“O‘zbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida Vatanimiz mustaqilligining 26-yilligiga bag‘ishlangan bayram tantanasi bo‘lib o‘tdi
Mustaqillik – har bir xalq uchun ulug‘ ne’mat, buyuk inoyat.
Mustaqillik – o‘zlikni anglash, o‘z ota makonining egasi bo‘lish, or-nomusini baland tutish huquqidir.
Mustaqillik – jahonda tenglar ichra teng bo‘lish, o‘z taqdirini o‘zi belgilash, erkin va farovon yashash imkoniyatidir.
1991-yil 31-avgust mamlakatimiz ana shunday tarixiy yutuqqa erishgan buyuk sana. Mustaqillikning qadr-qimmatini chuqur anglaydigan xalqimiz bu kunni katta shodu xurramlik bilan bayram qiladi.
Bu yil ham shunday bo‘ldi. Prezidentimizning 27-iyundagi qaroriga binoan O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma olti yillik bayramiga katta tayyorgarlik ko‘rildi. Jamiyatimizdagi yangilanishlarga muvofiq bayram tadbirlari ham yangicha shakl va mazmun kasb etdi.
Asosiy tantanali marosim 31-avgust kuni “O‘zbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida bo‘lib o‘tdi. Unda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, hukumat a’zolari, vazirlik va idoralar xodimlari, turli sohalarda faoliyat yuritayotgan yurtdoshlarimiz, diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Saroyga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kirib keldi. Davlatimiz rahbari minbarga taklif etildi. Prezidentimiz mustaqilligimizning yigirma olti yilligi bilan xalqimizni muborakbod etib, nutq so‘zladi.
O‘zbekiston Respublikasining davlat madhiyasi yangradi. Bayram ahli qo‘llarini ko‘ksiga qo‘yib, mustaqillik qo‘shig‘iga jo‘r bo‘ldi. Ohang og‘ushida Vatan manzaralari, istiqlol tarixi tasavvurda gavdalandi.
O‘tgan asrning saksoninchi yillari oxiri yurtimiz uchun o‘ta murakkab davr bo‘ldi. Xalqimiz mustamlaka tazyiqida nainki erkini, balki milliyligini, tilini, dinini, o‘zligini ham yo‘qotish darajasiga kelib qolgandi.
Tariximizning shunday tahlikali, tub burilish paytida Islom Karimov O‘zbekistonga rahbar bo‘ldi. Adolatsiz tuzumga qarshi mardonavor kurashib, xalqimiz manfaatlarini himoya qildi. Hali sobiq tuzum hukmron paytda birinchilardan bo‘lib O‘zbekistonni mustaqil davlat deb e’lon qildi.
Islom Karimov yangi o‘zbek davlatchiligiga asos soldi. Halokat yoqasiga kelib qolgan yurtimizni qayta tikladi. Birinchi Prezidentimiz tomonidan ishlab chiqilgan iqtisodiy dasturlar mamlakatimizning barqaror rivojlanishini ta’minladi. Oqilona tashqi siyosat, tinchlik va hamkorlik prinsipi tufayli mamlakatimiz jahon hamjamiyatida munosib o‘rin egalladi.
“Islohot – islohot uchun emas, avvalo inson uchun” degan ezgu g‘oya, ijtimoiy yo‘naltirilgan bozor iqtisodiyoti va ulkan bunyodkorlik ishlari natijasida aholi hayot darajasi izchil yuksaldi. Huquqiy demokratik islohotlar va ma’naviyatga e’tibor xalqimizning dunyoqarashini, ongu tafakkurini o‘zgartirdi.
Istiqlolimizning 26-yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbirida Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov xotirasi chuqur ehtirom bilan yodga olindi.
Sahna ortidagi ulkan monitorda musaffo osmonimiz, oppoq kabutarlarning samoga parvoz qilgani tasviri aks etdi. Go‘yo buyuk Yo‘lboshchimiz ruhi jonajon Vatanining yangi parvozlariga oq yo‘l tiladi.
O‘zbekiston o‘z mustaqilligining yangi davriga yangi yetakchi bilan qadam qo‘ydi. 2016-yil 4-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan umumxalq saylovida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylandi.
Shavkat Mirziyoyev Islom Karimov siyosatini davom ettirish, shu bilan birga, barcha sohalardagi islohotlarni yanada chuqurlashtirish maqsadini bayon etdi.
“Erkin va farovon, demokratik O‘zbekiston davlatini mard va olijanob xalqimiz bilan birga quramiz”, degan tamoyilga asosan mamlakatimizni modernizatsiya qilish, davlat boshqaruvi tizimining sifati va samarasini oshirish bo‘yicha tub islohotlar amalga oshirildi. Boshqaruv organlari faoliyati takomillashtirildi, ko‘plab vazirlik va idoralar qayta tashkil etildi, yangi tashkilotlar tuzildi.
“Xalq davlat idoralariga emas, balki davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak”, degan tamoyilga muvofiq, xalq bilan muloqotning zamonaviy va samarali tizimi yo‘lga qo‘yildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi va Xalq qabulxonalari, joylarda o‘tkazilayotgan sayyor qabullar inson manfaatlarini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
“Xalq boy bo‘lsa, davlat ham boy va qudratli bo‘ladi”, degan g‘oya asosida aholiga keng imkoniyatlar berish, uning real daromadlarini ko‘paytirish, tadbirkorlikni yanada rivojlantirish, ish o‘rinlari yaratish, eksport hajmini oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarimiz yanada yaxshilandi. Prezidentimizning ilk davlat tashriflari qo‘shni davlatlarga bo‘ldi. O‘zaro raqobat emas, hamkorlik qilish tamoyili iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirdi, mintaqaviy xavfsizlik, millatlararo totuvlikni yanada mustahkamladi.
Bu jihatlar bayram tomoshasida turli tillarda yangragan qo‘shiqlar, milliy-etnografik guruhlarning chiqishlarida yaqqol namoyon bo‘ldi.
O‘zbekistonda mehr-oqibat, hamjihatlik va bag‘rikenglik oliy qadriyat darajasiga ko‘tarilgan. Jamiyatimizda tinchlik-osoyishtalik qaror topgan.
Tinchlik va barqarorlik sabab O‘zbekistonimizning jahon hamjamiyatidagi obro‘-e’tibori tobora ortmoqda. Eng rivojlangan davlatlar, dunyoga dong‘i ketgan bank va kompaniyalar O‘zbekiston bilan hamkorlik qilishga intilmoqda.
Bayram dasturi har qachongidan boshqacha bo‘ldi. Kuy-qo‘shiqlar she’rlar bilan uyg‘unlashib ketdi. Bolalarning chiqishlari barchaga tabassum ulashdi. Harbiylarimizning mardonavor ovozi dillarga ko‘chdi. Jahon mumtoz musiqalari zavq bag‘ishladi. Tantanali marosim san’atkorlar jo‘rligidagi “Vatan azizdir” qo‘shig‘i bilan nihoyasiga yetdi.
Darhaqiqat, Vatan – aziz. Bizning o‘zligimiz, bugunimiz va kelajagimiz Vatan bilan chambarchas bog‘liq. Ota-bobolarimizning hoki, merosi shu zaminda. Bugun shu muqaddas diyorda oilamiz, do‘stlarimiz, kasbu korimiz bilan baxtlimiz. Kelgusi rejalarimiz, orzu-umidlarimiz yaxshilikka yo‘g‘rilgan.
Bularning barchasi istiqlol sharofatidan. Davlatimiz mustaqilligi xalqimizning milliy manfaatlarini, tinch va osuda hayotini ta’minlash, mamlakatimizning xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini yuksaltirishning mustahkam poydevori bo‘lib kelmoqda. Bu boylikning milliy taraqqiyotimiz, bugungi va kelgusi avlodlar taqdiridagi ahamiyati yillar o‘tishi bilan tobora ortib boraveradi.
Bayram tadbirlarida yangragan kuy-qo‘shiqlar olis-olislarga taralmoqda. Mamlakatimizning barcha shahar va qishloqlarida bayram tantanalari, xalq sayillari davom etmoqda.

Во Дворце международных форумов “Узбекистон” состоялись праздничные торжества, посвященные 26-летию независимости нашей Родины
Независимость – это величайшее благо для каждого народа.
Независимость – это осознание собственной самобытности, право быть хозяином на своей земле, возвеличивать и прославлять свою Родину.
Независимость – это возможность быть равным среди равных, самому определять свою судьбу, жить свободно и счастливо.
31 августа 1991 года – исторический день, когда была провозглашена государственная независимость Узбекистана. Наш народ, глубоко осознающий ее ценность и значимость, широко и торжественно празднует эту дату.
И в нынешнем году в соответствии с постановлением Президента нашей страны от 27 июня текущего года была осуществлена широкомасштабная подготовка к празднованию двадцать шестой годовщины государственной независимости Республики Узбекистан. Праздничные мероприятия обрели новые формы и наполнились новым содержанием в духе осуществленных в нашем обществе преобразований.
Главные торжества состоялись 31 августа во Дворце международных форумов "Узбекистон". В них приняли участие представители государственных и общественных организаций, члены правительства, сотрудники министерств и ведомств, передовые работники различных социально-экономических сфер, главы иностранных посольств и представительств международных организаций в нашей стране.
Во дворец входит Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Глава нашего государства приглашается на трибуну. Президент нашей страны поздравляет весь народ Узбекистана с двадцать шестой годовщиной независимости.
Звучит Государственный гимн Республики Узбекистан. Участники торжеств стоя исполняют главную песнь страны, испытывая при этом огромное волнение и гордость.
Восьмидесятые годы прошлого века были очень сложным периодом для республики. Под гнетом бывшего строя наш народ практически утратил национальную самобытность, язык, религию.
В этот сложный период Узбекистан возглавил Ислам Каримов. Он мужественно боролся против несправедливого строя и защитил интересы нашего народа. Когда бывший строй еще сохранял свою власть, лидер Узбекистана одним из первых провозгласил республику независимым государством.
Ислам Каримов основал новую узбекскую государственность, фактически возродил страну, оказавшуюся на краю пропасти. Разработанные Первым Президентом нашей страны экономические программы обеспечили ее стабильное развитие. Благодаря его мудрой внешней политике, усилиям по обеспечению мира и укреплению сотрудничества Узбекистан занял достойное место в мировом сообществе.
В результате реализации благородной идеи “Реформы не ради реформ, а прежде всего – для человека”, поэтапного перехода на социально ориентированную рыночную экономику, широкомасштабной созидательной работы обеспечен поступательный рост уровня жизни населения. Правовые демократические реформы и внимание к повышению духовности изменили сознание и мышление, мировоззрение нашего народа.
На праздничном мероприятии в честь 26-летия независимости участники с глубоким уважением почтили память Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
На огромном мониторе на заднике сцены вспыхивают разноцветные фейерверки, взлетают белоснежные голуби – это словно наш великий лидер благословляет новый взлет Родины.
Узбекистан вступил в новую эпоху независимого развития с новым лидером. На состоявшихся 4 декабря 2016 года всенародных выборах Шавкат Мирзиёев был избран Президентом Республики Узбекистан.
Шавкат Мирзиёев определил основной целью своей деятельности наряду с продолжением политики Ислама Каримова еще больше углубить реформы во всех сферах.
На основе идеи “Свободное, демократическое и процветающее государство Узбекистан мы построим вместе с нашим мужественным и благородным народом” начато осуществление кардинальных реформ по модернизации страны, повышению качества и эффективности системы государственного управления. Усовершенствована деятельность органов управления, преобразовано множество министерств и ведомств, организованы новые структуры.
В соответствии с принципом “Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу” налажена современная и эффективная система диалога с народом. Деятельность Виртуальной и Народной приемной Президента Республики Узбекистан, проводимые на местах выездные приемы способствуют обеспечению интересов человека.
Исходя из идеи “Если народ богат – то и государство будет богатым и сильным” особое внимание уделяется предоставлению широких возможностей населению, повышению уровня его реальных доходов, дальнейшему развитию предпринимательства, созданию рабочих мест, расширению экспорта.
Улучшились отношения с соседними государствами, которые Президент нашей страны посетил с первыми государственными визитами. Принцип двустороннего и многостороннего сотрудничества вместо конкуренции расширил возможности экономического взаимодействия, еще больше укрепил региональную безопасность и межнациональное согласие.
Все эти особенности нашли свое яркое отражение в прозвучавших на праздничном мероприятии песнях на различных языках, выступлениях национально-этнографических коллективов.
Взаимоуважение, согласие и великодушие являются высшей ценностью в Узбекистане. В нашем обществе царит атмосфера мира и спокойствия.
Благодаря миру и стабильности неуклонно растет международный авторитет Узбекистана. Самые развитые государства, ведущие мировые банки и компании стремятся сотрудничать с нашей страной.
Изменения праздничной программы этого года обогатили ее содержание. Песни, стихи, танцы в исполнении детей, защитников Родины, мастеров искусств сменяли на сцене друг друга. Торжества завершились песней "Ватан азиздир" ("Родина – дорога").
Действительно, Родина – священна. Наша судьба, сегодняшний и завтрашний день неразрывно связаны с ней. Здесь покоятся наши предки, хранится их богатое наследие. Сегодня мы с нашими семьями, друзьями и коллегами счастливо живем на этой священной земле. Мы с уверенностью строим планы и воплощаем их в жизнь, все вместе мечтаем о светлом будущем.
Все это возможно благодаря независимости. Государственная независимость служит прочным фундаментом обеспечения национальных интересов, мирной и спокойной жизни нашего народа, повышения международного авторитета страны. И со временем значимость этого блага для национального развития, судьбы нынешнего и будущих поколений будет только возрастать.
Радостные песни и мелодии далеко разносятся окрест. Праздничные мероприятия и народные сайили продолжаются во всех городах и селах нашей страны.