O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Navro‘z umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi tabrik so‘zi
2021-03-21
Assalomu alaykum, muhtaram vatandoshlar!
Siz, azizlarni, sizlar orqali ko‘p millatli xalqimizni sharqona yangi yil – Navro‘z bayrami bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Nuroniy otaxon va onaxonlarimizga, hurmatli aka-uka, munis opa-singillarimizga, navqiron yoshlarimiz, suyukli farzandlarimizga, xorijdagi vatandoshlarimizga – butun el-yurtimizga o‘zimning yuksak hurmat-ehtiromim va eng ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Hammamiz orziqib va sog‘inib kutadigan yangilanish va yasharish ayyomi – Navro‘zi olam barchamizga muborak bo‘lsin!
Buyuk Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, har kunimiz Navro‘z bo‘lsin!
O‘tgan yili pandemiya tufayli Navro‘z bayramini har doimgidek katta tantana qilib, keng nishonlay olmagan edik. O‘shanda, bu tashvishli kunlar albatta ortda qoladi, hali ko‘p to‘y-tomosha va sayillarni xalqimiz bilan birgalikda o‘tkazamiz, deb ezgu niyat qilgan edik.
Bugun ana shu orzu va intilishlarimiz ro‘yobga chiqmoqda. Go‘zal va jonajon yurtimizda yana shodiyonalar, yana quvonchli kunlar boshlanmoqda.
Albatta, barchamiz yaxshi tushunamizki, butun dunyoda koronavirus balosi hali to‘la bartaraf etilgani yo‘q. Afsuski, u biz bilan birga, yonimizda yashamoqda.
Xalqimiz sog‘lig‘ini asrash yo‘lida qanday sa’y-harakatlar va katta amaliy ishlar qilganimiz barchangizga yaxshi ma’lum. Endi shuncha mehnatimiz, ko‘rgan chora-tadbirlarimiz bekorga ketmasligi uchun pandemiyaga qarshi kurashni bir lahza ham to‘xtatmasligimiz lozim. O‘zimiz va yaqinlarimizni himoya qilishimiz, beparvolik va beg‘amlikka berilmasligimiz shart. Doimo hushyor va mas’uliyatli bo‘lib yashashimiz,  to‘plagan tajribamizga tayanib, albatta, ehtiyotkorlik bilan tizimli ish olib borishimiz zarur.
Shundagina mehnatkash xalqimiz bilan ezgu maqsadlarimiz va katta rejalarimizni yangi kuch, yangi g‘ayrat bilan davom ettira olamiz.
Bugun sizlarning nurli chehrangizni ko‘rib, xalqimiz ham xuddi go‘zal bahor faslidek kuch va qudratga to‘lib borayotganiga yana bir bor amin bo‘ldim.
Ko‘klam nafasi yurtimiz uzra kezayotgan mana shunday tarovatli kunlarga sog‘-omon yetkazgani uchun Yaratganga cheksiz shukronalar aytish biz uchun ham qarz, ham farzdir.
Pandemiya boshlangan birinchi kunlarda men xalqimizga murojaat qilib, bu sinovdan yanada kuchli va qudratli bo‘lib chiqamiz, deb ishonch bildirgan edim.
Chindan ham, bizning kuchimiz – birlik va ahillikda; bizning qudratimiz – mehr-oqibat, o‘zaro ko‘mak va saxovatda; bizning yutug‘imiz ertangi kunga bo‘lgan yuksak ishonchimizda.
Bu adolatli haqiqatni boshimizdan kechirgan sinovli kunlar yana bir bor isbotladi.
Mana shu mashaqqatli davr bizning bir-birimizga naqadar bog‘liq va kerak ekanimizni yaqqol ko‘rsatdi. Shuningdek, bir-birimizni asrab-avaylab, qadrlab yashashimiz hayotiy zarurat ekanini to‘la namoyon etdi. Biz faqat birgalikda, hamjihatlikda buyuk ishlarga qodir ekanimizni pandemiya sinovlari yana bir karra tasdiqlab berdi, desam, sizlar ham bu fikrga qo‘shilasizlar.
Albatta, koronavirus tufayli dunyoda ko‘p narsa o‘zgarmoqda. Lekin xalqimizning ona tabiatga, muqaddas zaminga muhabbati, azaliy qadriyatlarga ehtirom va sadoqati aslo o‘zgargani yo‘q. Aksincha, bunday olijanob xislatlarimiz yanada ziyoda bo‘lmoqda, sayqal topmoqda.
Shu bois ham azaldan bahoriy uyg‘onish va nafosat timsoli bo‘lgan Navro‘zi olam biz uchun tobora ardoqli bo‘lib bormoqda.
Bu yilgi Navro‘zning yana bir muhim jihati shundaki, u jonajon Vatanimiz mustaqilligining qutlug‘ 30 yillik bayrami tadbirlari o‘tadigan yilga to‘g‘ri kelmoqda.
Navro‘z – chinakam xalq bayrami, milliy o‘zligimiz ko‘zgusi, ma’naviy va madaniy hayotimizning ajralmas qismidir.
Ming yillar oldin ota-bobolarimiz bu ulug‘ ayyomni qanday pok niyat va yorug‘ umidlar bilan kutib olgan bo‘lsalar, bugun ham xalqimiz mana shunday baland kayfiyat bilan Navro‘zga peshvoz chiqmoqda.
Yam-yashil dalalar va gullagan bog‘larda, maydon va xiyobonlarda, qishloq va ovullarda, mahalla va ko‘chalarda Navro‘zning dilbar taronalari – Yangi kun navolari yangramoqda. Qir-adirlarda mard o‘g‘lonlarimiz ko‘pkari chopib, kurash tushmoqda. Keksayu yosh yurtdoshlarimiz sumalak to‘la qozonlar atrofida o‘yin-kulgular qilib, bahor ne’matlari va bayram quvonchini o‘zaro baham ko‘rmoqdalar.
Shunday shukuhli va betakror damlarda barchamiz tinch va osoyishta hayot hamda xotirjamlik qadrini yanada teranroq his etmoqdamiz.
bugungi murodbaxsh va fayzli kunlarda mirishkor dehqon va fermerlarimiz ulkan niyat va rejalar bilan qadrdon dalasi sari yo‘l olmoqda.
Fursatdan foydalanib, azmu shijoatli bobodehqonlarimizni yangi mehnat mavsumi bilan samimiy qutlaymiz. Ushbu qutlug‘ bayram kunlarida joriy yilda ham dalalarda hosillarimiz mo‘l va barakali, rizqu nasibamiz yanada ziyoda bo‘lsin, deb barchamiz duolar qilamiz.
Hurmatli bayram ishtirokchilari!
Navro‘zning o‘lmas ruhi va boqiy falsafasi biz bugun bunyod etayotgan yangi O‘zbekiston g‘oyasi bilan g‘oyat uyg‘un va hamohangdir.
Butun olam, yeru ko‘k uyg‘onayotgan bu ajib faslda yurtimizdagi yangi Uyg‘onish davri – Uchinchi Renessans orzusi qalblarimizga beqiyos kuch va ishonch olib kirmoqda.
Xalqimizning fidokorona mehnati, qat’iy siyosiy irodamiz bilan biz keng ko‘lamli islohotlarimizni bundan keyin ham jadal davom ettiramiz. Qanchalik qiyin bo‘lmasin, el-yurtimiz manfaatini, jondan aziz farzandlarimiz kelajagini ta’minlashga xizmat qiladigan, tanlagan to‘g‘ri yo‘limizdan hech qachon ortga qaytmaymiz.
Ayni shu maqsadda mamlakatimizda o‘nlab zamonaviy korxonalar, sanoat hududlari va klasterlar, “IT-park” va texnoparklar, transport-kommunikatsiya tarmoqlari, shinam uy-joylar, ko‘rkam bog‘cha va maktablar, oliy o‘quv yurtlari, tibbiyot, madaniyat va sport maskanlari barpo etilmoqda. Shahar va qishloqlarimiz qiyofasi tobora chiroy ochib, jonajon diyorimiz yanada obod va go‘zal bo‘lib bormoqda.
Zero, Navro‘zi olamning mazmun-mohiyatida insonni ulug‘lash, uning qadri, izzat-hurmatini joyiga qo‘yish kabi ezgu fazilatlar mujassamdir.
Yurtimizda aholining barcha qatlamlari, birinchi navbatda, xotin-qizlar va yoshlarning muammolarini hal etish, ularni bilim va kasb-hunarga o‘rgatish, ish o‘rinlari, daromad manbai, turar-joylar bilan ta’minlashga ustuvor ahamiyat berilmoqda. Ayniqsa, ijtimoiy yordam va ko‘makka muhtoj, ko‘ngli yarim insonlarga chinakam e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatish doimiy faoliyatimiz mezoniga aylanmoqda.
Bu boradagi ishlarimiz “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da mazmun va sifat jihatidan mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarilmoqda.
Mana shunday amaliy harakatlarimiz kelgusida yanada kengayib, “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!” degan olijanob maqsadimizga albatta yetamiz.
Navro‘z – inson va tabiatni asrab-avaylashga, tinchlik, do‘stu birodarlik va hamkorlik kabi umumbashariy qadriyatlarni e’zozlashga chorlaydigan ulug‘ bayramdir.
Ushbu qutlug‘ ayyomda turli nizo va adovatlar, gina-arazlar unutiladi, xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hurmat va ahillik tamoyillari yanada kuchayadi.
Ana shunday beqiyos fazilatlari tufayli Navro‘z nafaqat mamlakatimiz, balki butun Sharq olamida zamonlar osha bezavol yashab kelmoqda. Shuning uchun ham Navro‘z yurtimizda istiqomat qilayotgan 130 dan ziyod millat va elat vakillarini bir oiladek birlashtiradigan go‘zal bayramga aylandi.
Sizlarga ma’lumki, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan 21-mart – Xalqaro Navro‘z kuni deb e’lon qilinib, u YUNESKOning Insoniyat nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan. Ushbu sananing jahon miqyosida keng nishonlanishi uning xalqaro nufuzi va ahamiyati tobora yuksalib borayotganidan dalolat beradi.
Mana shu nurafshon ayyomda uzoq-yaqin barcha davlatlarning xalqlariga, xorijiy do‘st va hamkorlarimizga ezgu tabrik va salomlarimizni yo‘llab, ularga tinchlik va ravnaq tilaymiz.
Qadrli otaxon va onaxonlar!
Muhtarama opa-singillar!
Hurmatli aka-ukalar!
Aziz farzandlarim – navqiron yoshlarimiz!
Qadimiy va go‘zal bayramimiz – Navro‘zi olam bilan barchangizni yana bir bor chin dildan tabriklayman.
Sharqona Yangi yilimiz har bir xonadonga, jonajon O‘zbekistonimizga tinchlik-xotirjamlik, sog‘lik-omonlik, baxtu saodat hamda fayzu baraka olib kelsin!

Искренне, от всего сердца поздравляю Вас и в вашем лице весь наш многонациональный народ с новым годом по восточному календарю – праздником Навруз.
Выражаю глубокое уважение и наилучшие пожелания нашим почтенным ветеранам, дорогим женщинам, энергичной молодежи, соотечественникам за рубежом – всему нашему народу.
С долгожданным праздником весны и обновления вас, мои дорогие!
Как сказал великий поэт Алишер Навои, пусть каждый наш день будет как Навруз!
В прошлом году из-за пандемии мы не смогли широко, как прежде, отметить Навруз. Тогда мы с благими помыслами надеялись на то, что тревожные дни обязательно останутся позади и все вместе мы отметим еще немало ярких праздников.
Сегодня эти добрые мечты и надежды осуществляются. В наш прекрасный край вновь пришли радостные, праздничные дни.
Конечно, мы понимаем, что во всем мире опасность коронавируса пока не миновала. Она все еще присутствует в нашей жизни.
Вам всем хорошо известно, какую большую работу мы проделали для сохранения здоровья нашего народа. Теперь, чтобы наш труд не оказался напрасным, ни на мгновение нельзя прекращать борьбу с пандемией. Нужно защищать от этой напасти себя и близких, не допуская беспечности и равнодушия, обязательно сохранять бдительность и ответственность, опираясь на приобретенный опыт, вести работу на системной основе, соблюдая меры предосторожности.
Только тогда вместе с нашим трудолюбивым народом мы с новыми силами и энергией сможем, реализуя большие планы, продолжить путь к достижению наших благородных целей.
Сегодня, видя ваши радостные лица, я вновь убеждаюсь в том, что весна придает мощную созидательную силу нашему народу.
Мы благодарим Всевышнего за эти светлые дни, когда на нашей земле ощущается дыхание весны.
В первые дни пандемии я обратился к нашему народу, выразив уверенность в том, что из этого испытания мы выйдем еще более крепкими.
Действительно, наша сила – в единстве и сплоченности; наша мощь – в доброте, душевной щедрости и взаимной поддержке; наш успех – в твердой уверенности в завтрашнем дне.
Пережитые нами испытания вновь подтвердили справедливость этой истины.
Прошедший очень трудный период наглядно показал, насколько мы взаимосвязаны и нужны друг другу и как важно беречь и ценить тех, кто рядом. Думаю, вы согласитесь – он еще раз доказал, что вместе мы способны на великие дела.
Конечно, пандемия многое изменила в мире. Неизменной остается лишь любовь нашего народа к этой священной земле, родной природе, преданность и уважение к своим вечным национальным ценностям. Более того, эти благородные качества усилились и стали проявляться еще ярче.
Именно поэтому праздник Навруз, испокон веков являющийся символом красоты и пробуждения природы, сегодня нам особенно дорог.
Еще одной важной особенностью Навруза в этом году стало то, что его атмосфера созвучна духу мероприятий, посвященных предстоящей знаменательной дате – 30-летию независимости нашей Родины.
Навруз – поистине народный праздник, зеркало нашего национального самосознания, неотъемлемая часть нашей духовной и культурной жизни.
Сегодня наш народ, как и тысячи лет назад, встречает Навруз в приподнятом настроении и с чистыми помыслами. На зеленых полях и в цветущих садах, на площадях и аллеях, в селах и аулах, махаллях и на улицах, повсюду звучат мелодии Навруза – как песня Нового дня. В долинах и на взгорьях состязаются отважные наездники, идут соревнования по курашу. И взрослые, и дети веселятся, участвуют в приготовлении сумаляка, угощают друг друга неповторимыми весенними яствами, делятся радостью праздника.
В такие лучезарные дни все мы еще глубже осознаем ценность мирной и спокойной жизни.
В эту благословенную пору трудолюбивые дехкане и фермеры с большими надеждами выходят в поля.
Пользуясь случаем, мы искренне поздравляем наших самоотверженных земледельцев с началом нового сезона и желаем, чтобы в нынешнем году был собран богатый урожай, в каждом доме были достаток и благополучие.
Высокий дух и жизнеутверждающая философия Навруза созвучны идеям нового Узбекистана, который мы сегодня строим.
В это прекрасное время, когда пробуждается все вокруг, мечта о новой эпохе Возрождения – Третьем Ренессансе наполняет наши сердца огромной силой, вдохновляет нас на новые свершения.
Благодаря самоотверженному труду нашего народа и твердой политической воле мы последовательно, динамично продолжим масштабные реформы. И как бы ни было трудно, во имя интересов народа, ради будущего наших детей мы никогда не свернем с избранного пути.
Именно в этих целях в стране создаются десятки современных предприятий, промышленных зон и кластеров, IT- и технопарков, транспортно-коммуникационных сетей, возводится комфортабельное жилье, прекрасные детские сады и школы, высшие учебные заведения, объекты здравоохранения, культуры и спорта. Благоустраиваются города и села, преображается и становится еще краше вся страна.
Как известно, главный смысл Навруза заключается в ярком проявлении гуманизма, уважения чести и достоинства человека.
В Узбекистане приоритетное внимание уделяется решению проблем всех слоев населения, в первую очередь женщин и молодежи, обучению их знаниям и профессиям, трудоустройству, обеспечению источниками дохода и жильем. Важной частью нашей работы является совершение добрых дел, оказание всесторонней заботы и внимания тем, кто нуждается в социальной помощи и моральной поддержке.
В Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения проводимую в этом направлении работу мы поднимем на качественно новый, более высокий уровень.
Масштаб таких практических дел в будущем расширится, наш народ обязательно достигнет своей благородной цели «Нам жить в новом Узбекистане – свободной и процветающей стране!».
Навруз – великий праздник, призывающий бережно относиться к человеку и природе, укреплять мир, взаимопонимание и сотрудничество. В эти радостные дни забываются все распри и конфликты, обиды и ссоры, между народами крепнут дружба и согласие.
Благодаря таким своим уникальным свойствам Навруз на протяжении тысячелетий остается неотъемлемой частью жизни не только нашего, но и всех народов Востока. Сегодня Навруз наполнился еще более глубоким смыслом и содержанием, этот прекрасный праздник в нашей стране стал по-настоящему всенародным, объединяет представителей более 130 наций и народностей, проживающих в Узбекистане, в единую, сплоченную семью.
Как известно, Организация Объединенных Наций объявила 21 марта Международным днем Навруза, он включен ЮНЕСКО в Список нематериального культурного наследия человечества. Широкое празднование Навруза на международном уровне свидетельствует о его возрастающем авторитете и значении во всем мире.
В этот светлый день мы приветствуем и поздравляем народы всех стран ближнего и дальнего зарубежья, наших иностранных друзей и партнеров и желаем им мира и процветания.