologik yordam berish sifatini jahon andozalari darajasigacha oshirishga yo‘naltirilgan ustuvor vazifalar hal etilishini taqozo qiladi.
Aholi orasida onkologik kasalliklarning oldini olish va barvaqt aniqlashning samarali tizimini yaratish, onkologik kasalliklarga tashxis qo‘yish va davolashning ilg‘or usullarini joriy etish, respublika onkologiya muassasalarining moddiy-texnik bazasini va kadrlar salohiyatini mustahkamlash hamda ularning tuzilmasini takomillashtirish maqsadida:
1. Quyidagilar onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va aholiga onkologik yordam ko‘rsatishni takomillashtirishning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
onkologik kasalliklarning oldini olish va barvaqt tashxis qo‘yish chora-tadbirlarini takomillashtirish, saraton kasalliklarini barvaqt aniqlashning skrining dasturlarini bosqichma-bosqich hamma joyda tatbiq etish;
aholining tashxis qo‘yish va davolashning zamonaviy yuqori texnologiyali usullaridan foydalanishini yaxshilash, onkologik kasalliklarni davolashning yuqori samaradorligiga erishish, onkologiya muassasalarining dori vositalari, reagentlar va sarflash materiallari bilan ta’minlanish darajasini oshirish;
yangi onkologiya muassasalarini qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal ta’mirlash, tibbiyot uskunalari, asboblar va inventar bilan jihozlash (to‘liq jihozlash) asosida ularning moddiy-texnik bazasini modernizatsiya qilish;
onkologiya muassasalarining kadrlar salohiyatini mustahkamlash hamda onkologik kasalliklarning oldini olish, tashxis qo‘yish va davolash sohasida respublikadagi ilmiy tadqiqotlar doirasini kengaytirish, shuningdek, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va ilmiy ishlanmalarning zamonaviy jahon tajribasini milliy sog‘liqni saqlash amaliyotiga joriy etish.
onkologiya sohasida tibbiyot tashkilotlari faoliyatini muvofiqlashtirishning yagona metodik vertikali shakllantirilishini nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi onkologiya xizmatining tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va aholiga onkologik yordam ko‘rsatishni takomillashtirish dasturi 2-ilovaga muvofiq;
2017-2021-yillarda respublika onkologiya muassasalarini tibbiyot uskunalari, asboblar va inventar bilan jihozlash (to‘liq jihozlash)ning asosiy parametrlari 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarini shakllantirishda har yili ushbu qaror bilan tasdiqlangan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va aholiga onkologik yordam ko‘rsatishni takomillashtirish dasturida ko‘zda tutilgan tadbirlarni bajarishga zarur mablag‘lar ajratilishini nazarda tutsin.
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi va Iqtisodiyot vazirligi bilan birgalikda ushbu qaror bilan tasdiqlangan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va aholiga onkologik yordam ko‘rsatishni takomillashtirish dasturini amalga oshirish uchun xorijiy davlatlar, xalqaro moliyaviy tashkilotlarning imtiyozli kreditlarini (qarzlarini) va grantlarini hamda boshqa byudjetdan tashqari mablag‘larni jalb etish yuzasidan zarur chora-tadbirlar ko‘rsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi va Moliya vazirligining:
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining Respublika onkologiya ilmiy markazini O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi etib qayta tashkil qilish;
Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida yuridik shaxs tashkil etmasdan, markaz xodimlarining umumiy soni doirasida Saraton profilaktikasi markazi va Eksperimental onkologiya markazini tashkil etish;
hududiy onkologik dispanserlarni va Toshkent shahar onkologiya dispanserini Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining filiallariga aylantirish to‘g‘risidagi taklifi qabul qilinsin.
4. Quyidagilar Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi hamda uning filiallari faoliyatining asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
aholining onkologik kasalliklarning oldini olish, tashxis qo‘yish va davolash bo‘yicha xalqaro andozalar darajasida ixtisoslashtirilgan yuqori texnologiyali tibbiy yordamga bo‘lgan talab-ehtiyojini qondirish;
onkologiya sohasida aholiga yuqori malakali davolash-profilaktika yordami ko‘rsatgan holda onkologik kasalliklarning oldini olish, tashxis qo‘yish va davolashning zamonaviy usullarini joriy etish;
onkologiya sohasida zamonaviy talablarga javob beradigan va zamonaviy onkologiyaning ilg‘or texnologiyalarini egallagan yuqori malakali tibbiyot kadrlari va ilmiy mutaxassislar tayyorlash;
onkologiya sohasida, shu jumladan, zamonaviy tibbiyot fanining ilg‘or yutuqlaridan foydalangan holda ilmiy-amaliy tadqiqotlar va ishlanmalarni amalga oshirish.
Saraton profilaktikasi markazi – onkologik kasalliklar profilaktikasi va skrining tekshirishlar o‘tkazish, onkologik kasalliklarga chalingan bemorlarning yagona ma’lumotlar bazasini (kanser-registr) shakllantirish, saratonning oldini olish samarali dasturlarini ishlab chiqqan holda epidemiologik vaziyat monitoringini olib borish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi-metodik faoliyatni ta’minlaydi;
Eksperimental onkologiya markazi – kanserogenez va saraton epidemiologiyasi hamda xavfli o‘smalar rivojlanishining molekulyar-biologik mexanizmi, o‘smaga qarshi mahalliy preparatlarni ishlab chiqish sohasida ilmiy tadqiqotlarni amalga oshiradi.
Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining tuzilmasi 4-ilovaga muvofiq;
Saraton profilaktikasi markazi va Eksperimental onkologiya markazining tuzilmalari 5- va 6-ilovalarga muvofiq;
Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi filialining namunaviy tuzilmasi 7-ilovaga muvofiq ma’qullansin.
O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziriga, zarurat bo‘lganda, Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi va uning filiallari tuzilmasiga xodimlarning umumiy soni doirasida o‘zgartirishlar kiritish huquqi berilsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi ushbu qaror talablarini hisobga olgan holda bir oy muddatda Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi to‘g‘risidagi Nizomni hamda uning filiallari namunaviy ustavini tasdiqlasin.
8. 2017-2020-yillarda Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi va uning filiallari binolarini rekonstruksiya qilish, mukammal ta’mirlash va yangilarini qurishning asosiy parametrlari 8-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Belgilansinki, Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi va uning filiallari binolarini rekonstruksiya qilish, mukammal ta’mirlash va yangilarini qurish ishlarini moliyalashtirish belgilangan tartibda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Ta’lim va tibbiyot muassasalarining moddiy-texnik bazasini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
9. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi A.N.Yunusxodjayev zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017-yil 4-aprel
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "2017-2021-yillarda
O‘zbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada
rivojlantirish va aholiga onkologik yordam ko‘rsatishni
takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qaroriga
Mustaqillik qo‘lga kiritilgandan keyin O‘zbekiston Respublikasida xalqimizning sog‘lig‘ini mustahkamlash, yetuk va barkamol avlodni tarbiyalash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi. Hozirgi vaqtda O‘zbekistonning barcha mintaqalarida tibbiy xizmatlar sifatini yanada oshirish uchun shart-sharoitlar yaratishga alohida e’tibor berilmoqda. Mamlakat Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqlarida aholining sifatli tibbiy xizmatga bo‘lgan ehtiyojini qondirish zarurligini qayta-qayta qayd etdi. Jumladan, joriy yilda bo‘lib o‘tgan sog‘liqni saqlash tizimining rahbar xodimlari bilan uchrashuvlarda davlat rahbari tomonidan tarmoqning holatiga tanqidiy baho berildi, bu aholi sog‘lig‘ini muhofaza qilish sohasida bir qancha muammolarni hal etish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.
Mamlakatni rivojlantirishning muhim ijtimoiy ustuvor vazifalari sifatida aholiga onkologik yordam berish sohasini takomillashtirish va modernizatsiya qilish sog‘liqni saqlash tizimini yanada isloh qilishning asosiy yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
Maqsadli davlat dasturlarini amalga oshirish doirasida respublikada sog‘liqni saqlash tizimining barcha darajalarini qamrab oluvchi, Respublika onkologiya ilmiy markazidan, 15 ta viloyat va shahar onkologiya dispanseridan, tumanlar va shaharlarning markaziy ko‘p tarmoqli poliklinikalari huzuridagi 232 ta onkolog xonalaridan iborat bo‘lgan onkologik yordam berishning yagona vertikal integratsiyalashtirilgan xizmati tashkil etildi. Onkologiya muassasalarini yuqori texnologik tibbiyot uskunalari bilan jihozlash va mutaxassislar tayyorlash tizimini takomillashtirish hisobiga onkologik kasalliklarga tashxis qo‘yish va davolashning zamonaviy standartlari tibbiyot amaliyotiga joriy etildi.
Shu bilan birga, respublikada, butun jahonda bo‘lgani singari, ijtimoiy-iqtisodiy farovonlik oshishi va aholining uzoq umr ko‘rishi bilan bog‘liq bo‘lgan onkologik kasalliklar o‘sishi qayd etilmoqda. Tibbiyot fanini rivojlantirishning zamonaviy bosqichi saraton kasalliklarining oldini olish choralarini yanada takomillashtirishga va respublika aholisiga onkologik yordam berish sifatini jahon standartlari darajasigacha oshirishga yo‘naltirilgan ustuvor vazifalar hal etilishini talab etadi.
Ushbu maqsadlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va aholiga onkologik yordam ko‘rsatishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori saraton kasalliklariga qarshi kurashning yangi bosqichini boshlab beradi, eng avvalo aholining davolashning yuqori texnologik usullariga bo‘lgan ehtiyojlarini qoplashga, onkologik kasalliklarning oldini olish va barvaqt aniqlashning zamonaviy tizimini yaratishga yo‘naltirilgan.
Qarorda asosiy maqsadi onkologik kasalliklar tufayli o‘limni pasaytirish hisobiga aholi hayoti sifatini yaxshilash va umrni uzaytirish hisoblangan onkologiya xizmatini yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilangan quyidagi tadbirlar amalga oshirilishi nazarda tutilgan:
aholini skrining tekshirishlarning samarali dasturlarini bosqichma-bosqich amalga oshirish yo‘li bilan onkologik kasalliklarni ilk bosqichlarda faol aniqlashning zamonaviy usullarini joriy etish;
aholining onkologik kasalliklarga tashxis qo‘yish va davolashning jahon standartlari darajasiga muvofiq bo‘lgan zamonaviy yuqori texnologik usullaridan foydalanishini yaxshilash;
reabilitatsiya va palliativ yordamning zamonaviy tizimini, shuningdek, xospislar tashkil etish yo‘li bilan onkologik kasalliklarga chalingan bemorlarning hayoti sifatini yaxshilash;
onkologik kasalliklarning oldini olish, tashxis qo‘yish va davolashning samarali usullarini ishlab chiqishga yo‘naltirilgan fundamental va ilmiy-amaliy tadqiqotlar doirasini kengaytirish hamda zamonaviy mahalliy o‘smaga qarshi preparatlar yaratish;
respublika onkologiya muassasalarini zamonaviy tibbiyot uskunalari bilan jihozlash, shuningdek, ularning binolari va xonalarini rekonstruksiya qilish, mukammal ta’mirlash va yangilarini qurish.
Qaror onkologik kasalliklarning oldini olish, barvaqt aniqlash va davolash sohasida tibbiyot tashkilotlari faoliyatini muvofiqlashtirishning yagona metodik vertikali shakllantirilishini nazarda tutadi. Ushbu vazifalarni hal etish uchun Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazini tashkil etish, shuningdek, mintaqaviy onkologiya dispanserlarini uning filiallariga aylantirish nazarda tutilgan. Quyidagilar yangidan tashkil etiladigan markaz va uning filiallari faoliyatining ustuvor vazifalari etib belgilangan:
aholining onkologik kasalliklarning oldini olish, tashxis qo‘yish va davolash bo‘yicha xalqaro standartlar darajasida ixtisoslashtirilgan yuqori texnologik tibbiy yordamga bo‘lgan talabini qondirish;
Xavfli o‘smalarga barvaqt tashxis qo‘yishni yaxshilash va importning o‘rnini bosadigan mahalliy o‘smaga qarshi preparatlarni yaratish maqsadida Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi negizida Saraton profilaktikasi va Eksperimental onkologiya markazlari tashkil etiladi.
Onkologik kasalliklarning oldini olish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi-metodik faoliyatni ta’minlash va skrining tekshirishlar o‘tkazish, onkologik kasalliklarga chalingan bemorlarning yagona axborot bazasini shakllantirish, shuningdek, saraton epidemiologiyasi va xavfli o‘smalar rivojlanishining molekulyar mexanizmi sohasida ilmiy tadqiqotlar olib borish, mahalliy o‘smaga qarshi preparatlarni ishlab chiqish markazlarning asosiy vazifalari hisoblanadi.
Rejalashtirilgan tadbirlar doirasida respublika onkologiya muassasalari saraton kasalliklarini endoskopik va radioterapevtik davolash bo‘yicha eng yangi apparatlar komplekslari bilan jihozlanadi, shu jumladan, respublikaga "Da Vinchi" robotlashtirilgan jarrohlik kompleksi va gamma tig‘ singari noyob uskuna yetkazib beriladi.
Viloyat onkologiya muassasalari tuzilmasida palliativ yordam berish bo‘yicha bo‘limlar, shuningdek, Toshkent, Farg‘ona, Samarqand va Urganch shaharlarida to‘rtta mintaqalararo xospislar tashkil etilishi respublika fuqarolarining hayoti sifati yaxshilanishiga prinsipial jihatdan muhim yondashuv bo‘ladi.
Respublikaning barcha hududida ko‘krak bezi va bachadon bo‘yni saratonini va Farg‘ona viloyatida tajriba loyihasini amalga oshirish doirasida qizilo‘ngach, me’da va kolorektal saratonni aniqlashga yo‘naltirilgan skrining tadqiqotlarini bosqichma-bosqich joriy etish yo‘li bilan onkologik kasalliklarning oldini olish va barvaqt tashxis qo‘yish chora-tadbirlarini takomillashtirishga, xavfli o‘smalarga barvaqt tashxis qo‘yishning molekulyar-biologik, genetik, endoskopik va nur usullarini onkologiya dispanserlari amaliyotiga joriy etishga muhim ahamiyat berilgan.
Onkologiya xizmatining kadrlar salohiyatini mustahkamlash va onkologik kasalliklarning oldini olish, tashxis qo‘yish va davolash sohasida ilmiy tadqiqotlar doirasini kengaytirish, shuningdek, ilmiy ishlanmalarning zamonaviy jahon tajribasini mahalliy amaliyotga joriy etish, vrachlarning xorijiy mamlakatlarda malaka oshirishi maqsadida yetakchi onkologiya klinikalari bilan sheriklik munosabatlarini o‘rnatish yo‘li bilan xalqaro hamkorlikni kengaytirish qabul qilingan dasturning muhim yo‘nalishlaridan biri etib belgilangan.
Umuman olganda, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasi aholisiga onkologik yordam berishni yanada rivojlantirish tadbirlarini amalga oshirishga O‘zbekiston Respublikasi byudjeti mablag‘laridan 32,5 milliard so‘m hamda xalqaro moliya institutlarining kredit mablag‘lari va grantlari hisobiga 144,1 million AQSh dollarini yo‘naltirish nazarda tutilgan.
Mamlakat Prezidentining qarorida nazarda tutilgan tadbirlarning amalga oshirilishi 100 ming aholiga onkologik kasalliklardan vafot etish ko‘rsatkichini 38,7 foizdan 35 foizgacha pasaytirish, onkologik kasalliklarga chalingan bemorlarni o‘smaga qarshi preparatlar bilan ta’minlashni 33 foizdan 90 foizgacha ko‘paytirish, aholining davolashning yuqori texnologik turlariga bo‘lgan ehtiyojini qoplashni 70 foizgacha yetkazish imkonini beradi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ushbu qarorida nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va sifatini oshirishga hamda respublika aholisiga onkologiya yordami berish sifatini oshirishga kuchli turtki beradi. Bu O‘zbekistonning ko‘p millatli aholisi sog‘lig‘i, fuqarolarning manfaatlari va aholi farovonligi hamma vaqt davlatning e’tiborida ekanligidan dalolat beradi. Ushbu intilishlar mamlakatimiz Prezidenti tomonidan Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili deb e’lon qilingan 2017-yilda boshlanishi teran ramziy ma’noga egadir.

О мерах по дальнейшему развитию онкологической службы и совершенствованию онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы
В рамках реализации государственных программ реформирования здравоохранения в республике создана целостная система оказания онкологической медицинской помощи населению. Создана единая вертикально интегрированная система онкологической службы, реализуются работы по оснащению онкологических учреждений современным высокотехнологичным оборудованием, сформирована современная научная школа подготовки профессиональных кадров. В практику онкологических учреждений внедрен ряд современных методов диагностики и лечения онкологических заболеваний, совершенствуется система профилактики онкологической патологии, что позволило в два раза увеличить выявление больных на ранних стадиях заболевания.
Вместе с тем в республике, как и во всем мире, отмечается рост онкологической заболеваемости. Современный этап развития медицинской науки требует решения приоритетных задач, направленных на дальнейшее совершенствование мер профилактики онкологических заболеваний и повышение качества онкологической помощи населению республики до уровня мировых стандартов.
В целях создания эффективной системы профилактики и раннего выявления онкологических заболеваний среди населения, внедрения передовых методов диагностики и лечения онкологических заболеваний, укрепления материально-технической базы и кадрового потенциала, а также совершенствования структуры онкологических учреждений республики:
1. Определить основными направлениями дальнейшего развития онкологической службы и совершенствования онкологической помощи населению:
совершенствование мер по профилактике и ранней диагностике онкологических заболеваний, поэтапное повсеместное внедрение скрининговых программ раннего выявления онкологических заболеваний;
улучшение доступа населения к современным высокотехнологичным методам диагностики и лечения, достижение высокой эффективности лечения онкологических заболеваний, повышение уровня обеспеченности онкологических учреждений лекарственными средствами, реагентами и расходными материалами;
модернизацию материально-технической базы онкологических учреждений на основе их нового строительства, реконструкции и капитального ремонта, оснащения (дооснащения) медицинским оборудованием, инструментами и инвентарем;
укрепление кадрового потенциала онкологических учреждений и расширение спектра отечественных научных исследований в области профилактики, диагностики и лечения онкологических заболеваний, а также расширение международного сотрудничества и внедрение современного мирового опыта научных разработок в практическое здравоохранение.
организационную структуру онкологической службы Республики Узбекистан, предусматривающую формирование единой методической вертикали координации деятельности медицинских организаций в сфере онкологии согласно приложению №1;
Программу дальнейшего развития онкологической службы и совершенствования онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы согласно приложению №2;
основные параметры оснащения (дооснащения) онкологических учреждений республики медицинским оборудованием, инструментами и инвентарем на 2017-2021 годы согласно приложению №3.
Министерству финансов Республики Узбекистан при формировании параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан ежегодно предусматривать необходимые ассигнования на выполнение мероприятий, предусмотренных в Программе дальнейшего развития онкологической службы и совершенствования онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, утвержденной настоящим постановлением.
Министерству здравоохранения совместно с Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли, Министерством иностранных дел и Министерством экономики Республики Узбекистан принять необходимые меры по привлечению льготных кредитов (займов) и грантов иностранных государств, международных финансовых организаций и других внебюджетных средств для реализации Программы дальнейшего развития онкологической службы и совершенствования онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, утвержденной настоящим постановлением.
3. Принять предложение Министерства здравоохранения, Министерства экономики и Министерства финансов Республики Узбекистан о:
преобразовании Республиканского онкологического научного центра Министерства здравоохранения Республики Узбекистан в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии Министерства здравоохранения Республики Узбекистан;
создании в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре онкологии и радиологии Центра профилактики рака и Центра экспериментальной онкологии, без образования юридического лица, в пределах общей численности персонала центра;
преобразовании территориальных онкологических диспансеров и Ташкентского городского онкологического диспансера в филиалы Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии.
4. Определить основными направлениями деятельности Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии и его филиалов:
удовлетворение спроса населения на оказание специализированной высокотехнологичной медицинской помощи на уровне международных стандартов по профилактике, диагностике и лечению онкологических заболеваний;
внедрение современных методов профилактики, диагностики и лечения онкологических заболеваний с оказанием высококвалифицированной лечебно-профилактической помощи населению в сфере онкологии;
подготовку высококвалифицированных медицинских кадров и научных специалистов в области онкологии, отвечающих современным требованиям и владеющих передовыми технологиями современной онкологии;
осуществление научно-практических исследований и разработок в области онкологии, в том числе с использованием передовых достижений современной медицинской науки.
Центр профилактики рака обеспечивает координационно-методическую деятельность по профилактике онкологических заболеваний и проведению скрининговых обследований, формированию единой информационной базы онкологических больных (канцер-регистра), мониторингу эпидемиологической ситуации с разработкой эффективных программ профилактики рака;
Центр экспериментальной онкологии осуществляет проведение научных исследований в области канцерогенеза и эпидемиологии рака, молекулярно-биологического механизма развития злокачественных опухолей, разработку отечественных противоопухолевых препаратов.
6. Одобрить:
структуру Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии согласно приложению №4;
структуры Центра профилактики рака и Центра экспериментальной онкологии согласно приложениям №5 и №6;
типовую структуру филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии согласно приложению №7.
Предоставить министру здравоохранения Республики Узбекистан право при необходимости вносить изменения в структуры Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии и его филиалов в пределах общей численности персонала.
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок утвердить Положение о Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре онкологии и радиологии, типовой устав его филиалов с учетом требований настоящего постановления.
8. Утвердить основные параметры нового строительства, реконструкции и капитального ремонта Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии и его филиалов на 2017-2020 годы согласно приложению №8.
Определить, что финансирование работ по новому строительству, реконструкции и капитальному ремонту Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии и его филиалов будет осуществляться за счет средств внебюджетного Фонда развития материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений при Министерстве финансов Республики Узбекистан в установленном порядке.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Юнусходжаева А.Н.
Город Ташкент, 4 апреля 2017 года.
«О мерах по дальнейшему развитию онкологической службы
и совершенствованию онкологической помощи
населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы»
С обретением независимости в Республике Узбекистан укрепление здоровья нашего народа, обеспечение воспитания зрелого и гармонично развитого молодого поколения является одним из приоритетных направлений государственной политики. В настоящее время в Узбекистане уделяется особое внимание созданию условий для дальнейшего повышения качества медицинских услуг во всех регионах республики. Президент страны Шавкат Мирзиёев неоднократно отмечал в своих выступлениях необходимость удовлетворения потребности населения в качественных медицинских услугах. Так, на встречах с руководящими работниками системы здравоохранения, состоявшихся в текущем году, главой государства была дана критическая оценка состояния отрасли, что стало пусковым механизмом на пути решения целого ряда проблем в области охраны здоровья населения.
Одним из основных направлений дальнейшего реформирования системы здравоохранения определено совершенствование и модернизация сферы оказания онкологической помощи населению как важнейшего из социальных приоритетов развития страны.
В рамках реализации целевых государственных программ в республике создана единая вертикально интегрированная служба онкологической помощи, охватывающая все уровни системы здравоохранения, состоящая из Республиканского онкологического научного центра, 15 областных и городских онкологических диспансеров, 232 кабинетов онкологов при центральных многопрофильных поликлиниках городов и районов. За счет оснащения онкологических учреждений высокотехнологичным медицинским оборудованием и совершенствования системы подготовки специалистов в медицинскую практику внедрены современные стандарты диагностики и лечения онкологических заболеваний.
Вместе с тем в Республике Узбекистан, как и во всем мире, отмечается рост онкологических заболеваний, связанный с повышением социально-экономического благополучия и увеличением продолжительности жизни населения. Современный этап развития медицинской науки требует решения приоритетных задач, направленных на дальнейшее совершенствование мер профилактики раковых заболеваний и повышение качества онкологической помощи населению республики до уровня мировых стандартов.
В этих целях постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию онкологической службы и совершенствованию онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы» открывает новый этап борьбы с раковыми заболеваниями, ориентированный, прежде всего, на покрытие потребности населения в высокотехнологичных методах лечения, создание современной системы профилактики и раннего выявления онкологических заболеваний.
Постановлением определены приоритетные направления дальнейшего развития онкологической службы, основной целью которых является увеличение продолжительности и улучшение качества жизни населения за счет снижения смертности от онкологических заболеваний, и предусмотрена реализация следующих мероприятий:
внедрение современных методов активного выявления онкологических заболеваний на ранних стадиях путем поэтапной реализации эффективных программ скрининговых обследований населения;
улучшение доступа населения к современным высокотехнологичным методам диагностики и лечения онкологических заболеваний, соответствующих уровню мировых стандартов;
улучшение качества жизни больных с онкологическими заболеваниями путем создания современной системы реабилитационной и паллиативной помощи, а также хосписов;
расширение спектра фундаментальных и прикладных научных исследований, направленных на разработку эффективных методов профилактики, диагностики и лечения онкологических заболеваний, а также создание современных отечественных противоопухолевых препаратов;
оснащение современным медицинским оборудованием онкологических учреждений республики, а также строительство, реконструкция и капитальный ремонт их задний и помещений.
Постановление предусматривает формирование единой методической вертикали координации деятельности медицинских организаций в сфере профилактики, раннего выявления и лечения онкологических заболеваний. Для решения этих задач предусмотрено создание Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии, а также преобразование региональных онкологических диспансеров в его филиалы. Приоритетными направлениями деятельности вновь создаваемого центра и его филиалов определены:
подготовка высококвалифицированных медицинских кадров и научных специалистов в области онкологии, отвечающих современным требованиям и владеющих передовыми технологиями современной онкологии;
В целях улучшения ранней диагностики злокачественных новообразований и разработки отечественных импортозамещающих противоопухолевых препаратов на базе Республиканского специализированного научно-практического центра онкологии и радиологии будут созданы центры профилактики рака и экспериментальной онкологии. Основными задачами которых будет обеспечение координационно-методической деятельности по профилактике онкологических заболеваний и проведение скрининговых обследований, формирование единой информационной базы онкологических больных, а также проведение научных исследований в области эпидемиологии рака и молекулярного механизма развития злокачественных опухолей, разработка отечественных противоопухолевых препаратов.
В рамках планируемых мероприятий онкологические учреждения республики будут оснащены новейшими аппаратными комплексами по эндоскопическому и радиотерапевтическому лечению раковых заболеваний, в том числе в республику будет поставлено такое уникальное оборудование, как роботизированный хирургический комплекс «Да Винчи» и гамма нож.
Принципиально новым подходом в улучшение качества жизни граждан республики будет создание отделений по оказанию паллиативной помощи в структуре областных онкологических учреждений, а также четырех межрегиональных хосписов в Ташкенте, Фергане, Самарканде и Ургенче.
Важное значение уделено совершенствованию мер профилактики и ранней диагностики онкологических заболеваний путем поэтапного внедрения скрининговых исследований, направленных на выявление на всей территории республики рака молочной железы и шейки матки, а также рака пищевода, желудка и колоректального рака в рамках реализации пилотного проекта в Ферганской области, внедрению в практику онкологических диспансеров молекулярно-биологических, генетических, эндоскопических и лучевых методов ранней диагностики злокачественных новообразований.
Одним из важнейших направлений принятой программы определено укрепление кадрового потенциала онкологической службы и расширение спектра научных исследований в области профилактики, диагностики и лечения онкологических заболеваний, а также расширение международного сотрудничества путем установления партнерских отношений с ведущими онкологическими клиниками с целью внедрения современного мирового опыта научных разработок в отечественную практику, повышения квалификации врачей в зарубежных странах.‎
В целом на реализацию мероприятий по дальнейшему развитию онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы предусмотрено направление 32,5 миллиарда сумов из бюджета Республики Узбекистан и 144,1 миллиона долларов США за счет кредитов и грантов международных финансовых институтов.
Реализация мероприятий, предусмотренных решением Президента страны, позволит снизить показатель смертности от онкологических заболеваний с 38,7 до 35 на 100 тысяч населения, увеличить обеспеченность онкологических больных противоопухолевыми препаратами с 33 процентов до 90 процентов, довести покрытие потребности населения в высокотехнологических видах лечения до 70 процентов.
Реализация мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением Президента Республики Узбекистан, даст мощный импульс дальнейшему развитию онкологической службы и повышению качества онкологической помощи населению республики. Это свидетельствует о том, что здоровье многонационального населения Узбекистана, интересы граждан и благополучие народа всегда будут в центре внимания государства. Глубоко символично, что эти стремления будут начаты в 2017 году, объявленном Президентом страны Годом диалога с народом и интересов человека.