O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Moskvaga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan 4-aprel kuni davlat tashrifi bilan Moskvaga keldi.
Ikki davlat bayroqlari bilan bezatilgan “Vnukovo-2” aeroportida oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Davlatimiz rahbarini Rossiya Federatsiyasi hukumati a’zolari kutib oldi.
Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, ilmiy-texnik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qiladilar, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik muammolar yuzasidan fikr almashadilar.
Mamlakatimiz Prezidentining davlat tashrifi chog‘ida ikki davlat Prezidentlarining Qo‘shma bayonoti, O‘zbekiston bilan Rossiyaning turli sohalardagi hamkorligini yanada rivojlantirishga qaratilgan 50 dan ortiq hujjat imzolanishi mo‘ljallangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiyaga davlat tashrifiga tayyorgarlik doirasida mamlakatimizning Moskva shahridagi elchixonasida 3-aprel kuni O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. Ikki davlat vakolatli vakillari savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida umumiy qiymati 3,5 milliard AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan 16 ta ikki tomonlama bitim, shartnoma va boshqa hujjatlarni imzoladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев прибыл в Москву
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина 4 апреля с государственным визитом прибыл в Москву.
В украшенном государственными флагами двух стран аэропорту “Внуково-2” в честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Главу нашего государства встретили члены правительства Российской Федерации.
Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин обсудят вопросы укрепления стратегического партнерства и союзнических отношений между Узбекистаном и Россией, перспективы развития взаимовыгодного сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах, обменяются мнениями по актуальной региональной и международной проблематике.
В ходе государственного визита Президента нашей страны планируется подписание Совместного заявления Президентов двух государств, свыше 50 документов, направленных на дальнейшее развитие сотрудничества между Узбекистаном и Россией в различных сферах.
В рамках подготовки к государственному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Россию 3 апреля в Посольстве нашей страны в Москве состоялась церемония подписания узбекско-российских документов. Полномочные представители сторон подписали 16 двусторонних соглашений, контрактов и других документов в торгово-экономической и инвестиционной сферах на общую сумму более 3,5 миллиарда долларов США.